Kraków. Walka ze smogiem. Koniec palenia drewnem i węglem, ale nie koniec problemu

Małgorzata MrowiecZaktualizowano 
Krakowski magistrat mobilizuje mieszkańców, przypominając, że jeszcze tylko do 30 czerwca można skorzystać z 60-procentowej dotacji na wymianę pieca węglowego w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Od 1 września w stolicy Małopolski zacznie obowiązywać całkowity zakaz stosowania paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach. Urząd Miasta Krakowa mobilizuje mieszkańców, ale nie pozostawia złudzeń: szacuje się, że po wejściu w życie zakazu palenia węglem i drewnem na terenie miasta będzie nadal ok. 4 tys. palenisk, na które nie zostały złożone wnioski o udzielenie dotacji na wymianę.

Więcej: przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS) zwracają uwagę, że to liczba tylko zinwentaryzowanych pieców, a w rzeczywistości takich palenisk jest więcej. - Inwentaryzacja jest dziurawa - mówi Anna Dworakowska z KAS.

- Gorzej sytuacja przedstawia się w tzw. obwarzanku gmin wokół Krakowa: tam jest aż około 45 tys. palenisk - przypomina z kolei Filip Szatanik, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Obecnie w Małopolsce poza Krakowem - zgodnie z uchwałą antysmogową - w nowych domach można instalować wyłącznie piece na paliwa stałe spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły na węgiel lub drewno muszą zostać wymienione do końca 2022 r. Nie wolno spalać mułów, flotów, miałów węglowych i mokrego drewna.

Urząd Marszałkowski chciałby przekonać samorządy, że wyłączanie palenisk węglowych to dobra droga. - Możemy przygotować odpowiednie przepisy i pomóc je wprowadzić na terenie gminy - deklaruje Filip Szatanik.

Poważnie o zakazie dla węgla myśli Rabka-Zdrój. Objąłby on na razie domy w strefie uzdrowiskowej - gdzie znajdują się sanatoria i przebywają kuracjusze. Radni chcą przyjąć uchwałę intencyjną w tej sprawie.

Na razie nowych obostrzeń nie przewiduje Tarnów. - Chcemy się skoncentrować na skutecznym egzekwowaniu zakazu palenia miałem węglowym i mokrym drewnem oraz używania kopciuchów i zachęcać do korzystania z dofinansowań i wymiany pieców na ekologiczne - mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie. Zakopane i Nowy Sącz też skupiają się na wymianie pieców.

Ostatni moment na wymianę pieca z dopłatą. Ok. 4 tys. palenisk zostanie

Jeszcze tylko do 30 czerwca można składać wnioski w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, by skorzystać z 60-procentowej dotacji na wymianę pieca węglowego w Krakowie. Kto nie zdąży, będzie musiał wymienić palenisko w całości we własnym zakresie. 1 września na terenie Krakowa zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem - w kotłach, piecach, kominkach. Jego przestrzeganie będzie regularnie kontrolowane. Łamiący zakaz będą musieli liczyć się z mandatem lub grzywną.

W tym roku od stycznia do końca maja krakowianie złożyli ok. 600 wniosków o udzielenie dotacji. W poprzednich latach z gminnym wsparciem zlikwidowano ok. 20 tys. kotłów w mieście. Ile ich jeszcze zostanie do jesieni?

- Stan ilościowy pieców jest stale monitorowany. Szacuje się, że po wejściu w życie zakazu stosowania paliw stałych na terenie Krakowa pozostanie około 4 tysięcy palenisk, na które nie zostały złożone wnioski o udzielenie dotacji - informuje Jan Urbańczyk, dyrektor magistrackiego Wydziału ds. Jakości Powietrza.

Zapytaliśmy o przygotowanie budynków gminnych do antysmogowej rewolucji. Jak odpowiada Zarząd Budynków Komunalnych, pozostał już tylko jeden budynek - przy ul. Murowanej - z piecem węglowym. I na początku wakacji zostanie on wymieniony na elektryczny.

Jeśli chodzi o 4 tys. pieców w Krakowie, których nie uda się wyeliminować przed 1 września, to - jak przekazują urzędnicy - głównie paleniska w kamienicach z nieuregulowaną sprawą własności, takich, gdzie nie może się dogadać ze sobą kilku właścicieli (a musi być zgoda wszystkich) oraz w budynkach, w których stan techniczny uniemożliwia zmianę systemu grzewczego.

- Oczywiście Kraków na tle innych miast Polski wypada super: mamy pierwszą w kraju przegłosowaną uchwałę antysmogową i pierwsi będziemy ją wdrażać - komentuje Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Ale z drugiej strony są te 4 tysiące wciąż niewymienionych pieców. A to tylko takie, które zostały zinwentaryzowane. Z własnych obserwacji i od osób, które się z nami kontaktują wiemy, że takich palenisk jest znacznie więcej, inwentaryzacja jest dziurawa.

Przedstawicielka KAS podsumowuje, że po 1 września Straż Miejska będzie miała pełne ręce roboty. - Rodzi się wiele pytań: jak kontrole będą przebiegać, by były sprawne? Czy miasto przygotowało ich plan i specjalne narzędzia do kontroli? Żeby nie okazało się, że wprowadziliśmy prawo, którego nikt nie będzie respektować - podkreśla Dworakowska, dodając, że do pieców trzeba doliczyć jeszcze 12 tys. kominków, które mają krakowianie.

Zdaniem KAS przepisy dają furtkę do wymiany pieca w trudnych przypadkach, gdy np. brakuje zgody wszystkich właścicieli nieruchomości, części z nich nie ma w Polsce itp. Dworakowska wskazuje na artykuł Prawa ochrony środowiska, zgodnie z którym prezydent swoją decyzją może wstrzymać użytkowanie instalacji ze względu na negatywne oddziaływanie na środowisko.

- Urzędnicy wiedzą o tym prawie, ale twierdzą, że nie da się go zastosować. A nasi prawnicy mówią, że to da się zrobić - mówi przedstawicielka KAS.

Zakaz stosowania paliw stałych na terenie Krakowa został przyjęty w 2016 r. uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wchodzi ona w życie 1 września i do tego czasu należy dostosować się do zakazu, uchwała bowiem nie przewiduje okresu przejściowego.

Miasto zapewnia, że jest przygotowane do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów wprowadzonych uchwałą antysmogową.

- Jednostkami kontrolującym będą: Straż Miejska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Wydział ds. Jakości Powietrza Urzędu Miasta Krakowa, który oprócz funkcji kontrolnej będzie pełnił funkcję koordynującą - mówi Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego magistratu. Ponadto wsparcie ma stanowić Komenda Miejska Policji, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Przewidziano, że kontrole będą prowadzone przez 30 funkcjonariuszy Straży Miejskiej, dwóch pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i 10 pracowników Wydziału ds. Jakości Powietrza.

Kontrola, w przypadku stwierdzenia wykroczenia, może zakończyć się: pouczeniem, mandatem karnym na kwotę od 20 zł do 500 zł, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu - złożeniem wniosku do sądu o ukaranie. W tym ostatnim przypadku grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł.

- Każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie, w zależności od problemu - zaznacza Dariusz Nowak. - Przy podejmowaniu decyzji o wysokości mandatu analizowane i brane pod uwagę będą wszystkie aspekty: socjalne, prawne, techniczne i inne.

Po dopłaty do MOPS

* Krakowianie będący w trudnej sytuacji, z niższymi dochodami, mogą uzyskać - oprócz dotacji z Programu PONE - również zasiłki na wymianę pieca. Wniosek należy złożyć w filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

* Tam też powinni się zgłaszać mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z dofinansowania do zwiększonych kosztów grzewczych lokalu po wymianie pieca. W zeszłym roku koszt realizacji tego Lokalnego Programu Osłonowego wyniósł pond 3,6 mln zł, a pomoc objęła 2 tys. 730 gospodarstw domowych. Pomoc w ramach programu dotyczy lokalu, w którym dokonano trwałej zmiany systemu ogrzewania i przysługuje osobie lub rodzinie, która w nim mieszka. Podczas przyznawania pomocy bierze się pod uwagę dochód gospodarstwa domowego, powierzchnię lokalu i rodzaj proekologicznego ogrzewania. Na stronie www.mops.krakow.pl dostępny jest kalkulator, umożliwiający obliczenie wysokości dopłaty.

Czytaj także

WIDEO: Krótki wywiad. W Krakowie stają domki dla owadów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-06-06T09:05:01 02:00, Gość:

Zakaz dla węgla tak ale drewno? Idiota to wymyślił a jeszcze większy populistyczna idiota czyli radni się zgodzili

2019-06-07T09:26:00 02:00, Gość:

setki razy było mówione że z drewna jest 0,000001% tyle popiołu co z węgla ale oczywiście eko terroryści górą

za rok się okaże że smog jest identyczny - to wtedy będzie wina bocianów, bobrów, wilków, dzików, itp itd

2019-06-07T14:25:08 02:00, Gość:

Powiedzenie czegoś sto razy, nie czyni z tego prawdy. Zamiast więc powtarzać po raz sto pierwszy, czy mógłbyś przytoczyć badania z których wynika że z "z drewna jest 0,000001% tyle popiołu co z węgla"?

suche drzwo nie problem, ale większość pali najczęściej mokrym albo niedosuszonym, dymy jak z Auschwitz, wiem co mowię bo mam takiego sąsiada

G
Gość
2019-06-06T09:05:01 02:00, Gość:

Zakaz dla węgla tak ale drewno? Idiota to wymyślił a jeszcze większy populistyczna idiota czyli radni się zgodzili

2019-06-07T09:26:00 02:00, Gość:

setki razy było mówione że z drewna jest 0,000001% tyle popiołu co z węgla ale oczywiście eko terroryści górą

za rok się okaże że smog jest identyczny - to wtedy będzie wina bocianów, bobrów, wilków, dzików, itp itd

Powiedzenie czegoś sto razy, nie czyni z tego prawdy. Zamiast więc powtarzać po raz sto pierwszy, czy mógłbyś przytoczyć badania z których wynika że z "z drewna jest 0,000001% tyle popiołu co z węgla"?

G
Gość

A wystarczy zamiast tego zamknąć wielki piec, co za sprawą rządzących (cen energii) wreszcie nastąpi.

G
Gość
2019-06-06T09:05:01 02:00, Gość:

Zakaz dla węgla tak ale drewno? Idiota to wymyślił a jeszcze większy populistyczna idiota czyli radni się zgodzili

setki razy było mówione że z drewna jest 0,000001% tyle popiołu co z węgla ale oczywiście eko terroryści górą

za rok się okaże że smog jest identyczny - to wtedy będzie wina bocianów, bobrów, wilków, dzików, itp itd

P
Pellet

Kto nie woli pellet od węgla ?! Polecam pellet mniej zachodu z ogrzaniem domu , w kotłowni jest czysto a kocioł sobie sam pobiera i macie więcej czasu dla siebie i dla rodziny , super wynalazek

http://www.pelet.info.pl/

G
Gość

Zakaz dla węgla tak ale drewno? Idiota to wymyślił a jeszcze większy populistyczna idiota czyli radni się zgodzili

G
Gość

20-500 złotych mandatu? Śmiech na sali? Rozumie, że to nie jednorazy mandat i tyle? Ja zamierzam zgłaszać za kazdym razem gdy zobaczy dym z węgla, koniec trucia!

c
cyt

Posiadacze kominków po cichutku sugerują, gdzie im władza może skoczyć.

G
Gość

No proszę!!!!!! Ecobandyci dopieli swego......NIECH ZDECHNĄ razem z promującymi ich pismakami "dziennika polskiego"

K
KRAK
2019-06-05T11:48:11 02:00, KRAK:

Zakaz dotyczący kominków idiotyczny w skali świata

Nikt nie pali węglem w kominku ani oponami - odpala się raz na tydzień rekreacyjnie - ale lepiej przecież słuchać eko - terrorystów

Już zaczynają kręcić:

2010 - 80% Co2 pochodzi z pieców

2015- 50% Co2 pochodzi z pieców

2019 - 20% Co2 pochodzi z pieców

a co z 80% ?? auta, przemysł ? najłatwiej dojechać Kowalskiego

2019-06-05T15:04:45 02:00, Gość:

CO2 nie ma w tym przypadku znaczenia.

Chodzi o smog - czyli przede wszystkim pył PM 2.5 / PM10 .

A tu nie ma wątpliwości, że emitują go głównie piece węglowe i kominki.

Wystarczy porównać odczyty jakości powietrza zimą i latem.

Latem nikt normalny nie pali w kominkach a smog jak był tak jest

G
Gość
2019-06-05T11:48:11 02:00, KRAK:

Zakaz dotyczący kominków idiotyczny w skali świata

Nikt nie pali węglem w kominku ani oponami - odpala się raz na tydzień rekreacyjnie - ale lepiej przecież słuchać eko - terrorystów

Już zaczynają kręcić:

2010 - 80% Co2 pochodzi z pieców

2015- 50% Co2 pochodzi z pieców

2019 - 20% Co2 pochodzi z pieców

a co z 80% ?? auta, przemysł ? najłatwiej dojechać Kowalskiego

CO2 nie ma w tym przypadku znaczenia.

Chodzi o smog - czyli przede wszystkim pył PM 2.5 / PM10 .

A tu nie ma wątpliwości, że emitują go głównie piece węglowe i kominki.

Wystarczy porównać odczyty jakości powietrza zimą i latem.

G
Gość
2019-06-05T07:56:11 02:00, Grażyna:

Każdy kto pali węglem po zmianach powinien mieć siłowo usunięte palenisko, a następnie zamarznąć. Biedota i patologia, ciągle jakieś problemy z nimi

Dlaczego moderator nie usuwa takich prymitywnych komentarzy???

K
KRAK

Zakaz dotyczący kominków idiotyczny w skali świata

Nikt nie pali węglem w kominku ani oponami - odpala się raz na tydzień rekreacyjnie - ale lepiej przecież słuchać eko - terrorystów

Już zaczynają kręcić:

2010 - 80% Co2 pochodzi z pieców

2015- 50% Co2 pochodzi z pieców

2019 - 20% Co2 pochodzi z pieców

a co z 80% ?? auta, przemysł ? najłatwiej dojechać Kowalskiego

r
rr

Jeszcze nie tak dawno Za rządów Tuska alarmowali że Niemcy wykupują polskie drewno kominkowe ponad 1000000 metrów sześciennych kupili Niemcy tylko w jednym roku Niemcom wolno spalać drewno Polak ma płacić za gaz bo jest droższy A kto rządzi w Krakowie Majchrowski i po

s
se

W całej Bawarii w Niemczech można palić drewnem zachwalają że to ekologia jadę przez ten kraj widzę stosy drewna kominkowego ułożone pod willami A u nas nie wolno bo z samochodu nie zrezygnuje co przez cały rok więcej zanieczyszczenie powietrza niż z kominka opalane drewnem śmieszny kraj ostatnio w Duńskiej telewizji pokazywali jak rolnik opala cały dom pestkami ze śliwek

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3