Kraków walczy o Igrzyska Europejskie, ale do Mińska wysłał garstkę sportowców

Krzysztof KawaZaktualizowano 
Angelika Faka z AZS AWF Kraków skacze w dal Fot. Lukasz Kaczanowski/Polskapress
Kraków, który złożył wniosek o uzyskanie prawa organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku, na rozpoczętą w piątek 21 czerwca drugą edycję tej imprezy wysłał do Mińska zaledwie kilku sportowców. Na dodatek jeden z nich odpadł już pierwszego dnia rywalizacji.

W liczącej ponad 150 osób kadrze (71 mężczyzn, 79 kobiet) Małopolskę reprezentują pięściarz TS Wisła Kraków Jarosław Iwanow i kajakarz Paweł Kaczmarek (KKW-29 Kraków) oraz lekkoatleci: uprawiająca skok w dal Angelika Faka z WKS Wawel Kraków, startująca w biegu pościgowym na 600 m Mariola Karaś (AZS AWF Kraków), sprinter Maciej Brzeziński (AZS AWF Kraków), 400-metrowiec Michał Galikowski (AZS AWF Kraków) oraz zgłoszeni do biegu pościgowego Mariusz Jurczyk (AZS AWF Kraków) i Adam Czerwiński (Lider Siercza).

Najbardziej znany, szczególnie tym osobom, które startują w biegach ulicznych, jest ostatni z wymienionych sportowców. Czerwiński był dwukrotnie wicemistrzem Polski na 1500 m i zdobywał medale w hali (dwa złota i dwa srebra). W ubiegłym roku ten urodzony w Wiśniowej biegacz zwyciężył podczas 9. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju, był także najszybszy w Biegu Sylwestrowym w Krakowie oraz w zaliczanym do Grand Prix Małopolski biegu „Pamiętaj z Nami”.

Z kolei pochodząca z Olszyn w gminie Rzepiennik Strzyżewski Mariola Karaś to brązowa medalistka halowych mistrzostw Polski seniorów w sztafecie 4×400 metrów (2016) i halowa wicemistrzyni Polski w sztafecie 4x200 metrów (2017) oraz mistrzyni Europy U23 z Bydgoszczy (2017).

Pewne nadzieje wiązaliśmy z wiślackim pięściarzem Iwanowem, ale przegrał już swoją pierwszą walkę w kategorii 56 kg. W 1/16 finału Igrzysk Europejskich pokonał go jednogłośnie na punkty Gruzin Artyush Gomtsyana.

Małopolska nie ma w Mińsku swoich reprezentantów w zapasach, sambo, judo, łucznictwie, tenisie stołowym, strzelectwie sportowym, kolarstwie i karate.

Pierwsze Igrzyska Europejskie odbyły się w 2015 roku w Baku, a Polacy zdobyli w nich 20 medali (2 złote, 8 srebrnych, 10 brązowych). W Mińsku pulę nagród stanowi 200 medali. Igrzyska zakończą się 30 czerwca.

Wisła Kraków. Kadra na sezon 2019/2020. W takim składzie "Bi...

Pełna kadra Polski (za Polsatem, który transmituje Igrzyska Europejskie):

Polski Związek Badmintona:

Magdalena ŚWIERCZYŃSKA (UKS Baranowo) mikst
Miłosz BOCHAT (ABRM Warszawa) debel
Adam CWALINA (ABRM Warszawa) debel
Michał ROGALSKI (UKS Hubal Białystok) singiel
Paweł ŚMIŁOWSKI (UKS Hubal Białystok) mikst

Young Man KIM trener
Robert MATEUSIAK trener
Jakub MIKOŁAJCZYK fizjoterapeuta
Lech SZARGIEJ kierownik ekipy, Wiceprezes Związku

Polski Związek Bokserski:

Sandra DRABIK (Boxing Kielce) 51 kg
Karolina KOSZEWSKA (Legia Fight Klub Warszawa) 69 kg
Aneta RYGIELSKA (MKSW Pomorzanin Toruń) 60 kg
Elżbieta WÓJCIK (KSW Róża Karlino) 75 kg
Mateusz GOIŃSKI (Zagłębie Konin) 81 kg
Jarosław IWANOW (TS Wisła Kraków) 56 kg
Adam KULIK (KS Paco Lublin) +91 kg
Rafał PERCZYŃSKI (SAKO Gdańsk) 75 kg
Tomasz NIEDŹWIECKI (BKS Orkan Gorzów Wlkp.) 91 kg
Radomir OBRUŚNIAK (KSW Róża Karlino) 60 kg
Damian DURKACZ (Spartan Knurów) 64 kg
Jakub SŁOMIŃSKI (Wda Świecie) 49 kg
Filip WĄCHAŁA (Sako Gdańsk) 69 kg

Karolina MICHALCZUK trenerka (kobiety)
Ireneusz PRZYWARA trener (mężczyźni)
Jerzy BARANIECKI trener współpracujący
Sławomir DANAJ fizjoterapeuta
Grzegorz NOWACZEK kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Gimnastyczny:

Gabriela JANIK (Zawisza Bydgoszcz) gimnastyka sportowa
Julia FAJFUR (DOSiR Sokolinia Chorzów) akrobatyka sportowa
Łukasz BORKOWSKI (AZS AWFiS Gdańsk) gimnastyka sportowa
Filip BUCKI DOSiR (Sokolnia Chorzów) akrobyka sportowa
Łukasz JAWORSKI (AZS AWF Poznań) skoki na trampolinie
Artur ZAKRZEWSKI (AZS AWF Poznań) skoki na trampolinie

Renata FIRAK trener (akrobatyka sportowa)
Józef ŚLUSAREK trener (skoki na trampolinie)
Piotr MIKOŁAJEK trener (gimnastyka sportowa)
Amir MOZES choreograf (akrobatyka sportowa)
Radosław WALCZAK trener (skoki na trampolinie)
Barbara STANISŁAWISZYN kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Judo:

Anna BOROWSKA (KS Kezja Team Rybnik) 57 kg
Julia KOWALCZYK (KS Polonia Rybnik) 57 kg
Agata OZDOBA – BŁACH (KS AZS AWF Wrocław) 63 kg
Beata PACUT (GKS Czarni Bytom) 78 kg
Agata PERENC (KS Polonia Rybnik) 52 kg
Karolina PIEŃKOWSKA (AZS UW) 52 kg
Daria POGORZELEC (SGKS Wybrzeże Gdańsk) 70 kg
Karolina TAŁACH (SGKS Wybrzeże Gdańsk) 63 kg
Iwo BARANIEWSKI (UKJ 255 Warszawa) 100 kg
Rafał KOZŁOWSKI (KS AZS AWF Wrocław) 90 kg
Piotr KUCZERA (KS Kezja Team Rybnik) 90 kg
Wiktor MRÓWCZYŃSKI (KS AZS AWF Katowice) 73 kg
Maciej SARNACKI (TS Gwardia Olsztyn) 100 kg
Damian STĘPIEŃ (AZS UW) 81 kg
Damian SZWARNOWIECKI (KS Gwardia Wrocław) 81 kg
Patryk WAWRZYCZEK (PTS Janosik Bielsko-Biała) 66 kg

Mirosław BŁACHNIO trener
Adam MAJ trener
Przemysław MATYJASZEK trener
Radosław GÓRSKI lekarz
Rafał BINDA fizjoterapeuta
Mikołaj TRZEŚNIEWSKI fizjoterapeuta
Jarosław WOŁOWICZ trener
Jacek ZAWADKA kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Kajakowy:

Justyna ISKRZYCKA (AZS AWF Katowice) sprint
Katarzyna KOŁODZIEJCZYK (CWZS Zawisza Bydgoszcz) sprint
Karolina NAJA (AZS AWF Gorzów Wlkp.) sprint
Anna PUŁAWSKA (AZS AWF Gorzów Wlkp.) sprint
Małgorzata PUŁAWSKA (Posnania Poznań) sprint
Marta WALCZYKIEWICZ (KTW Kalisz) sprint
Helena WIŚNIEWSKA (CWZS Zawisza Bydgoszcz) sprint
Dorota BOROWSKA (NOSiR Nowy Dwór Maz.) kanadyjki
Magda STANNY (Warta Poznań) kanadyjki
Sylwia SZCZERBIŃSKA (Cresovia Białystok) kanadyjki
Martin BRZEZIŃSKI (CWZS Zawisza Bydgoszcz) sprint
Paweł KACZMAREK (KKW-29 Kraków) sprint
Przemysław KORSAK (G’Power Gorzów Wlkp.) sprint
Norbert KUCZYŃSKI (ZKS Wiskord Szczecin) sprint
Piotr MAZUR (CWZS Zawisza Bydgoszcz) sprint
Dawid PUTTO (CWZS Zawisza Bydgoszcz) sprint
Rafał ROSOLSKI (UKS Dojlidy Białystok) sprint
Bartosz STABNO (Posnania Poznań) sprint
Tomasz KACZOR (Warta Poznań) kanadyjki
Mateusz KAMIŃSKI (OKSW Olsztyn) kanadyjki
Michał KUDŁA (Posnania Poznań) kanadyjki
Michał ŁUBNIEWSKI (AZS Politechnika Opole) kanadyjki

Monika ADAMSKA fizjoterapeuta

Tomasz KRYK trener
Mariusz SŁOWIŃSKI trener
Mariusz SZAŁKOWSKI trener
Michał ŚLIWIŃSKI trener
Andrzej RAKOWSKI lekarz
Anatoly HUPALO fizjoterapeuta
Leszek ZANIEWSKI fizjoterapeuta
Wojciech KUDLIK zastępca kierownika ekipy
Tadeusz WRÓBLEWSKI kierownik ekipy, Prezes Związku

Polska Unia Karate:

Dorota BANASZCZYK (KS Olimp Łódź) kumite 55 kg

Maciej GAWŁOWSKI trener
Paweł POŁTORZECKI kierownik ekipy, Prezes Unii

Polski Związek Kolarski:

Monika BRZEŹNA (MAT ATOM DEVELOPER) szosa
Małgorzata JASIŃSKA (Movistar Team) szosa
Marta LACH (CCC LIV Team) szosa
Agnieszka SKALNIAK (CCC LIV Team) szosa
Katarzyna WILKOS (MAT ATOM DEVELOPER) szosa
Julita JAGODZIŃSKA (KK Tarnovia Tarnowo Podg.) tor
Justyna KACZKOWSKA (MAT ATOM DEVELOPER) tor
Karolina KARASIEWICZ (TKK Pacyfik Toruń) tor
Marlena KARWACKA (KK Ziemia Darłowska) tor
Karolina LIPIEJKO (UKS Mróz Jedynka Kórnik) tor
Urszula ŁOŚ (ALKS Stal Grudziądz) tor
Oliwia MAJEWSKA (MAT ATOM DEVELOPER) tor
Katarzyna PAWŁOWSKA (Team VIRTU Cycling) tor
Nikol PŁOSAJ (UKS Mróz Jedynka Kórnik) tor
Nikola SIBIAK (KK BCM Nowatex Z. Darłowska) tor
Aleksandra TOŁOMANOW (KK Tarnovia Tarnowo Podg.) tor
Maciej BIELECKI (GK Piast Szczecin) tor
Szymon KRAWCZYK (Voster Stalowa Wola) tor
Krzysztof MAKSEL (ALKS Stal Grudziądz) tor
Filip PROKOPYSZYN (KK Tarnovia Tarnowo Podg.) tor
Wojciech PSZCZOLARSKI (Tufo Pardus Prostejov) tor
Patryk RAJKOWSKI (UKS Mróz Jedynka Kórnik) tor
Mateusz RUDYK (ALKS Stal Grudziądz) tor
Rafał SARNECKI (ALKS Stal Grudziądz) tor
Damian SŁAWEK (GKS Cartusia Kartuzy) tor
Daniel STANISZEWSKI (KS Pogoń Puławy) tor

Natalia MAZUR fizjoterapeuta (tor)
Ewa WONKO lekarz
Mariusz MAZUR trener (szosa)
Jacek KASPRZAK trener (tor)
Igor KRYMSKI trener (tor)
Sebastian MALECKI trener (tor)
Daniel MESZKA trener (tor)
Grzegorz RATAJCZYK trener (tor)
Dorian BARTKIEWICZ mechanik (szosa)
Lucjusz KARDAŚ mechanik (tor)
Dariusz MIKRUT mechanik (tor)
Łukasz KUZIK fizjoterapeuta (szosa)
Vasyl DIDKOVSKYI fizjoterapeuta (tor)


Polski Związek Koszykówki:

Maciej ADAMKIEWICZ (Ogniwo Szczecin)
Mariusz KONOPATZKI (Legia Warszawa)
Wojciech PISARCZYK (Pogoń Prudnik)
Michał WOJTYŃSKI (KK Warszawa)

Kazimierz ROZWADOWSKI trener
Michał WESOŁOWSKI fizjoterapeuta

Polski Związek Lekkiej Atletyki:

Urszula BHEBHE (AZS AWF Warszawa) 100 ppł
Karolina BOŁDYSZ (AZS AWFiS Gdańsk) oszczep
Dominika DABULIS (AZS AWFiS Gdańsk) rez. oszczep
Angelika FAKA (WKS Wawel Kraków) skok w dal
Mariola KARAŚ (AZS AWF Kraków) sztafeta/pursuit
Marta KĄKOL (AZS AWFiS Gdańsk) rez. oszczep
Małgorzata LINKIEWICZ (AZS AWF Wrocław) sztafeta
Aleksandra LUBICKA (OKS Skra Warszawa) pursuit
Katarzyna TUNIEWICZ (CWZS Zawisza Bydgoszcz) 100 m
Ewelina WYSZCZELSKA (AZS AWF Warszawa) rez.trackathlon
Magdalena ŻEBROWSKA (Podlasie Białystok) pursuit/w dal
Jakub ADAMCZYK (MKS Polonia Warszawa) sztafeta
Maciej BRZEZIŃSKI (AZS AWF Kraków) 100 m
Bartłomiej CZAJKOWSKI (RLTL ZTE Radom) rez. sztaf./pursuit
Adam CZERWIŃSKI (UKS Lider Siercza) pursuit
Michał GALIKOWSKI (AZS AWF Kraków) sztafeta
Karol HOFFMANN (MKS Aleksandrów Łódzki) skok w zwyż
Mariusz JURCZYK (AZS AWF Kraków) pursuit
Artur NOGA (SKLA Sopot) 110 ppł
Bartosz ROŻNOWSKI (AZS AWF Warszawa) rez. sztaf./pursuit

Artur GĄSIEWSKI trener
Michał ŁUKASIAK trener
Henryk OLSZEWSKI kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Łuczniczy:

Sylwia ZYZAŃSKA (LKS Łucznik Żywiec) łuk klasyczny
Łukasz PRZYBYLSKI (A3D Toszek Boguszyce) łuk bloczkowy
Kacper SIERAKOWSKI (SŁ Marymont Warszawa) łuk klasyczny

Serhiy ANTONOV trener
Kazimierz KOCIK trener
Zygmunt PLUTA kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Sambo:

Magdalena JARKOWSKA (MUKS Kokoro Łódź)

Volodymyr NAKONECHNYY trener
Oleksandr GORBATIUK kierownik ekipy, Prezes Związku


Polski Związek Strzelectwa Sportowego:

Beata BARTKÓW-KWIATKOWSKA (ŚTS Tychy) pistolet
Sandra BERNAL (Śląsk Wrocław) strzelba
Aleksandra JARMOLIŃSKA (Legia Warszawa) strzelba
Katarzyna KOMOROWSKA (Społem Łódź) karabin
Agnieszka NAGAY (Społem Łódź) karabin
Natalia SZAMREJ (MKS Diana Poznań) strzelba
Joanna TOMALA (Flota Gdynia) pistolet
Tomasz BARTNIK (Legia Warszawa) karabin
Piotr DANILUK (Flota Gdynia) pistolet
Piotr KOWALCZYK (Bock Rawicz) strzelba
Oskar MILIWEK (Zawisza Bydgoszcz) pistolet
Jakub WERYS (Zawisza Bydgoszcz) strzelba
Szymon WOJTYNA (Śląsk Wrocław) pistolet

Jolanta SAMULEWICZ trener
Monika SKRZYPIEC–SPRING lekarz
Wiesław GAWLIKOWSKI trener
Andrzej KIJOWSKI trener
Cezary STANISZEWSKI trener
Edmund CICHOMSKI fizjoterapeuta
Tomasz KWIECIEŃ kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Tenisa Stołowego:

Natalia BAJOR (KU AZS UE Wrocław) drużyna
Qian LI (KTS Tarnobrzeg) singiel
Natalia PARTYKA (SKST Mart Hodonin) singiel
Marek BADOWSKI (KS Bogoria Grodzisk Maz.) singiel
Jakub DYJAS (TFF Liebherr Ochsenhausen) singiel

Tomasz KRZESZEWSKI trener
Zbigniew NĘCEK trener
Kinga STEFAŃSKA trener
Magda ZAWALSKA fizjoterapeuta
Dariusz SZUMACHER kierownik ekipy, Prezes Związku

Polski Związek Zapaśniczy:

Paula KOZŁOW (Unia Racibórz) 53 kg
Anna ŁUKASIAK (AZS AWF Warszawa) 50 kg
Katarzyna MĄDROWSKA (LKS Feniks Pesta Stargard) 62 kg
Daria OSOCKA (Agros Żary) 76 kg
Agnieszka WIESZCZEK-KORDUS (Grunwald Poznań) 68 kg
Jowita WRZESIEŃ (CSiR Dąbrowa Górnicza) 57 kg
Edgar BABAYAN (Sobieski Poznań) st. klas. 77 kg
Mateusz BERNATEK (AKS Piotrków Tryb.) st. klas. 67 kg
Arkadiusz KUŁYNYCZ (Olimpijczyk Radom) st. klas. 87 kg
Rafał PŁOWIEC (Olimpijczyk Radom) st. klas. 130 kg
Radosław BARAN (LKS Ceramik Krotoszyn) st. wol. 97 kg
Robert BARAN (LKS Ceramik Krotoszyn) st. wol. 125 kg
Zbigniew BARANOWSKI (AKS Białogard Krotoszyn) st. wol. 86 kg
Krzysztof BIEŃKOWSKI (AKS Białogard Krotoszyn) st. wol. 65 kg
Magomedmurat GADZHIEV (AKS Piotrków Tryb.) st. wol. 74 kg

Yusup ABDUSALAMOV trener
Piotr KRAJEWSKI trener
Igor LOBAS trener
Wojciech SADOWSKI trener
Piotr STĘPIEŃ trener
Włodzimierz ZAWADZKI trener
Adam JAKUBOWSKI lekarz
Jarosław ŚWIDERSKI fizjoterapeuta
Andrzej SUPRON kierownik ekipy, prezes związku

Kierownictwo:
Andrzej KRAŚNICKI Przewodniczący Reprezentacji, Prezes PKOl
Adam KRZESIŃSKI Zastępca Przewodniczącego Reprezentacji, Sekretarz Generalny PKOl

Misja:

Marzenna KOSZEWSKA Szef Misji
Joanna HUZARSKA-TOMASZEWSKA Zastępca Szefa Misji
Marcin DOROŚ Zastępca Szefa Misji
Krzysztof JANKOWSKI Członek Misji
Joanna RATAJCZYK Członkini Misji
ks. Edward PLEŃ Członek Misji
Henryk URBAŚ Attaché prasowy Reprezentacji

Misja medyczna:

Hubert KRYSZTOFIAK Szef Misji Medycznej
Marek GRACZYK Psycholog
Dominika WRZOSEK Fizjoterapeutka

Sportowy24.pl w Małopolsce

Czytaj także

polecane: FLESZ: Nowy sezon ekstraklasy. Kiedy startuje liga?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3