Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W szpitalu na Siemiradzkiego otwarto nowy oddział neonatologiczny. Placówka zyskała trzeci stopień referencyjności

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
PAP/Łukasz Gągulski
Szpital im. Rafała Czerwiakowskiego przy ul. Siemiradzkiego w Krakowie oficjancie otworzył oddział neonatologiczny, który jako trzeci pod Wawelem otrzymał najwyższy poziom referencyjności. Daje mu to możliwość opieki nad wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, a także noworodkami z wadami lub chorobami genetycznymi płodu.

Oddział otwarto w piątek (3 marca) z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Do tej pory placówka posiadała oddział ginekologiczno-położniczy i chirurgii jednego dnia, 22 sale i 83 łóżka. Teraz do jego specjalizacji dołączy neonatologia, czyli profilaktyka, diagnozowanie i leczenie schorzeń u noworodków.

Nowa część szpitala, której nadano imię prof. Wandy Półtawskiej - polskiej działaczki i lekarki specjalizującej się w psychiatrii - jest przygotowana na przyjęcie 16 małych pacjentów. Dyrekcja placówki podkreśla, że wybór patronki oddziału był decyzją zespołową.

- Ta pani zawsze walczyła o życie najmniejszych. A ci najmniejsi będą tutaj leczeni. Jest patronem, którego postawa przyświeca ratowaniu życia tych kruchych istot – stwierdził dyrektor.

Wyspecjalizowana kadra lekarzy neonatologów, pediatrów, pielęgniarek i położnych, wspierana przez grono konsultantów z innych dziedzin medycznych, ma zapewnić noworodkom przychodzącym w Siemiradzkim na świat - pełnoprofilową i wysokospecjalistyczną opiekę. Taka specjalizacja wymaga bowiem nie tylko wiedzy, ale także zdolności manualnych. Wkłucie się w żyłę czy zaintubowanie wcześniaka, który mieści się w dłoni, jest dużym wyzwaniem.

- Nowy oddział jest wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt dla dzieci urodzonych u nas i przywiezionych z innych szpitali. To miejsce dla tych najwcześniej urodzonych dzieci, ale też dla starszych - mówił podczas otwarcia dyrektor placówki Antoni Marcinek.

TOP 10. W tych szpitalach kobiety z Małopolski najchętniej rodzą dzieci. Dane NFZ

TOP 10. W tych szpitalach kobiety z Małopolski najchętniej r...

To będzie trzeci w Krakowie – obok Ujastka i Szpitala Uniwersyteckiego – ośrodek o trzecim poziomie referencyności. Stopień referencyjności, najkrócej mówiąc, oznacza poziom specjalizacji oferowanej opieki. Trzeci - jest najwyższy. Placówki z tym oznaczeniem przeznaczone są dla kobiet w ciąży wysokiego ryzyka, o patologicznym przebiegu, gdzie ryzyko urodzenia skrajnie niedojrzałego wcześniaka czy dziecka z ciężką wadą jest bardzo wysokie.

W placówce na Siemiradzkiego miesięcznie rodzi się ponad 170 dzieci. W ubiegłym rok na świat przyszło w nim 2 178 maluchów, plasując tym samym lecznicę na czwartym miejscu w Małopolsce jeśli chodzi o liczbę porodów. Koszty uruchomienia oddziału i dostosowania go do najwyższych standardów wynoszą blisko 5 mln zł. Pieniądze w całości pochodziły ze środków własnych placówki.

Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W szpitalu na Siemiradzkiego otwarto nowy oddział neonatologiczny. Placówka zyskała trzeci stopień referencyjności - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski