Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wakacje w mieście. Młodzież nie będzie się nudzić [LISTA ATRAKCJI]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Archiwum
Tegoroczne wakacje z powodu epidemii koronawirusa są zupełnie inne niż te rok temu. Ale atrakcji nie zabraknie. Można m.in. zwiedzać krakowskie muzea, które są otwarte dłużej niż zwykle.

FLESZ - Czy mleko bez laktozy to dobry wybór?

od 16 lat

W tym roku wakacje z powodu epidemii koronawirusa są zupełnie inne niż te rok temu. Dla młodzieży, która planuje spędzić czas wolny w mieście, nie zabraknie atrakcji. Mimo że np. akcja „Lato w szkole”, odbywająca się na terenie podstawówek, została zawieszona. Dzieci i młodzież mogą jednak skorzystać z różnorodnych zajęć w młodzieżowych domach kultury. Choć i tam reżim sanitarny wymusił ograniczenia, warto jeszcze poszukać wolnych miejsc.

I tak np. Centrum Młodzieży im dr. H. Jordana (ul. Krupnicza 38) organizuje półkolonie dla dzieci w wieku 6-12 lat od 29 czerwca do 28 sierpnia w turnusach tygodniowych, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 w budynku CM przy ul. Krupniczej 38. W programie: zajęcia opiekuńcze, gry i zabawy, warsztaty tematyczne dla dzieci (teatr, taniec, muzyka, plastyka, ceramika, rękodzieło, sport), pogadanki, wycieczki, projekcje filmów. Z kolei Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” (ul. Reymonta 18) organizuje w wakacje stacjonarne zajęcia otwarte dla dzieci w wieku 7-12 lat: od 29 czerwca do 17 lipca oraz od 27 lipca do 14 sierpnia w godzinach 8-16. W programie zajęcia tematyczne: muzyczne, sportowe, taneczne, plastyczne, filmowe, fotograficzne, językowe itp. Odpłatność 10 zł za dzień za osobę. Placówka nie zapewnia wyżywienia. Natomiast Młodzieżowy Dom Kultury z ul. Grunwaldzkiej 5 od 29 czerwca prowadzi zajęcia wakacyjne - m.in. taneczne, teatralne, plastyczne, filmowe - z ograniczoną liczbą uczestników. Można zapisywać się w miarę wolnych miejsc. Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym odbywają się w godzinach 9-14, natomiast dla młodzieży 15-19. Przerwy w zajęciach są przeznaczone na odkażanie pomieszczeń i dezynfekcję pomocy do zajęć. Bogatą ofertę proponują również inne domy kultury - wszystkie informacje na ten temat można znaleźć np. na oficjalnej stronie Urzędu Miasta Krakowa.

Obłoki srebrzyste nad Krakowem. Zdjęcia zostały wykonane w Krakowie z ul. Żołnierskiej (okolice dworca w Płaszowie).

Co za widoki! Obłoki srebrzyste nad Krakowem [WASZE ZDJĘCIA]

Tymczasem trwają zapisy chętnych do udziału w projekcie „Lato w MIG” - to inicjatywa, która łączy w sobie improwizację teatralną, zabawy w przestrzeni oraz różne techniki plastyczne i pozwala na udział w zajęciach zarówno dzieciom słyszącym, jak i głuchym. Integruje środowiska, sprzyja nawiązywaniu społecznych relacji, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Pomysłodawczynią projektu jest Joanna Augustyniak. Na co dzień prowadzi Fundację Grupa MIGAWKI, która dba o to, by projekty i wydarzenia, realizowane przez instytucje kultury, były dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących. Realizuje się jako pedagog, prowadząc zajęcia dla dzieci i rodziców. - Jako wychowawczyni zadba o brak barier, symbiozę, udaną kooperację, a przede wszystkim doskonały nastrój wszystkich uczestników projektu - przekonują w Urzędzie Miasta Krakowa. I w tym przypadku wszystkie informacje można znaleźć na stronie krakowskiego magistratu.

Planując wakacyjne weekendy, warto pomyśleć zarówno o odwiedzeniu dawno niewidzianych miejsc, jak i tych, w których jeszcze nie byliśmy. I choć Rynek Podziemny - oddział Muzeum Krakowa został udostępniony zwiedzającym w 2010 roku, to wciąż wielu krakowian i turystów nie zdążyło jeszcze zajrzeć do tego skarbca wiedzy o przeszłości miasta. Szlak turystyczny w Rynku Podziemnym wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate, Waga Wielka i Sukiennice. Zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych pokazują średniowieczną technologię budowania dróg, a nienaruszone profile ziemne wyjaśniają proces podnoszenia terenu na przestrzeni kilkuset lat. Urzędnicy zachęcają do zwiedzania. Na wystawie można zobaczyć m.in. średniowieczne narzędzia, zabytkowe monety, używane ponad 600 lat temu przybory higieniczne, gliniane figurki, ozdoby, kostki do gry, a także groty tatarskich strzał czy pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony.

- A kiedy już poznasz średniowieczną historię Krakowa, znajdziesz „bochen”, sprawdzisz swoją wagę w centnarach krakowskich oraz poznasz rekonstrukcje przedlokacyjnych warsztatów kowalskich czy XI-wiecznych pochówków, zaplanuj wizyty w pozostałych Oddziałach Muzeum Krakowa - zachęcają urzędnicy. Warto pamiętać, że jak co roku w wakacje krakowskie muzea będą otwarte dłużej. Nowe godziny otwarcia obowiązują od piątku, 3 lipca.

Urzędnicy przypominają, że trwa również akcja #zwiedzajKrakow, będąca częścią kampanii Kraków Nieodkryty. W ramach tej inicjatywy można liczyć na 20-procentową zniżkę na rozmaite atrakcje - począwszy od wizyt w muzeach (wyjątkiem jest Zamek Królewski na Wawelu, który zamiast zniżki przy zakupie biletu wstępu proponuje dodatkowy bilet na Basztę Sandomierską albo do Ogrodów Królewskich) po zakupy i usługi oferowane przez lokalnych przedsiębiorców. Jak otrzymać rabat? Wystarczy przy kasie okazać kartę #zwiedzajKrakow (otrzymują ją osoby, które spędzą przynajmniej jedną noc w obiekcie noclegowym mającym status partnera programu) lub jedną z kart miejskich: Kartę Krakowską, Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem lub Krakowską Kartę Rodzinną 3+.

Urzędnicy oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe przygotowali dla krakowian również 70 spacerów tematycznych z profesjonalnymi przewodnikami. Przekonują, że to idealna propozycja na spędzenie wakacji. Bezpłatne spacery będą organizowane w soboty i niedziele dwa razy dziennie aż do października. - Kraków można zwiedzać indywidualnie i szukać skarbów na własną rękę, można spacerować z przyjaciółmi i rodzinami, można także odkrywać tajemnice miasta spontanicznie lub skrupulatnie planować trasę, opierając się na drukowanych przewodnikach. Ale jeśli chcemy odkryć najgłębsze zakamarki, dowiedzieć się o nieznanych zakątkach, największych sekretach miasta i zaskakujących ciekawostkach - najlepszym pomysłem jest spacer z wykwalifikowanym przewodnikiem – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Pierwszy spacer odbędzie się 11 lipca. - Podczas spaceru „Królewskie Wzgórze inaczej” poznamy dzieje wzgórza wawelskiego: jego urbanistykę i systemy obronne, a także uchylimy rąbka tajemnicy, co ciekawego znaleźli tu archeolodzy - zapowiadają urzędnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wakacje w mieście. Młodzież nie będzie się nudzić [LISTA ATRAKCJI] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski