Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wakacje w bibliotekach skromniejsze niż w ubiegłych latach, ale wypożyczalnie będą działać bez przerw

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W tym roku biblioteka przy ul. Rajskiej nie wyruszy z "Lotną czytelnią", nie wiadomo też, czy otworzy planowane stoisko na Plantach.
W tym roku biblioteka przy ul. Rajskiej nie wyruszy z "Lotną czytelnią", nie wiadomo też, czy otworzy planowane stoisko na Plantach. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Biblioteka Narodowa wydała rekomendacje, które umożliwiają lokalnym placówkom organizację wydarzeń w ich murach lub na świeżym powietrzu. Krakowskie biblioteki do tej szansy na razie podchodzą ostrożnie, ale letnich akcji nie wykluczają.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Biblioteka Narodowa daje zielone światło organizacji wydarzeń w bibliotekach, ale rekomendacja ta dotyczy tylko instytucji znajdujących się w miastach, gdzie liczba osób zakażonych wyraźnie spada lub została ograniczona do minimum. Ostateczna decyzja ma jednak należeć do dyrektorów placówek.

- W gestii osób odpowiedzialnych za działalność bibliotek leży zapewnienie warunków bezpieczeństwa dla pracowników i uczestników danego wydarzenia – informuje Barbara Morawiec z biura prasowego Biblioteki Narodowej.

Jeżeli zdecydują się oni zorganizować spotkania w swoich placówkach, będą musieli spełnić szereg wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektor Sanitarny. Dotyczą one zarówno pracowników biblioteki, artystów czy osób prowadzących wydarzenie, jak również samych widzów. Ci zostaną wpuszczeni na widownię pod warunkiem zasłonięcia nosa i ust oraz udostępnienia im przez organizatorów nie więcej niż połowy możliwych miejsc - tak, by rzędy były zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Publiczność powinna być usytuowana minimum dwa metry od gości programu, a w przypadku występów wokalnych ten odstęp wzrośnie do sześciu metrów.

Rekomendacja Biblioteki Narodowej umożliwia więc placówkom organizację letnich wydarzeń i wznowienie cykli, z którymi wracały w czasie wakacji. W Krakowie, gdzie liczba osób zakażonych wirusem systematycznie rośnie, dyrektorzy bibliotek pozostają ostrożni. Mimo że akcje takie organizowała zarówno miejska sieć Biblioteka Kraków, jak również Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Tam organizowano m.in. „Lato na Rajskiej”, również w czerwcu biblioteka wyjeżdżała rowerem do mieszkańca z „Lotną czytelnią”, aby zachęcić do lektury na świeżym powietrzu. Na Plantach bibliotekarze ustawiali także dodatkowe stoisko z możliwością wypożyczenia książek.

- Jesteśmy gotowi do tego typu działań, ale na ten moment nie możemy niczego obiecać - mówi Agnieszka Będkowska, rzeczniczka WBP w Krakowie. - Ze względu na kwarantannę książek nie możemy wyruszyć z „Lotną czytelnią”, cały czas nie zapadła też ostateczna decyzji, czy otworzymy planowane stoisko na Plantach. Cały czas śledzimy sytuację epidemiologiczną - dodaje.

Biblioteka ma dla czytelników również dobrą wiadomość. W tym roku przy ul. Rajskiej nie będzie letniej dwutygodniowej przerwy, co oznacza, że książki będzie można wypożyczyć przez całe wakacje. - Ze względu na zamknięcie biblioteki w czasie pandemii udało nam się wszelkie prace związane z aktualizacją systemów zrobić wcześniej - informuje Agnieszka Będkowska.

W ciągu całego lata otwarte będą również filie Biblioteki Kraków. W tym momencie miejska sieć wypożyczalni wznowiła prace już w 43 z 58 punktów. W wakacje Biblioteka wróci także z letnimi akcjami dla czytelników.

- Część z nich odbędzie się online, ale wzorem lat ubiegłych, w sposób ograniczony ze względu na okoliczności, planujemy również organizację wydarzeń z udziałem uczestników - mówi Piotr Wasilewski, Kierownik Działu Promocji BK. Będą to m.in. akcje w ramach przygotowanych przez Bibliotekę Kraków projektów „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”, którego celem jest popularyzacja postaw czytelniczych wśród dzieci i dorosłych mieszkańców Krakowa, oraz „Etnopodróże z Biblioteką Kraków”, międzypokoleniowe przedsięwzięcie mające na celu ukazanie kultury ludowej i jej kulturotwórczej roli.

W programie obu inicjatyw przewidziano spotkania autorskie, warsztaty, pokazy i konkursy. W planach znalazło się także kilka sobotnich pikników w ogrodzie przy Bibliotece Głównej, przy ul. Powroźniczej 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski