Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W parku Ratuszowym postawili ławki dla lokalnych literatów

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
arch. Nowa Huta w Telefonie
Szesnaście ławek poświęconych literatom związanym z Nową Hutą stanęło w parku Ratuszownym. Upamiętniony został m.in. Hugo Kołłątaj, Ryszard Kapuściński, Wojciech Bogusławski, ale także Artur Międzyrzecki, Maria Dąbrowska, Jarosław Iwaszkiewicz, Stefan Żeromski, Jan Brzechwa, Jan Józef Szczepański, Cyprian Kamil Norwid, Tadeusz Konwicki czy Renata Radłowska.

Ławki dla tych twórców związanych z literaturą i Nową Hutą to inicjatywa Krakowskiego Biura Festiwalowego w ramach projektu „Kody miasta”. Nowohuckie ławki są pierwszymi poza centrum miasta (w rejonie Plant jest ich 180). Tam zaczęto je stawiać trzy lata temu.

Nietypowe siedziska upamiętniające nie tylko literatów, ale i kronikarzy, reportażystów, czy osoby, które w jakiś sposób dokumentowały dzieje Nowej Huty, stanęły w parku Ratuszowym trzy dni temu. Ale oficjalna inauguracja projektu w dzielnicy XVIII dopiero w listopadzie.

- Nie tylko my wybieraliśmy osoby, które powinny zostać upamiętnione taką ławką, ale przez dwa miesiące czekaliśmy także na propozycje mieszkańców. Dopiero rozpoczynamy ekspansję projektu na Nową Hutę i inne dzielnice, więc takich ławek pojawi się więcej - przyznaje Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Tymczasem Stanisław Moryc, przewodniczący Dzielnicy XVIII Nowa Huta uważa, że inicjatywa dodaje kolorytu przestrzeni publicznej, ale zasady wyboru lokalizacji dla ławek oraz osób, które w ten sposób powinny być uczczone powinny być jasne i przejrzyste dla wszystkich nowohucian. - Osobiście skonsultowałbym to wcześniej z mieszkańcami, choćby krótką sondą, by mogli się wypowiedzieć i zadecydować - swierdza szef "osiemnastki".

Michał Zalewski z KBF zapewnia, że jeśli będzie taka potrzeba zorganizują sondę dla nowohucian.

Ławki w parku Ratuszowym nie tylko upamiętniają twórców, ale i ich działalność - po sczytaniu kodu QR na tabliczce z imieniem i nazwiskiem można w cyfrowej bibliotece przeczytać m.in. fragmenty ich dzieł.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski