Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w żółtej strefie! Będą nowe, duże ograniczenia w związku z pandemią

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Konrad KozłOwski/Polskapress
Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualną listę powiatów, które znajdują się w strefach żółtych i czerwonych. W żółtej strefie znalazł się Kraków. W stolicy Małopolski wprowadzonych zostanie szereg obostrzeń. Mniej osób będzie mogło brać udział m.in. w weselach i wydarzeniach sportowych.

FLESZ - Szczepionka na COVID-19 odkryta przez Rosjan?

Lista powiatów, w których wracają obostrzenia, powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń.

Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli na danym terenie odnotowano między 6 a 12 nowych zachorowań na 10 tysięcy, zostaje on objęty strefą żółtą. Jeśli nowych zachorowań jest powyżej 12 na 10 tysięcy, wówczas objęty zostaje strefą czerwoną. Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni.

W ciągu ostatniej doby w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono aż u 233 osób, w tym aż u 57 z Krakowa.

Sanepid poinformował także o śmierci 84-letniej mieszkanki powiatu nowosądeckiego, 78-letniej mieszkanki powiatu nowotarskiego oraz 53-letniego mieszkańca powiatu bocheńskiego, którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Zmarli mieli choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 122.

W żółtej strefie, w której znalazł się Kraków, obowiązują dodatkowe obostrzenia. W strefie żółtej na różnego typu imprezach będzie mogła się znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 4 m2, a nie, jak do tej pory, na 2,5 m2. Widownie, w tym kinowe, będą mogły być wypełnione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 100 osób.

W żółtej strefie obowiązują też m.in. takie obostrzenia:

- Wydarzenia kulturalne: Aktualnie 50 proc. miejsc dla publiczności, 1,5 metra odległości między osobami. W Strefie Żółtej - 25 proc. widowni, na otwartej przestrzeni limit 100 osób;

- Organizacja kongresów i targów: Aktualnie - 1 osoba na 2,5 mkw. Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw;

- Wesela i inne uroczystości "rodzinne": Obecnie do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Strefa Żółta - 100 osób, z wyjątkiem obsługi

- Wydarzenia sportowe: Aktualnie 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, strefa żółta - 25 proc. widowni

- Gastronomia - Strefa Żółta - 1 osoba na 4 mkw

- Siłownie: Aktualnie co drugie miejsce, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc. Strefa Żółta - 1 osoba na 7 mkw

Utrzymany jest obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych lub usługowych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej oraz w miejscach ogólnodostępnych, chyba że zachowana będzie odległość 1,5 m. Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzach.

- Z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

- Transport publiczny, handel oraz np. salony fryzjerskie, mogą nadal funkcjonować bez zmian.

- Nie zmieniają się zasady funkcjonowania hoteli, gastronomii, aquaparków i basenów.

- W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki czy rekreacyjnych 1 osoba powinna przypadać na 10 m2.

Kraków od tygodnia znajdował się na liście alertów. W nawiązaniu do trudnej sytuacji w Krakowie oraz wcześniejszych przypuszczeń co do wprowadzenia żółtej strefy w stolicy Małopolski podczas konferencji nawiązał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Widzicie państwo, że te prognozy, które przedstawiamy, niestety sprawdzają się - powiedział. - Dynamika w Krakowie niestety jest dość duża. Ale trudna sytuacja dotyczy zarówno dużych i małych miast - dodał.

W niektórych powiatach Małopolski sytuacja się jednak poprawiła. Ze strefy czerwonej do żółtej przeszedł m.in. powiat nowosądecki. - Widzimy, że jeżeli mieszkańcy danych powiatów stosują się do reguł, jeżeli włodarze tych powiatów to przestrzegają, to się to zrobić - powiedział wiceminister zdrowia.

Podczas konferencji Waldemar Kraska poinformował także, że w momencie, gdy pula 600 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem w Szpitalu Uniwersyteckim wyczerpie się, małopolski wojewoda uruchomi kolejne szpitale przeznaczona na walkę z COVID-19.

W strefie żółtej, oprócz Krakowa są powiaty: tatrzański, limanowski, nowosądecki, rybnicki, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, kłobucki, bartoszycki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków w żółtej strefie! Będą nowe, duże ograniczenia w związku z pandemią - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski