Kraków w sieci zielonych miast InPost. Firma Rafała Brzoski zamontuje ekologiczne paczkomaty, wymieni auta na elektryczne, posadzi rośliny…

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Mnóstwo wygodnych usług dla mieszkańców w parze ze skutecznymi działaniami na rzecz poprawy jakości środowiska przewiduje umowa między miastem Kraków a podbijającym Polskę i Europę krakowskim InPostem. W ramach programu „Green City”, zainicjowanego przez firmę Rafała Brzoski, krakowianie będą mogli korzystać z ekologicznej, zasilanej energią słoneczną, sieci wygodnych paczkomatów (InPost ma ich już ponad 13 tysięcy!) obsługiwanych przez przyjazną środowisku flotę samochodów, a towarzyszyć temu będzie wiele innowacyjnych udogodnień. InPost zaoferuje też darmowe ładowarki i zasadzi w całym Krakowie roślinność oczyszczającą powietrze.

Jak wyjaśnia Rafał Brzoska, który przed 22 laty założył w Krakowie InPost, program „Green City” wspiera rozwój polskich miast zgodnie z ideą „smart city” – przez oferowanie mieszkańcom nowoczesnych usług łączonych efektywnie z licznymi innowacjami i inicjatywami ekologicznymi. Wiele pomysłowych rozwiązań InPostu zagwarantowało polskiej firmie rozpoznawalność i renomę w skali globalnej. Paczkomaty podbiły świat dzięki nie tylko unikatowej koncepcji dostosowanej do oczekiwań współczesnego konsumenta, ale i stałemu rozwojowi – i kolejnym trafionym innowacjom.

Prosty przykład: na początku pandemii, gdy epidemiolodzy zaczęli ostrzegać, że koronawirus utrzymuje się na powierzchni przedmiotów i może się z nich przenosić na ludzi, powodując zakażenie, firma Brzoski błyskawicznie wprowadziła możliwość bezdotykowego obsługiwania paczkomatów przy pomocy banalnie prostej aplikacji na smartfony. Rozwiązanie to stało się szybko globalnym przebojem, a dziś jest już naśladowanym przez konkurencję standardem.

Innowatorzy z InPostu od razu dostrzegli również, że w pandemii mieszkańcy chcący cokolwiek załatwić w urzędach, mają olbrzymi problem komunikacyjny, a to dlatego, że wiele kluczowych wydziałów musiało przejść okresowo na pracę zdalną i wymiana urzędowej korespondencji w normalny sposób stała się niemożliwa lub mocno utrudniona. Skutecznym i zarazem przyjaznym rozwiązaniem okazały się wymyślone przez InPost urzędomaty, w których mieszkańcy mogą składać i odbierać dokumenty.

InPost na fali cyfryzacji

InPost świetnie wykorzystał gigantyczny popyt na innowacyjne usługi cyfrowe i logistyczne. Ów popyt już przed pandemią mocno rósł za sprawą postępującej digitalizacji kolejnych obszarów codziennego życia, ale przymusowe zamknięcie milionów ludzi w domach i firmach przyspieszyło ów proces – i zmiany, które zaszły w bardzo krótkim czasie, są już nieodwracalne. Jednym z najszybciej rozwijających się – a zarazem innowacyjnych - sektorów gospodarki jest e-commerce, a to generuje szybki wzrost popytu na nowoczesne, a przede wszystkim maksymalnie wygodne dostawy zakupionych towarów.

Nic dziwnego, że sieć paczkomatów InPost rośnie jak na drożdżach – niedawno w Sopocie pracę rozpoczęła maszyna nr… 13.000. Jest to zarazem urządzenie rewolucyjnie lepsze od pionierskich stawianych przez firmę Rafała Brzoski. Po pierwsze – wykorzystuje energię paneli fotowoltaicznych. Po drugie – w panelu sterującym zastosowano wszelkie najbardziej innowacyjne rozwiązania InPostu, z możliwością błyskawicznego bezdotykowego odbioru paczki oraz równie szybkiego, banalnie prostego jej nadania.

Pomysłowość krakowskiej firmy ma tutaj olbrzymie znaczenie: z jednej strony rozwój sklepów internetowych napędza bowiem rozwój nowoczesnej logistyki, ale z drugiej – oparta na przełomowych rozwiązaniach logistyka InPostu napędza rozwój e-commerce. Przykładem tej arcypożytecznej dla obu strony symbiozy (czy też synergii) jest współpraca InPost z Allegro: nie tylko odbiór przesyłek, ale i nadawanie kłopotliwych wcześniej zwrotów zakupów ogarnie dziś nawet kilkuletnie dziecko (na paczce nie trzeba naklejać żadnych etykiet – wystarczy wygenerowany elektronicznie QR kod lub kod nadania w aplikacji). To zasługa innowacyjnych rozwiązań ekipy Brzoski.

Cieszą się one gigantycznym powodzeniem. Aplikację InPost Mobile na smartfony pobrało już blisko 7 mln aktywnych użytkowników. Umożliwia ona nie tylko wygodną obsługę przesyłek (z ich łatwym śledzeniem w czasie rzeczywistym), ale i odbiór paczek z kilku skrytek tego samego paczkomatu jednocześnie przez kilku klientów. Co istotne, w aplikacji InPost Mobile można za paczkę zapłacić w sekundę kodem BLIK, kartą płatniczą lub szybkim przelewem (DotPay), a niebawem także Apple Pay i Google Pay.

Od kwietnia 2021 InPost wraz z IdoSell wprowadził kolejną bardzo ważną usługę - Smile. Dzięki niej klienci niektórych sklepów internetowych otrzymają darmową dostawę do paczkomatu przy zamówieniach o wartości powyżej 40 zł.

Paczkomat zasilany słońcem i… wygodą

Urządzenia bliźniacze do sopockiego paczkomatu nr 13.000 będą instalowane w miastach partnerskich programu „Green City”, do którego obok Krakowa dołączyły już Łódź, Częstochowa, Kielce, Wałbrzych, Zielona Góra, a na dniach przystąpią kolejne. Do końca roku program obejmie kilkadziesiąt miast.

Rafał Brzoska rozumie, że dla klientów, zwłaszcza tych z młodszych pokoleń, coraz większe znaczenie ma ekologia; wyraźnie preferowane są i będą firmy minimalizujące swój wpływ na środowisko, korzystające z odnawialnych źródeł energii i ekologicznego transportu. I właśnie w tym kierunku wielkimi susami zmierza InPost. W celu przyspieszenia pożądanej przez większość ludzi rewolucji cyfrowej i ekologicznej firma Rafała Brzoski zawiązuje sojusze z samorządami, które chcą być zielone i inteligentne, czyli green and smart.

- Chcemy być najbardziej neutralną klimatycznie firmą logistyczną w Polsce, a docelowo osiągnąć całkowitą neutralność klimatyczną. Zarazem jesteśmy prawdopodobnie pierwszą firmą logistyczną na świecie, która połączyła siły z samorządami w działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Do końca roku chcemy objąć programem kilkadziesiąt największych miast w Polsce. Wspólnie z naszymi partnerami samorządowymi będziemy działać na rzecz zwiększania komfortu życia mieszkańców polskich miast poprzez rozwój mobilnego dostępu do usług miejskich, wspieranie ekologicznego transportu, ograniczanie ruchu samochodowego, czy ochronę powietrza

– wylicza Rafał Brzoska.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, przypomina, że Kraków jako pierwsze duże miasto w Polsce z taką determinacją postawił przed laty na jakość środowiska (tu m.in. powstała pierwsza uchwała antysmogowa, tu uruchomiono pierwszy skuteczny program wymiany kopciuchów na ekologiczne xródła energii) i jest dziś dla innych wzorem.

- Celem głównym naszych wspólnych działań z InPost jest promocja aktywności proekologicznych, budowa wspierającej infrastruktury oraz realizacja inicjatyw budujących i promujących zachowania proekologiczne wśród mieszkańców. Chcemy dalej rozwijać idee elektromobilności wykorzystując dobre praktyki wypracowane przez InPost. W tym celu, na bazie istniejącej i planowanej infrastruktury urzędomatów i paczkomatów może powstać sieć stacji ładowania pojazdów z napędem elektrycznym

– wyjaśnia prof. Majchrowski.

Wedle wyliczeń InPost, zamówienie przesyłki do paczkomatu zmniejsza emisję dwutlenku węgla nawet o 75 proc. w porównaniu do dostawy bezpośrednio do domu klienta. Tylko w 2020 roku dostawy do urządzeń Brzoski ograniczyły emisję CO2 o ponad 180 tys. ton. Co istotne, rozwiązanie to zdecydowanie ogranicza ruch samochodowy w piekielnie zakorkowanych miastach, jak Kraków. Teraz jeszcze InPost inwestować będzie w elektryczne auta dostawcze. Kraków jest w gronie miast, w których stanie się to najprędzej.

InPost rozpoczął ponadto długoterminową współpracę z Echo Investment: paczkomaty montowane będą przy inwestycjach mieszkaniowych i wielofunkcyjnych dewelopera. Pierwsze takie rozwiązanie już działa w Warszawie, kolejne zastosowane będzie na osiedlu Bonarka Living w Krakowie.

Gwałtowny popyt w Polsce i Europie na paczkomaty sprawił, że InPost uruchomił innowacyjną fabrykę najnowocześniejszych urządzeń – wraz z centrum badawczo-rozwojowym, dwoma laboratoriami i showroomem – w parku City Logistics Kraków Airport.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie