Kraków. W tym roku urząd wprowadzi gminne 500+

Kraków. W tym roku urząd wprowadzi gminne 500+

Piotr Rąpalski

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. W tym roku urząd wprowadzi gminne 500+

©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska P

Urząd Miasta Krakowa wprowadzi w tym roku nowe świadczenie dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami, którego kwota będzie wynosić 500 zł. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce wychodząca naprzeciw tej grupie społecznej. Podczas środowej, 13 lutego sesji Rady Miasta Krakowa pod obrady radnych zostanie przedłożony projekt uchwały w sprawie ustanowienia i realizacji dodatku opiekuńczego.
Kraków. W tym roku urząd wprowadzi gminne 500+

©Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska P

Urzędnicy podają:

"Dodatek opiekuńczy jest elementem polityki rodzinnej Gminy Miejskiej Kraków i ma na celu wspieranie rodzin z dorosłą osobą niepełnosprawną, głównie poprzez polepszenie ich opiekunom warunków socjalno-bytowych. Do otrzymania dodatku opiekuńczego uprawnieni będą opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, korzystający z pomocy w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna. Ta grupa osób jest szczególnie potrzebująca, gdyż boryka się nie tylko z chorobą najbliższych ale też z problemami finansowymi. Sytuacja ta niejednokrotnie jest wynikiem rezygnacji z zatrudnienia z uwagi na konieczność sprawowania całodobowej opieki nad chorym członkiem rodziny. Kwota dodatku w sposób realny wesprze takie osoby i poprawi ich funkcjonowanie.

Procedura przyznania dodatku wszczynana będzie z urzędu, dzięki czemu nie będzie konieczności składania odrębnych wniosków ani dodatkowej dokumentacji. Urząd Miasta Krakowa będzie wydawał decyzje przyznające świadczenia na podstawie weryfikacji decyzji przyznających specjalny zasiłku opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna, dzięki czemu proces ten będzie znacznie uproszczony.

Kwota dodatku opiekuńczego będzie wynosić 500 zł miesięcznie. Będzie on wypłacany w okresach miesięcznych, nie później niż do ostatniego dnia miesiąca. Dodatek opiekuńczy za miesiące styczeń i luty zostanie wypłacony nie później niż do 31 marca 2019 r."

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Krótki wywiad: 3500 kamer na każdej latarni. Jak to ma wyglądać?

Autor: Joanna Urbaniec


Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BRAWO !

dk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nareszcie cos slusznego i dla naprawde potrzebujacych. Brawo.

Zdjęcie autora komentarza
To jest akurat słuszne.

Zbigniew Rusek

Zgłoś naruszenie treści / 1

To jest akurat słuszne, tym bardziej, że opieka nad chorymi dorosłymi była o wiele bardziej uciążliwa ni nad dziećmi, a gdy dojdzie do niedołęstwa, to wymaga wręcz ogromnej siły fizycznej (dorosły...rozwiń całość

To jest akurat słuszne, tym bardziej, że opieka nad chorymi dorosłymi była o wiele bardziej uciążliwa ni nad dziećmi, a gdy dojdzie do niedołęstwa, to wymaga wręcz ogromnej siły fizycznej (dorosły waży przecież znacznie więcej niż dziecko), często jest to ponad siły fizyczne (i grozi u opiekuna kontuzjami, przepukliną) oraz bywa to paskudna praca (gdy chory się zanieczyszcza). zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo