Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W tych miejscach uchodźcy otrzymają darmową pomoc medyczną

PDZ
pixabay/zdjęcie poglądowe
W całej Małopolsce trwa mobilizacja do przyjmowania uchodźców z Ukrainy, którzy szukają schronienia przed atakami na ich kraj. Oprócz dachu nad głową potrzebować będą też nierzadko opieki zdrowotnej. NFZ ogłasza, że żaden obywatel Ukrainy nie zostanie bez pomocy medycznej. W pomoc angażują się także prywatne szpitale i placówki.

FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

od 16 lat

Każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w związku z wywołaną przez Rosję wojną, może skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej w poradni lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej oraz w szpitalu - ogłosił Narodowy Fundusz Zdrowia. Za ich leczenie zapłaci budżet państwa.

- Dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Ale w pomoc włączają się także prywatne placówki. W krakowskim szpitalu na Klinach pacjentki mogą liczyć na bezpłatne konsultacje ginekologiczne, diagnostykę, a w przypadku schorzeń nowotworowych zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. Szpital oferuje również pomoc tłumacza w języku ukraińskim podczas realizacji wszystkich świadczeń medycznych.

Pacjentki z Ukrainy zainteresowane skorzystaniem z bezpłatnej opieki medycznej, celem umówienia dogodnych terminów badań i konsultacji mogą umawiać się telefonicznie pod numerami telefonów: 785 284 656, 785 170 300, 785 054 460.

Wparcia udzielają także przychodnie pod szyldem Lux Med. W samym Krakowie jest ich kilkanaście. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer 22 45 87 007. Z kolei Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomia z kolei wyszukiwarkę placówek medycznych, w których personel jest w stanie porozumieć się z ukraińskimi pacjentami. Strona ma być dostępna na dniach.

Gotowość do niesienia pomocy medycznej deklaruje także grupa „Medycy dla Ukrainy”. Wśród 13 tys. medyków organizujących tę pomoc, znajdują się lekarze różnych specjalności. Aby skorzystać z ich pomocy nalezy wysłać zgłoszeni na adres [email protected] można je wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Wśród 13 tys. medyków organizujących tę pomoc, znajdują się lekarze różnych specjalności.

Z kolei Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomia z kolei wyszukiwarkę placówek medycznych, w których personel jest w stanie porozumieć się z ukraińskimi pacjentami. Strona ma być dostępna na dniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. W tych miejscach uchodźcy otrzymają darmową pomoc medyczną - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski