MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W ramach przygotowań do igrzysk europejskich remontują drogi i chodniki za 350 milionów złotych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W ramach przygotowań do igrzysk europejskich przebudowany ma być kolejny odcinek ul. Królowej Jadwigi - od ul. Jesionowej do ul. Robla. Prace mają się rozpocząć w sobotę 15 października. Dofinansowanie rządowe dla tego zadania wynosi 28 mln zł.
W ramach przygotowań do igrzysk europejskich przebudowany ma być kolejny odcinek ul. Królowej Jadwigi - od ul. Jesionowej do ul. Robla. Prace mają się rozpocząć w sobotę 15 października. Dofinansowanie rządowe dla tego zadania wynosi 28 mln zł. Adam Wojnar
Trwają przygotowania Krakowa do III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Miasto ma problem z rozstrzygnięciem przetargów na sportowe inwestycje: modernizacje stadionu Wisły i toru kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej. Znacznie lepiej wygląda sytuacja w przypadku remontów dróg i chodników. W tym wypadku część zadań jest w realizacji, a pozostałe są w planach, tak by zostały ukończone do czerwca przyszłego roku do czasu rozpoczęcia sportowej imprezy. Przejdź do GALERII, by zobaczyć harmonogram inwestycji infrastrukturalnych w ramach IE 2023.

W związku z przygotowaniami do III Igrzysk Europejskich Kraków otrzymał dofinansowanie z budżetu państwa na inwestycje infrastrukturalne w wysokości 244 mln 600 tys. zł – na rok 2022 oraz 105 mln 400 tys. zł – na rok 2023.

Kwota na zadania realizowane przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa to 259,5 mln zł ( w tym 174,2 mln w 2022 r. oraz 85,3 mln zł w 2023 r.). W trakcie realizacji, z planowanym terminem zakończenia do końca 2022 r. przewidywane są następujące inwestycje: ul. Igołomska (36,2 mln zł), ul. Łokietka (5,3 mln zł), ul. Fatimska (2,2 mln zł), ul. Czerwone Maki (2,1 mln zł), ul. Glinik (7,4 mln zł) oraz ul. Forteczna (4,9 mln zł).

– Zadania w trakcie realizacji, których zakończenie planowane jest do maja 2023 roku to remont ulic Wrobela (9,7 mln zł) oraz Królowej Jadwigi (28 mln zł) – informuje Janusz Zagórski z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Przyznaje, że jeżeli dojdzie do zagrożenia realizacji terminów wykonania inwestycji do czerwca 2023 r., a więc do czasu rozpoczęcia igrzysk, to będzie możliwość zmiany zakresu rzeczowego albo przesunięć środków pomiędzy poszczególnymi zadaniami, tak by można było w pełni skorzystać z rządowych dotacji.

Z kolei Zarząd Inwestycji Miejskich w ramach środków na igrzyska europejskie prowadzi: rozbudowę al. 29 Listopada, budowę kładki pieszo-rowerowej Grzegórzki-Zabłocie oraz rozbudowę układu komunikacyjnego w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego.

– W tych 350 mln z budżetu państwa musi być wkład własny w wysokości 10 proc., dlatego proponowaliśmy zadania, w których już jest udział miasta – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM.

Z kolei Zarząd Infrastruktury Sportowej w ramach środków rządowych realizuje trzy zadania: modernizację Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana (łączny nakład 89 mln zł), przebudowę toru do kajakarstwa górskiego OSIR „Kolna” (łączny nakład 65 mln zł) oraz budowę boiska do koszykówki 3x3 w przy hali Cracovii przy al. Focha (łączny nakład 3 mln zł).

Dotychczasowe przetargi na modernizację stadionu Wisły i toru kajakowego zostały unieważnione z powodu braku ofert, albo propozycji, które znacznie przekraczały kosztorysy.

Ogłoszono kolejne przetargi dotyczące modernizacji stadionu i toru. Urzędnicy liczą, że tym razem uda się je rozstrzygnąć.

Miasto ma problem z rozstrzygnięciem przetargów na modernizację stadionu Wisły i toru kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej w ramach przygotowań do igrzysk europejskich w 2023 roku w Krakowie i Małopolsce.

Kraków. Igrzyska Europejskie 2023: Nie rozpoczęły się remont...

Wielkie otwarcie Baltic Pipe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W ramach przygotowań do igrzysk europejskich remontują drogi i chodniki za 350 milionów złotych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski