MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wawel zapowiada kolejne wielkie inwestycje. Trzy nowe trasy podziemne i modernizacja Zbrojowni

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W powstałych 500 lat temu zamkowych piwnicach Wawel przygotowuje niezwykłą atrakcję – podziemną trasę wiodącą pod wschodnim skrzydłem zamku. Pierwsi turyści przejdą nią jeszcze w tym roku.
W powstałych 500 lat temu zamkowych piwnicach Wawel przygotowuje niezwykłą atrakcję – podziemną trasę wiodącą pod wschodnim skrzydłem zamku. Pierwsi turyści przejdą nią jeszcze w tym roku. materiały prasowe
W minionym roku Wawel zaprosił zwiedzających do Komnat, Apartamentów i Skarbca Koronnego w nowej odsłonie, a to nie koniec inwestycji w królewskiej rezydencji. Jesienią tego roku uruchomiona zostanie nowa podziemna trasa oraz zmodernizowana Zbrojownia, w której znajdzie się kompletny zbiór 51 kopii zdobytych w bitwie pod Grunwaldem. W sobotę, 18 marca, podpisano na Wawelu umowę na finansowanie kolejnego etapu prac zmieniających oblicze tego miejsca.

- 2 miliony zwiedzających zobowiązuje – mówił w sobotę na Wawelu prof. Piotr Gliński, minister kultury - Od kilku lat oferta zamku królewskiego na Wawelu zwiększyła się bardzo istotnie, co widzimy także w zwiększającej się frekwencji. Już teraz wiemy, że w tym roku będzie ona wyższa niż była przed pandemią. Współpracujemy bardzo blisko jeśli chodzi o kwestie zwiększania wsparcia inwestycyjnego nie tylko na Wawel, ale te nasze priorytetowe miejsca wymagają szczególnego zadbania - dodał minister.

W sobotę, 18 marca, na Zamku Królewskim podpisano umowę na realizację pierwszego etapu projektu Wawel podziemny, które – jak zapowiada Zamek Królewski – będzie największym wydarzeniem wystawienniczym tego roku. Na realizację tego przedsięwzięcia resort kultury przeznaczył 22 miliony zł. Projekt wesprze finansowo także Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa kwotą 4 mln zł.

W związku z kolejnymi planami rozbudowy wawelskich tras zwiedzania, do końca 2025 roku z MKiDN na Wawel trafi w sumie ponad 38 mln zł. Tylko w ostatnich dwóch latach resort kultury na nowe inwestycje wawelskie przeznaczył już 84 mln zł.

- Wielki projekt Wawel podziemny jest projektem wieloetapowym. Pierwszy element tej wielkiej trasy, czyli Lapidarium, znajdujące się pod wschodnim skrzydłem Zamku Królewskiego na Wawelu zostanie udostępnione w październiku tego roku. Z tego miejsca będziemy mogli przejść do kolejnego punktu, np. Zbrojowni, która również w październiku uzyska swoją nową aranżację. Kolejne etapy to obszar tzw. Międzymurza, czyli elementy dawnych fortyfikacji wzgórza wawelskiego, rezerwat archeologiczny, który znajduje się od strony Wisły połączony z wielką przestrzenią, gdzie będziemy mówili o historii wzgórza, jego geologii. Mówimy o planach wielkiej wystawy, która będzie opowiadała o historii budowli, miejsca, ale także o pradziejach tego wyjątkowego miejsca – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jesienią, w powstałych 500 lat temu zamkowych piwnicach, Wawel zaprosi na zwiedzanie podziemnej trasy wiodącej pod wschodnim skrzydłem zamku. Będzie to okazja, by przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom znajdującym się w pałacowych piwnicach, zanim to jednak nastąpi przed wykonawcami szereg prac budowlanych. W wakacje zaplanowano przygotowania do efektownej aranżacji ekspozycji.

Za pomocą najnowocześniejszej technologii ukazane zostaną tu czytelne ślady wcześniejszych budowli i urządzeń gotyckiego zamku – dolną część wieży Jordanki i średniowieczną, zachowaną w oryginale studnię. Powstanie tu również nowoczesny magazyn studyjny poszerzany nieustannie o nowe obiekty, udostępniony zwiedzającym, ale nadal pozostający miejscem pracy muzealników, badaczy.

W tym samym czasie - w pierwszej połowie października - królewska rezydencja zaprosi również do zmodernizowanego podziemia Zbrojowni, gdzie będą prezentowane wszystkie 51 kopii chorągwi zdobytych w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Pozostałą część kolekcji uzupełnią historyczne, najstarsze sztandary z okresu Rzeczypospolitej. Pojawią się tu również atrakcyjne projekcje multimedialne zapewniające zwiedzającym doświadczenie uczestnictwa w historycznych bitwach.

A to nie koniec inwestycji, do 2025 roku pojawią się na wzgórzu kolejne trasy na podziemnej mapie Wawelu podziemne i ścieżki rekreacyjne.

- Przed nami dwie narracje: chronologiczna ukazująca przemiany fortyfikacji Wawelu, a także opowieść o geologii wzgórza wawelskiego, która łączy się z wątkami legendarnymi, w tym z popularnym i uwielbianym przez turystów smokiem wawelskim – zapowiada dyrektor Zamku.

Wspomniany projekt zakłada przebudowę i rozbudowę podziemnych rezerwatów archeologicznych w rejonie Międzymurza, przebudowę spacerowo –widokową od Bramy Wazów, wzdłuż murów zewnętrznych do drogi prowadzącej do Bramy Bernardyńskiej oraz przebudowę części budynku nr 8. Koncepcja ta przewiduje także miejsce pod sezonową kawiarnię na tarasie widokowym. Wszystko to dostępne dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

- Oprócz tego, na samym początku 2025 roku zostaną zaprezentowane nowe aranżacje Apartamentów Królewskich na pierwszym piętrze – dodaje dyrektor Wawelu.

Miniony rok był dla Zamku Królewskiego na Wawelu rekordowy pod względem frekwencji, wzgórze wawelskie odwiedziło niemal 1,8 mln turystów. W tym roku królewska rezydencja szykuje się na równie intensywne odwiedziony.

- Staramy się otworzyć Wawel, udostępnić te przestrzenie, które nigdy wcześniej nie były pokazywane. Zwiększamy w ten sposób, rzecz jasna, atrakcyjność turystyczną tego miejsca, ale pamiętajmy, jak ważne jest to miejsce i dlaczego prowadzimy te wszystkie inwestycje. Wawel to lekcja historii, repozytorium dziedzictwa kulturowego i narodowego, w związku z powyższym, każdy krok, który przybliża nas do pełnego poznania historii wzgórza wawelskiego i jego zbiorów, również dzięki dotacjom MKiDN, jest ważna – wyjaśnia dyrektor Wawelu.

Podpisaniu umowy towarzyszyła prezentacja niezwykłego szkicu Jana Matejki do „Hołdu pruskiego”, który od 150 lat nie był udostępniany publiczności. Od dziś do polowy września olejny szkic można oglądać w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu (II piętro Zamku, Komnaty królewskie).

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wawel zapowiada kolejne wielkie inwestycje. Trzy nowe trasy podziemne i modernizacja Zbrojowni - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski