reklama

Kraków. W środę podpisanie listu intencyjnego w sprawie igrzysk europejskich. Kibice Wisły zagłosują w referendum przeciw tej imprezie?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zaktualizowano 
Wojciech Matusik
W środę wicepremier Jarosław Gowin oraz przedstawiciele władz Krakowa i Małopolski mają podpisać list intencyjny w sprawie organizacji igrzysk europejskich pod Wawelem w 2023 r. Niewykluczone jednak, że mieszkańcy Krakowa zmobilizują się, by zrobić referendum w sprawie tej imprezy. Przeciwko mogą być kibice Wisły Kraków, którzy wspierają swój klub w staraniach, by stadion przy ul. Reymonta został tak przebudowany, aby był w pełni funkcjonalny i Wisła mogła zostać operatorem tego obiektu.

W środę, 2 października o godz. 13 w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie zostanie podpisany list intencyjny dotyczący podjęcia działań związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich. Gospodarzami tego wydarzenia, które odbędzie się w 2023 roku mają być Kraków i Małopolska. List uroczyście podpiszą: wicepremier Jarosław Gowin, marszałek małopolski Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz rektorzy krakowskich uczelni wyższych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dotychczas nie podano, jakie będą koszty organizacji igrzysk pod Wawelem. Nie zdecydowano też ostatecznie jakie dyscypliny znajdą się w programie tej imprezy. Wiadomo jednak, że potrzebne jest miejsce, w którym odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk. Do tego wskazywany jest miejski stadion imienia Henryka Reymana przy ul. Reymonta, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. W obecnym stanie obiekt ten nie nadaje się jednak do tego, by można było go zaprezentować jako główną arenę ogólnoeuropejskiej imprezy.

Z wyliczeń urzędników wynika, że na modernizację stadionu potrzeba ok. 70 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na dokończenie elewacji, polepszenie funkcjonalności (m.in. połączenie komunikacyjne wszystkich trybun), zagospodarowanie pomieszczeń pod trybunami i budowę dwóch naziemnych parkingów (w sumie na 1200 miejsc).

Urzędnicy zakładają, że pod trybunami znajdą się pomieszczenia biurowe (głównie dla urzędu), a ewentualne punkty gastronomiczne można umieścić przy naziemnych parkingach. Takie plany nie podobają się działaczom i kibicom Wisły Kraków. Działacze "Białej Gwiazdy" podkreślają, że są zainteresowani tym, by klub został operatorem stadionu, ale pod warunkiem, że obiekt zostanie dostosowany do potrzeb klubu i przebudowany tak, by można było na nim zarabiać. Obecnie koszty utrzymania stadionu wynoszą ok. 6 mln zł rocznie, a przychody z wynajmu (na mecze Wisły i pomieszczeń biurowych) to ok. 4,5 mln zł. Stadionem zarządza gminna jednostka Zarząd Infrastruktury Sportowej, a Wisła wynajmuje go za 123 tys. zł za mecz.

Wisła proponuje, by pod trybuną od strony parku Jordana było miejsce na restauracje, kawiarnie, które mogłyby funkcjonować przez cały tydzień. Klub oczekuje też, by od strony ul. Reymonta powstały trzy boiska piłkarskie, które mogłyby służyć piłkarskiej młodzieży. Działacze mówią też o budowie przed stadionem hotelu od strony al. 3 Maja. Takie inwestycje pozwoliłyby na to, by cały kompleks był dużo bardziej dochodowy.

Wisła wydała nawet oświadczenie, w którym zwróciła się do prezydenta Krakowa o równe traktowanie klubów sportowych w Krakowie. Nie padły żadne nazwy innych klubów, ale nie jest tajemnicą, że głównie chodzi o MKS Cracovia, który na gminnych terenach przy Cichym Kąciku ma boiska treningowe i restaurację, jest też operatorem miejskiego stadionu przy ul. Kałuży, gdzie pod trybuną od strony al. Focha są lokale komercyjne ze sklepami, biurami i restauracją.

Na stadionie przy ul. Kałuży można też organizować koncerty (w 2017 r. wystąpił tam zespół Red Hot Chilli Peppers). Obiekt Wisły do tego się nie nadaje.

- Zorganizowaliśmy dwa charytatywne koncerty w hali Wisły, na które przybyły gwiazdy polskiej muzyki. Myśleliśmy o zorganizowaniu takiego koncertu na stadionie przy ul. Reymonta, ale nie ma takiej możliwości ze względu na to, że nie można byłoby zapewnić ewakuacji uczestnikom wydarzenia - przyznaje Piotr Leśkiewicz, prezes Stowarzyszenia Socios Wisła, zrzeszającego kibiców "Białej Gwiazdy" płacących składki, z których wspierany jest klub. Socios mają dwa tysiące członków.

Wspierają oni władze Wisły w staraniach o taką modernizację stadionu, która będzie służyć rozwojowi klubu i krakowianom. - To nie może być tylko betonowa przestrzeń tylko z biurami i parkingami. Wszyscy kibice chcą, by stadion był funkcjonalny, a w jego otoczeniu znalazły się boiska - dodaje Piotr Leśkiewicz.

Jeżeli miasto nadal będzie się upierać przy swoich rozwiązaniach, to kibice Wisły nie wykluczają zaangażowania się w akcję protestacyjną i np. wzięcia udział w referendum przeciwko igrzyskom. O takim rozwiązaniu już wspominano w wiślackich lożach przed ostatnimi derbami Krakowa.

Miasto liczy na to, że do przebudowy stadionu w związku z igrzyskami dołoży się rząd. Władze Krakowa nie wyobrażają sobie organizacji tej imprezy bez rządowych gwarancji. W Wiśle liczą natomiast na to, że przedstawiciele rządu przekazując pieniądze będą mieć wpływ na decyzje miasta związane z zagospodarowaniem stadionu, tym bardziej, że podczas meczów Wisły jedno z głównych miejsc w loży prezydenckiej zarezerwowane jest dla wicepremiera Gowina.

Przypomnijmy, że w 2014 r. krakowianie w referendum byli przeciwko organizacji igrzysk zimowych w Krakowie w 2022 r. Inicjatorzy tamtego głosowania przekonują, że wciąż można zorganizować referendum w sprawie igrzysk europejskich - decyzję w tej sprawie uzależniają od przedstawienia kosztów organizacji tej imprezy.

Czytaj także

Młodzi piłkarze "dokończyli" mistrzostwa Polski z 1939 r.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gizmo
2 października, 9:07, Gość:

Mafia wiślacka wybudowała taki satadion jaki jest do tego przy oklaskach wszystkich kibiców wisły kraków. Szantaż? Z bandytami się nie negocjuje!

Gościu !

Zamień się z baranią torbą na głowy.

Skutek będzie zaskakujący.

Zdania będą układały się w logiczną całość.

Piszący i czytający będą "happy"...

Tylko baranowi będzie dyndał "walnięty mózg" między nogami...

G
Gość

Mafia wiślacka wybudowała taki satadion jaki jest do tego przy oklaskach wszystkich kibiców wisły kraków. Szantaż? Z bandytami się nie negocjuje!

P
Prof
1 października, 20:10, dr:

Zdecydowanie zagłosuję przeciw.

To jest właśnie nasza cechą narodowa.

"Być przeciw"

Abnegacja dzięki której nic nie będziemy musieli robić, a ponarzekać zawsze będzie można.

Smutne.

N
Nicky

Tymczak, nie szantażuj!!!! Majchrowski ma wywalone na tą impreze, więc dla niego to byłoby na rączke, problem jest inny w razie "W" mało kto z tej czerwonej hołoty z rejmonta ma meldunek w Krakowie!!!

G
Gość

GARBATYCH śmieszy a nie boli wasz skowyt

G
Gość

Pokazali WIERNOŚĆ klubowi po derbach olali swoich piłkarzy gostek z gniazda kazał wyjść i wyszli taka WIERNOŚĆ

G
Gość
1 października, 16:14, Hycel:

Siła głosów kibiców Wisły jest tak duża , jaką widzieliśmy w czasie głosowania na budżet obywatelski czyli żadna. Kibiców Wisły nie ma w Krakowie tylu ilu się wam wydaje , większość z nich mieszka z daleka od Krakowa a często poza województwem wiec proszę , bądźcie poważni

1 października, 16:53, Gość:

Jesteś w błędzie.

Od 10 lat słyszę że kibice Wisły nie zagłosują na Majchrowskiego A jakoś wygrywa :) Taka to siła kibiców Wisły w Krakowie. W Myślenicach i w Gdowie róbcie referendum może będzie miało lepszy skutek. A tak poza tym to uważam że te igrzyska w porównaniu do zimowych to porażka.

d
dr

Zdecydowanie zagłosuję przeciw.

G
Gość

Dalej im nie wstyd wyciągać łapy po publiczne pieniądze? żenada. Tfu!

G
Gość

Dlaczego garbatych zawsze boli dziura?

M
M
1 października, 16:37, ZIO:

Ręce opadają.

Idioci są wśród nas - pisze jako Kibic Wisły.

Ktokolwiek opowie się przeciw EOG (European Olympic Games) w kontekście Stadionu - będzie działał na jego szkodę.

Nie dajcie sie podjudzać tytułowi - duża impreza to szansa, aby wyprowadzić ten stadion z zapaści. Ważne żeby Wisła brała udział w konceptualizacji takiej renowacji, a nie jak Telefonika odwóciła sie od niego podczas jego budowy.

To prawda!

G
Gość
1 października, 16:04, Kibolcio:

Należy natychmiast wybudować Wisełce restauracje na których mogła by zarabiać, trzy bosika terningowe na któych mogłą by trenować po tym jak ją ostatecznie wyrzycą z ośrodka treningowego w Myłśenicach i hotel gdzie można my zatrudnić konkubiny znajomych. NATYCHMIAST! A jak nie, to zablokujemy wszystko w mieście!

Wytrzeźwiej albo naucz się pisać po Polsku!

G
Gość
1 października, 16:14, Hycel:

Siła głosów kibiców Wisły jest tak duża , jaką widzieliśmy w czasie głosowania na budżet obywatelski czyli żadna. Kibiców Wisły nie ma w Krakowie tylu ilu się wam wydaje , większość z nich mieszka z daleka od Krakowa a często poza województwem wiec proszę , bądźcie poważni

Jesteś w błędzie.

Z
ZIO

Ręce opadają.

Idioci są wśród nas - pisze jako Kibic Wisły.

Ktokolwiek opowie się przeciw EOG (European Olympic Games) w kontekście Stadionu - będzie działał na jego szkodę.

Nie dajcie sie podjudzać tytułowi - duża impreza to szansa, aby wyprowadzić ten stadion z zapaści. Ważne żeby Wisła brała udział w konceptualizacji takiej renowacji, a nie jak Telefonika odwóciła sie od niego podczas jego budowy.

H
Hycel

Siła głosów kibiców Wisły jest tak duża , jaką widzieliśmy w czasie głosowania na budżet obywatelski czyli żadna. Kibiców Wisły nie ma w Krakowie tylu ilu się wam wydaje , większość z nich mieszka z daleka od Krakowa a często poza województwem wiec proszę , bądźcie poważni

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3