Kraków wciąż w czołówce miast z największym smogiem

Kraków wciąż w czołówce miast z największym smogiem

Agnieszka Maj

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków ma problem nie tylko z pyłami, ale także z rakotwórczym benzopirenem
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©Fot. Anna Kaczmarz

Środowisko. Muszyna-Zdrój i Piwniczna-Zdrój przekraczają sześciokrotnie roczne normy pod względem niebezpiecznego dla zdrowia benzopirenu. Kraków też ma dużo rakotwórczych związków w powietrzu, a dodatkowo bije rekordy, jeśli chodzi o zapylenie.
Choć Kraków wydaje miliony na likwidacje węglowych pieców, nadal jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Małopolsce. Pod względem zapylenia w ubiegłym roku zajął niechlubne pierwsze miejsce razem ze Skawiną - wynika z najnowszych danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

WIDEO: "Czysty protest" w Krakowie. Mieszkańcy walczą ze smogiem

Źródło: TVN24/x-news


W obu tych miastach roczne stężenie pyłu PM10 wyniosło 43 mikrogramy na metr sześcienny. To powyżej polskiej, bardzo liberalnej normy, która wynosi 40. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczne dla zdrowia roczne stężenie PM10 to 20 mikrogramów.
Na Alejach Trzech Wieszczów normy zapylenia przekroczone były przez 165 dni - to rekord w 2016 r.
W Krakowie od 2019 roku nie będzie już można palić węglem ani drewnem, natomiast w Skawinie walka ze smogiem jest na razie w powijakach. - Do tej pory w budżecie Skawiny liczącym 180 mln zł tylko 300 tys. zł było przeznaczane na wymianę pieców. Chcielibyśmy zwiększyć tę kwotę do 2,7 mln zł. W ciągu najbliższych lat chcemy wymienić około połowy pieców, czyli 3 tysiące - mówi Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Pył PM10 to jednak tylko jedna z trucizn w małopolskim powietrzu. Jeszcze gorzej wypadają badania stężenia rakotwórczego benzopirenu. Roczna średnia w Krakowie to 5 nanogramów na metr sześcienny, natomiast norma wynosi 1, co oznacza, że została przekroczona o 500 proc.

Pod tym względem najgorzej w Małopolsce jest jednak w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie stężenie benzopirenu w ubiegłym roku wyniosło aż 9,9 ng/m sześc., czyli prawie 1000 proc. normy! Bardzo dużo tego trującego związku jest także w miejscowościach uzdrowiskowych. Muszyna-Zdrój ma średnio rocznie 6,1 ng/m sześc. benzopirenu, a większość europejskich dużych miast nie przekracza 1 nanograma na metr sześcienny. Jan Golba, burmistrz Muszyny, nie dowierza wynikom zebranym przez WIOŚ.

- Nie mamy problemu ze smogiem. Być może winne są jednostkowe paleniska albo nielegalny przejazd TIR-ów przez miasto - przypuszcza Jan Golba.

Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, odpowiada jednak, że to nie wina TIR-ów. - Za tak wysokie stężenia benzopirenu odpowiada w 80 procentach spalanie drzewa, zwłaszcza mokrego, oraz węgla - wyjaśnia Ryszard Listwan. Dodaje, że w Muszynie nie ma dużo pieców, ale te, które działają, są bardzo złej jakości.

Poważny problem z benzopirenem ma także inne małopolskie uzdrowisko - Piwniczna, gdzie w ubiegłym roku stężenie tego związku wyniosło 6,6. Zbigniew Janeczek, burmistrz Piwnicznej, mówi, że gmina zaczęła prace nad poprawą jakości powietrza.

- Zatrudniliśmy ekodoradcę, prowadzone są rozmowy w zakresie gazyfikacji gminy - wylicza Zbigniew Janeczek. To jednak może być za mało. Jeśli gminy szybko nie zlikwidują smogu, mogą stracić status uzdrowiska. Muszą się także liczyć z tym, że WIOŚ może na nie nałożyć kary w wysokości nawet do 500 tys. zł.

W stolicy Małopolski największe zapylenie pokazała stacja na Alejach Trzech Wieszczów. Tam średnia roczna wyniosła aż 57, normy były przekroczone przez 165 dni - to rekordowo wysokie stężenia. Bardzo źle było także na stacji przy ul. Dietla, gdzie normy były przekroczone przez 118 dni w roku.

- Obie te stacje badają zanieczyszczenia komunikacyjne, które w Krakowie są w 40 proc. źródłem smogu, podczas gdy w Warszawie - w 70 procentach. Okazuje się, że sporo trzeba jeszcze zrobić, aby zmniejszyć właśnie ten rodzaj zanieczyszczeń - mówi Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu podkreśla, że miasto już teraz walczy ze smogiem komunikacyjnym. - Promujemy komunikację zbiorową, byliśmy pierwszym miastem, które uruchomiło regularne połączenia autobusem elektrycznym. Obecnie po Krakowie jeździ sześć takich autobusów. Rozbudowujemy także linie tramwajowe - wylicza Jan Machowski. Władze Krakowa chciały także zakazać wjazdu do centrum starym, trującym autom, ale posłowie PiS ostatnio odrzucili projekt Nowoczesnej, który miałby to umożliwić.

Kraków ma jednak nie tylko problem z trującymi pyłami, ale także z rakotwórczym benzopirenem. Roczne stężenie tej trucizny wyniosło pod Wawelem 5 jednostek, co oznacza, że normy przekroczone zostały o 500 proc. Pod tym względem wyprzedzają nas inne miejscowości w Małopolsce. W Nowy Sączu stężenie benzopirenu wyniosło w ubiegłym roku aż 9,7 - to prawie 1000 procent normy! Tragicznie jest pod tym względem także w Nowym Targu i Tuchowie, gdzie normy benzopirenu były przekroczone o ponad 800 proc. Gorzej niż w Krakowie jest także w Zakopanem, gdzie roczne stężenie benzopirenu wyniosło 6,4 (640 proc. normy).

- To efekt tego, że w tych miejscowościach pali się mokre drewno i węgiel w starych piecach, na większą skalę niż w Krakowie - ocenia Ryszard Listwan.

WIOŚ podał dane tylko z kilkunastu miejscowości, w których stoją stacje państwowego monitoringu. W innych, np. w Skale, może być jeszcze gorzej, tylko nie ma tam stałych pomiarów.

Benzopiren to wyjątkowo niebezpieczny związek. Jego szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie badał krakowski profesor Wiesław Jędrychowski. Udowodnił on, że z powodu narażenia wysokimi stężeniami tego związku dzieci w Krakowie rodzą się z mniejszym obwodem głowy, mają mniejszą wagę urodzeniową, a w wieku późniejszym wykazują mniejszą odporność organizmu na choroby i mają obniżony iloraz inteligencji w skali IQ.

Nawet najczystsze miejscowości w Małopolsce nie są wolne od benzopirenu. Za jedną z nich uchodzą Gorlice, które jako jedyne w Polsce spełniły w 2016 r. normę, zgodnie z którą w ciągu roku nie powinno być więcej niż 35 dni z zanieczyszczeniem przekraczającym 50 mikrogramów pyłu PM 10 na metr sześcienny. W Gorlicach dni z przekroczeniami było 33. Stężenie beznopirenu wyniosło tu jednak 250 proc. normy. Jeśli weźmiemy pod uwagę standardy europejskie, to pod względem zawartości benzopirenu nawet „czyste” miejscowości w naszym województwie wypadają bardzo źle. Większość europejskich miast ma stężenie benzopirenu poniżej 1.

Benzopiren W powietrzU


Stężenie benzopirenu w ubiegłym roku (norma wynosi 1 nanogram na m sześc.):
 • Kalwaria Zebrzydowska - 9,9
 • Nowy Sącz - 9,7
 • Nowy Targ - 8, 2
 • Tuchów - 8,1
 • Piwniczna - 6,6,
 • Zakopane - 6,4
 • Bochnia - 6,4
 • Wieliczka - 6,2
 • Muszyna - 6,1
 • Trzebinia - 5,5
 • Niepołomice - 6
 • Kraków - 5
 • Tarnów - 4,2
 • Gorlice - 2,5

Co pokazały stacje Monitoringu powietrza


Stężenie pyłu zawieszonego PM10 w 2016 roku
 • Kraków, al. Krasińskiego: 57 jednostek - stężenie PM10 (norma wynosi 40), 165 dni z przekroczeniami norm;
 • Kraków, ul. Dietla: 49 jednostek pyłu PM10, 118 dni z przekroczeniami;
 • Kraków, ul. Złoty Róg: 41 jednostek pyłu PM10, 85 dni z przekroczeniami;
 • Kraków, ul. Bulwarowa: 40 jednostek pyłu PM10, 74 dni z przekroczeniami;
 • Kraków, ul. Bujaka: 39 jednostek pyłu PM10, 78 dni z przekroczeniami;
 • Kraków, os. Piastów: 37 jednostek pyłu PM10, 69 dni z przekroczeniami;
 • Skawina: 43 jednostki pyłu PM10, 87 dni z przekroczeniami norm;
 • Nowy Sącz: 41 jednostek pyłu PM10, 83 dni z przekroczeniami;
 • Tuchów: 39 jednostek pyłu PM10, 74 dni z przekroczeniami;
 • Tarnów, ul. Księdza R. Sitko: 37 jednostek PM10, 65 dni z przekroczeniami;
 • Tarnów, ul. Bitwy pod Studziankami: 31 jedn. PM10, 39 dni z przekroczeniami;
 • Bochnia: 35 jednostek pyłu PM10, 62 dni z przekroczeniami;
 • Niepołomice: 35 jednostek pyłu PM10, 62 dni z przekroczeniami;
 • Nowy Targ: 34 jednostki pyłu PM10, 43 dni z przekroczeniami;
 • Trzebinia: 34 jednostki pyłu PM10, 69 dni z przekroczeniami;
 • Zakopane: 31 jednostek pyłu PM10, 44 dni z przekroczeniami;
 • Olkusz: 31 jednostek pyłu PM10, 43 dni z przekroczeniami;
 • Gorlice: 26 jednostek pyłu PM10, 33 dni z przekroczeniami norm.

agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl

Komentarze (17)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
APan prezydent kolejny kanal

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

przewietzrajacy czyli Park Lotników pozwolil zabudowac wieżowcami na wniosek developerów 2 tygodnie przed wejściem w zycie planu zagospodarowania gdzie tych wieżowców miało niebyc tylko niska...rozwiń całość

przewietzrajacy czyli Park Lotników pozwolil zabudowac wieżowcami na wniosek developerów 2 tygodnie przed wejściem w zycie planu zagospodarowania gdzie tych wieżowców miało niebyc tylko niska zabudowa.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CO Z WEGLEM BLEKITNYM ?!

ZDAŁ EGZAMIN W SWOSZOWICACH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Niektórzy prawicowi blogerzy warszawscy sieją dezinformację, że smog nie istnieje i jest jedynie wymysłem lewicy. Tak moga pisac jedynie ludzie o skórze hipopotama,którym nic nie jest w stanie...rozwiń całość

Niektórzy prawicowi blogerzy warszawscy sieją dezinformację, że smog nie istnieje i jest jedynie wymysłem lewicy. Tak moga pisac jedynie ludzie o skórze hipopotama,którym nic nie jest w stanie zaszkodzić, bo są tak niewrażliwi. Ponadto Wawa ma duuużo lepsze powietrze niż Kraków i nawet zanieczyszczona Wawa jest dla Krakusa jak sanatoryjny luksus. Bardziej delikatni niż hipopotam są narażeni na rakotwórcze substancje oraz pyły, które wnikają w płuca.
Najgorsze sa palony miał węglowy o raz plastik i śmieci, np. lakierowane, stare meble. CO Z WĘGLEM BLEKITNYM? ON ZDAŁ EGAZMIN PODCZAS PROBNYCH BADAN W SWOSZOWICACH.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BŁEKITNY WĘGIEL SIĘ NADAJE

DLACZEGO O NIM CICHO? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Niektórzy prawicowi blogerzy warszawscy sieją dezinformację, że smog nie istnieje i jest jedynie wymysłem lewicy. Tak moga pisac jedynie ludzie o skórze hipopotama,którym nic nie jest w stanie...rozwiń całość

Niektórzy prawicowi blogerzy warszawscy sieją dezinformację, że smog nie istnieje i jest jedynie wymysłem lewicy. Tak moga pisac jedynie ludzie o skórze hipopotama,którym nic nie jest w stanie zaszkodzić, bo są tak niewrażliwi. Ponadto Wawa ma duuużo lepsze powietrze niż Kraków i nawet zanieczyszczona Wawa jest dla Krakusa jak sanatoryjny luksus. Bardziej delikatni niż hipopotam są narażeni na rakotwórcze substancje oraz pyły, które wnikają w płuca.
Najgorsze sa palony miał węglowy o raz plastik i śmieci, np. lakierowane, stare meble. CO Z WĘGLEM BLEKITNYM? ON ZDAŁ EGAZMIN PODCZAS PROBNYCH BADAN W SWOSZOWICACH.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wreszcie dzięki Majchrowskiemu

Karol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

Jesteśmy w czołówce. 16 lat na to pracował leśny dziad.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CO Z WEGLEM BLEKITNYM ?!

zdał egazmin w swoszowicach! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Niektórzy prawicowi blogerzy warszawscy sieją dezinformację, że smog nie istnieje i jest jedynie wymysłem lewicy. Tak moga pisac jedynie ludzie o skórze hipopotama,którym nic nie jest w stanie...rozwiń całość

Niektórzy prawicowi blogerzy warszawscy sieją dezinformację, że smog nie istnieje i jest jedynie wymysłem lewicy. Tak moga pisac jedynie ludzie o skórze hipopotama,którym nic nie jest w stanie zaszkodzić, bo są tak niewrażliwi. Ponadto Wawa ma duuużo lepsze powietrze niż Kraków i nawet zanieczyszczona Wawa jest dla Krakusa jak sanatoryjny luksus. Bardziej delikatni niż hipopotam są narażeni na rakotwórcze substancje oraz pyły, które wnikają w płuca.
Najgorsze sa palony miał węglowy o raz plastik i śmieci, np. lakierowane, stare meble. CO Z WĘGLEM BLEKITNYM? ON ZDAŁ EGAZMIN PODCZAS PROBNYCH BADAN W SWOSZOWICACH.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
x

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

Smog w Krakowie to piece nie samochody!
Dziś zimno - czerwono na mapach.
Parę dni temu korki jak cholera i wskaźniki co najwyżej poszły na żółto.

Samochody odpowiedzialne są za zanieczyszczenia,...rozwiń całość

Smog w Krakowie to piece nie samochody!
Dziś zimno - czerwono na mapach.
Parę dni temu korki jak cholera i wskaźniki co najwyżej poszły na żółto.

Samochody odpowiedzialne są za zanieczyszczenia, ale max 15% wg kilku niezależnych profesjonalnych badań.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
źle prawisz. Problem w tym że my mierzymy tylko smog od pieców, a nie mierzymy smogu od samochodów.

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

Nikt w Polsce nie mierzy tych najbardziej szkodliwych pyłów mniejszych niż PM1 pochodzących prosto z diesli.
Najbardziej toksyczne trucizny pochodzą również z benzynowych, ale nikt tego nie...rozwiń całość

Nikt w Polsce nie mierzy tych najbardziej szkodliwych pyłów mniejszych niż PM1 pochodzących prosto z diesli.
Najbardziej toksyczne trucizny pochodzą również z benzynowych, ale nikt tego nie mierzy. Zamiast tego bawimy się w pył PM10 i PM2.5.
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
wywalić smrodzące samochody z Krakowa, a szczególnie diesle TDI

Huop (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

zikit nie robi nic, tylko skraca pieszym zielone światło, zamiast działać przeciwnie, ku polepszeniu warunków dla pieszych i rowerzystów.
Miasto musi jak najszybciej dokonczyć III obwodnicę...rozwiń całość

zikit nie robi nic, tylko skraca pieszym zielone światło, zamiast działać przeciwnie, ku polepszeniu warunków dla pieszych i rowerzystów.
Miasto musi jak najszybciej dokonczyć III obwodnicę (trrasy Łagiewnicka,Pychowicka i Zwierzyniecka) i wyrzucić auta z miasta na III obwodnicę!!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
c

c (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

mądrości rzeczywiście - a te samochody to lepiej żeby waliły z rur wydechowych na czerwonym czy jechały?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
lepiej żeby nie wjeżdżały do miasta

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

tylko pozostały przy III obwodnicy na parkingach P&R
Kiedy wreszcie ruszymy z budową Trasy Łagiewnickiej i pozostalych odcinków III obwodnicy??? Im szybciej wyrzucimy auta tym lepiej!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Samochody

Marcin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

Problem pieców to jedno ale samochody to też poważny, a marginalizowany problem. W Przegorzałach gdzie mieszkam ruch w dwa lata się potroił (500+). Każdy wszędzie autem, bo lenie. Na alejach przy...rozwiń całość

Problem pieców to jedno ale samochody to też poważny, a marginalizowany problem. W Przegorzałach gdzie mieszkam ruch w dwa lata się potroił (500+). Każdy wszędzie autem, bo lenie. Na alejach przy +17 stopniach ostatnio norma przekroczona 2x. Ale Pan prezydent nie widzi problemu. Zakazać wjazdu do miasta, zrobić jak w Paryżu, wycofać stare diesle, stare autobusy, ciężarówki. Proste? Oczywiście tym co kopcą zamurować kominy niech marzną. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nierzetalna informacja

turysta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Jak się ma Muszyna czy Piwniczna do Krakowa?!!!! To jest antyreklama bardzo krzywdząca!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A pisokomusze zje.by wycinaja drzewa i nie zabraniaja palic mialem ...

PolakPatriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

... weglowym. pisokomusze scierwa beda wisiec. Narod powywiesza to pisokomusze zlodziejskie nasienie od koryta+. Straszydlo, kurdupel, andrzejek du*a zawisna - przyjdzie jeszcze czas rozliczen tych...rozwiń całość

... weglowym. pisokomusze scierwa beda wisiec. Narod powywiesza to pisokomusze zlodziejskie nasienie od koryta+. Straszydlo, kurdupel, andrzejek du*a zawisna - przyjdzie jeszcze czas rozliczen tych gnoi. :)zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog nadal truje!

Dr Glinka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

Smog nadal truje i będzie truł po wsze czasy!


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Smog w Krakowie

Pol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

Smog w Krakowie to deweloperzy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to deweloperzy

kraków zaludniany na siłe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

O to, to.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ludność napływowa...

Autochton (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

Gdy otwarte są bramy to pchają się chamy!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo