Kraków. W rejonie Wawelu powstaną apartamenty z restauracją...

Kraków. W rejonie Wawelu powstaną apartamenty z restauracją w kościele

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Od strony ul. Stradomskiej powstanie hotel, za nim restauracja w kościele, a z tyłu apartamentowiec
1/33
przejdź do galerii

Od strony ul. Stradomskiej powstanie hotel, za nim restauracja w kościele, a z tyłu apartamentowiec
©Aneta Żurek

Mieszkańcy i radni ubolewają, że tak duża zabudowa w rejonie Wawelu tylko spotęguje ruch samochodowy w ścisłym centrum
Zobacz galerięFirma Angel Poland rozpoczęła prace związane z przebudową zabytkowego dawnego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ul. Stradomskiej 12-14 oraz budową na tylnej działce apartamentowca. Ma on powstać w miejscu dawnego przedszkola, które zostało wyburzone. Okoliczni mieszkańcy oraz aktywiści miejscy chcieliby tam zieleń. Wraz z radnymi alarmują, że nowa zabudowa jest za duża, jak na ten rejon miasta - w sąsiedztwie ogrodu księży Misjonarzy i okolicy Wawelu.
Obawiają się, że taka inwestycja wygeneruje wielki ruch samochodów. Dużych utrudnień należy się spodziewać już podczas budowy. Inwestor wyjaśnia, że ma na nią zezwolenie wydane przez urząd i zgody konserwatorskie.

- Zamiast czterech sal przedszkolnych powstaną 134 apartamenty - komentuje jeden z mieszkańców.

Przed tygodniem przedstawiliśmy projekt pięciopiętrowego apartamentowca. To wywołało burzliwą dyskusję wśród krakowian. „Pomysł budzi kontrowersje, tym bardziej zrobienie baru w zabytkowej części po byłym kościele świętej Jadwigi” - to jeden z komentarzy.

Teraz inwestor przedstawił nam dokładny plan prac. Zobaczyliśmy też, jak obecnie wygląda plac budowy. - Mamy prawo budować - podkreśla Marcin Kaznowski, dyrektor techniczny z Angel Poland. Przeciwko przedsięwzięciu protestują okoliczni mieszkańcy, ale ich odwołania nie przyniosły skutku. Wydana przez miasto decyzja zezwalająca na budowę została podtrzymana przez wojewodę. Protestującym pozostał jeszcze sąd, ale to nie powstrzyma inwestycji. Na jej terenie już są prowadzone prace przygotowawcze.

Wyburzono przedszkole i usuwany jest gruz jaki po nim pozostał, odbywają się wykopy. Budowa pełną parą ma ruszyć na wiosnę po wyłonieniu jej wykonawcy i potrwa dwa lata. W jej ramach kamienica od strony ul. Stradomskiej (w przeszłości był tam m.in. klasztor bożogrobców) zamieni się w ekskluzywny hotel na 125 pokoi. - Obiekt będzie częściowo ogólnodostępny - zaznacza Marcin Kaznowski.

Od ul. Stradomskiej ma być wejście do kwiaciarni i restauracji. Jedna z nich powstanie w przylegającym do kamienicy dawnym kościele św. Jadwigi, istniejącym między XIV i XVIII wiekiem. Później był tam urząd celny, poczta, pomieszczenia wojskowe, a ostatnio mieszkania. Lokatorzy musieli się jednak wyprowadzić ze względu na ich katastrofalny stan. Popadające w ruinę budynki wraz z przedszkolem miasto sprzedało firmie Angel Poland pod koniec 2013 r. za prawie 28 mln zł.

Obecnie w dawnym kościele można jeszcze zobaczyć pozostałości po mieszkaniach z tapetami, piecami kaflowymi i toaletami. Wszystkie stropy mają zostać wyburzone, a ściany odrestaurowane i odsłonięte na nich pozostałości dawnej świątyni. W taki sposób powstanie wysoka sala restauracyjna, w której ma być także wysoki na 9 metrów... bar. W sąsiedztwie planowana są też ogólnodostępne: sala balowa, winiarnia i część otwarta z zielenią. W tyle, obecny budynek dawnych stajni zostanie podniesiony o jedną kondygnację i znajdą się w nim pokoje hotelowe. Tam, gdzie stało przedszkole, powstanie apartamentowiec (z podziemnym parkingiem na 150 miejsc), a istniejący za nim ogród zostanie odnowiony i zagospodarowany.

- Przez tak dużą zabudowę mieszkańcy w sąsiedztwie stracą widok na zieleń - zwraca uwagę Grzegorz Stawowy (PO), przewodniczący Komisji Planowania Rady Miasta.

- To nie miejsce na taką rozbudowę w ścisłym centrum. To kolejne generowanie ruchu - dodaje Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w RMK.

Na inwestycję zgodził się Jan Janczykowski, małopolski konserwator zabytków. - Argumentem było ratowanie cennego budynku z dawnym kościołem. W miejscu przedszkola pojawi się budynek, ale i tak znacznie mniejszy od tego co chciał postawić inwestor - przekonuje.

O wyjaśnienia poprosiliśmy urząd. Czekamy na odpowiedź.


Autor: Piotr Tymczak


Komentarze (42)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pp

Zgłoś naruszenie treści / 1

Oj tam, cieszcie się że apartamentowiec a nie np. burdel. Przecież w dzisiejszych casach nie ważne "co", tylko "za ile". Swoją drogą - czy "Cocomo" przy rynku nadal istnieje?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
macie baranki

krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

POdziękujcie Jacusiowi i jego pracownikom!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
NO

OCHRONA PRZYRODY (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

JAK MOŻNA WAROWNIE "KRZYŻACKĄ" PIE...W ŚRODKU PUSZCZY I TERENU NATURA 2000,TO CO NIE MOŻNA APARTAMENTU NA TRUPCH I NA FUNDAMENTACH PO BYŁYM KOŚCIELE??!!!PEWNA PANI WYKOPAŁA KOŚCI, PO BYŁYM...rozwiń całość

JAK MOŻNA WAROWNIE "KRZYŻACKĄ" PIE...W ŚRODKU PUSZCZY I TERENU NATURA 2000,TO CO NIE MOŻNA APARTAMENTU NA TRUPCH I NA FUNDAMENTACH PO BYŁYM KOŚCIELE??!!!PEWNA PANI WYKOPAŁA KOŚCI, PO BYŁYM CMENTARZU ŻYDOWSKIM I NA PYTANIE POLICJI I OBURZONYCH LUDZI, JAK TAK MOŻNA, MÓWI:ONA NIE WIEDZIAŁA??!!MASAKRA!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mieszkancy ubolewaja ?

ja pytam (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

kto na to sie zgodzil ! Kto wydal decyzje na budowe, kto wydal decyzje na sprzedaz kosciola ! To jest juz przegiecie z tymi zabudowami, kryminal i smowolka deweloperska, kto zatrzyma dewastacje...rozwiń całość

kto na to sie zgodzil ! Kto wydal decyzje na budowe, kto wydal decyzje na sprzedaz kosciola ! To jest juz przegiecie z tymi zabudowami, kryminal i smowolka deweloperska, kto zatrzyma dewastacje Krakowa. Czy ci ludzie oszaleli na punkcie mamony ?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dom

kreator (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

Bardzo dobrze.Będzie ładnie! Zawsze mnie rozczula "stary mieszkaniec" który chce zieleni na nie swojej działce!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
stradomska

Niki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Czarni zaraz wyrażą sprzeciw.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a ty czerwona lachmyto

zgadzasz sie (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

bo jestes zwyklym golasem i o cudzym majatku decydujesz

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
pose

lulapaluza (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Ależ ten bunkier paskudny, ala stoliczne "apartamentowce"

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zabudowa..

BT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

Kapitalizm pełną gębą..
Homo barbarus.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KARYGODNE!!!!!

krakus102 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

Nazywanie ludzi walczących o zachowanie tradycji "aktywistami zieleni" to jakieś kuriozum !!!!! Kraków powoli jest wykupywane przez deweloperów w całości. Kwartał po kwartale - a słupkoza tylko...rozwiń całość

Nazywanie ludzi walczących o zachowanie tradycji "aktywistami zieleni" to jakieś kuriozum !!!!! Kraków powoli jest wykupywane przez deweloperów w całości. Kwartał po kwartale - a słupkoza tylko temu dodatkowo sprzyja. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Typowy.........

smok (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

.......typowy burdel, serdel, pierdel czyli szalet z dansingiem !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Osobowość Roku 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Osobowość Roku 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

Bilety do Aqua Parku w Krakowie w prezencie z prenumeratą!

Bilety do Aqua Parku w Krakowie w prezencie z prenumeratą!

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze