Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielka fuszerka na moście Piłsudskiego. Obiekt do naprawy niecały rok po przebudowie [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Kontrola na moście Piłsudskiego wykazała wiele usterek, które wykonawca ma usunąć w ramach gwarancji.
Kontrola na moście Piłsudskiego wykazała wiele usterek, które wykonawca ma usunąć w ramach gwarancji. Konrad Kozłowski
Most Piłsudskiego został zmodernizowany w ramach przebudowy ul. Krakowskiej. Inwestycja zakończyła się jesienią ubiegłego roku. Okazuje się, że prace na moście zostały spartaczone. Kontrola wykazała wiele usterek, które wykonawca ma usunąć w ramach gwarancji.

- Usterki stwierdzono podczas przeglądu gwarancyjnego. Wyznaczono termin ich usunięcia do 30 czerwca. W dniu 30 czerwca firma realizująca prace naprawcze poinformowała, że wszystkie usterki zostaną usunięte do 9 lipca 2021 roku - informują w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.

Wyliczają tam, że po przebudowie mostu Piłsudskiego ujawniono następujące usterki:

  • - zacieki na ściankach zaplecznych i wykwity,
  • - zawilgocenia na przyczółkach mostu,
  • - lokalne ślady korozji na słupach i przy ich podstawach,
  • - rdzawy nalot na blachach osłonowych dylatacji na chodnikach (wokół mocowań),
  • - nieszczelność kanalizacji deszczowej z odwodnienia mostu przy przyczółku od strony Wawelu.
Radny z Dzielnicy I Jacek Balcewicz zwraca uwagę, że na niedawno wyremontowanym moście Piłsudskiego już pojawiła się korozja. Urzędnicy odpowiadają, że to pewnie zabrudzenia.

Kraków. Przerażający widok na moście Piłsudskiego. Obiekt by...

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia radny z Dzielnicy I Stare Miasto Jacek Balcewicz zwracał uwagę, iż na moście Piłsudskiego pojawiła się korozja. Urzędnicy odpowiadali wtedy, że to pewnie zabrudzenia.

- Teraz można zacytować artystę kabaretowego Grzegorza Halamę: "Mówiłem, że tak będzie". Taka sytuacja nie powinna się jednak zdarzyć. Przecież ktoś z ramienia miasta nadzorował tę inwestycję - komentuje radny Jacek Balcewicz. - Zobaczymy, jakie będą efekty obecnych napraw. Obserwując je, jest obawa, że są to tylko kosmetyczne prace i korozja na moście znów może się pojawić - dodaje.

W czerwcu Rada Dzielnicy I podjęła uchwałę, w której zwróciła się do prezydenta Krakowa o kontrolę jakości i skuteczności remontu mostu Piłsudskiego.

W uzasadnieniu radni z "jedynki" napisali m.in.: "Zakończony niedawno, trwający dwa lata remont mostu Piłsudskiego okazał się nieskuteczny. Już po paru miesiącach od zakończenia i odbioru prac pojawiły się widoczne gołym okiem ogniska korozji, świadczące o tym, że nie zlikwidowano skutecznie źródeł korozji, zaś zastosowane zabezpieczenie antykorozyjne okazało się nieskuteczne, które to fakty Zarząd Dróg Miasta Krakowa zdaje się bagatelizować tłumacząc je enigmatycznie zabrudzeniami”.

Modernizacja ul. Krakowskiej wraz z mostem Piłsudskiego rozpoczęła się pod koniec marca 2019 roku. Początkowo planowano zakończenie prac na koniec stycznia 2020 roku. Ostatecznie samochody po ponad półtora rocznej przerwie wróciły na ul. Krakowską i most pod koniec listopada 2020 roku.

Wykonawcą przebudowy ul. Krakowskiej wraz z mostem Piłsudskiego i skrzyżowaniem ul. Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej była firma Trakcja SA w konsorcjum z Comsa S.A.U. Koszt inwestycji to 94 mln zł. ZDMK naliczył jednak 28 mln zł kary dla wykonawcy za inwestycję, która zakończyła się wiele miesięcy po wyznaczonym terminie.

Karę za zwłokę w zakończeniu robót (130 dni) wyliczono na 24,4 mln zł. Do tego doszła kara za nieterminowe płacenie podwykonawcom i wartość płatności bezpośrednich podwykonawcom - 5,3 mln zł. Łącznie ZDMK naliczył kary w wysokości 29,8 mln zł, w tym 24,5 mln zł za opóźnienie ale z uwagi na zapis o 30-procentowej granicy kar, od wykonawcy zaczął dochodzić łącznej kary w kwocie 28,2 mln zł.

W przypadku prac na ul. Krakowskie najwięcej zastrzeżeń urzędnicy mieli do jakości wykonania płyt torowych. W związku z tym ZDMK wstrzymał do wyjaśnienia płatności za płyty torowe w wysokości 430 tys. zł.

FLESZ - Branża transportowa tonie w długach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski