Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielki problem z przebudową ulicy Krakowskiej. Prezydent Majchrowski jest oburzony sytuacją

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Przebudowa ul. Krakowskiej już powinna zostać zakończona, ale nie wiadomo kiedy to nastąpi. Sam prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ma duże wątpliwości, czy wykonawca zdąży z wszystkimi pracami tak, by samochody tą ulicą i mostem Piłsudskiego mogły jeździć od 22 listopada, czyli w obecnie deklarowanym terminie finalizacji robót.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

- 22 listopada to jest termin nie do przyjęcia. Nie zdążą - skomentował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w rozmowie z oficjalną telewizją magistratu na stronie Krakow.pl. - Wiem, że założenie ustawy było takie, by wszystko w przetargach było bardzo dobre. Ale to oznacza, że firma, która daje najniższą cenę wygrywa. Jeżeli firma startuje do przetargi i daje cenę o 30 proc. niższą, to znaczy że będzie szła w roboty dodatkowe. Zdarza się, że są firmy w teczce, które zatrudniają podwykonawców. W tym przypadku było kilka kwestii: najpierw inwestycja przedłużyła się z powodu badań archeologicznych, co w Krakowie nie jest dziwne. Później doszła sprawa jednego z podwykonawców, który był w stanie upadłości - trzeba było ratować sytuację. Teraz okazało się, że to co zrobiono, zostało zrobione źle, źle ułożono część płyt pod torowisko i chodników - dodał.

Przypomnijmy, że wykonawca (konsorcjum firm Trakcja PRKiI i Comsa S.A.U.) poinformował Zarząd Dróg Miasta Krakowa, że do 22 listopada wprowadzi nową, docelową organizację ruchu na przebudowanej ul. Krakowskiej. To oznacza, że dopiero wtedy byłaby przejezdna ta droga wraz z mostem Piłsudskiego. Zdaniem urzędników wykonawca miał możliwość organizacji pracy w taki sposób, aby ten ostatni etap zrealizować w znacznie krótszym czasie. W magistracie są więc przygotowani do naliczania kar za opóźnienia w inwestycji.

Przypomnijmy, że zgodnie z aneksem do umowy przebudowa ul. Krakowskiej miała się zakończyć do 2 września. Ze względu na wprowadzone z powodu pandemii nowe rozwiązania komunikacyjne w mieście (m.in. poszerzanie chodników, tworzenie nowych dróg rowerowych) wykonawca miał natomiast do 30 września wprowadzić nową organizację ruchu, tak by ul. Krakowską, most Piłsudskiego i wyłączone odcinki ul. Dietla przywrócić dla ogólnodostępnego ruchu samochodowego. W nocy z 9 na 10 października br. wprowadzona została nowa organizacja ruchu na ul. Dietla.

Ulica Krakowska wciąż nie została formalnie odebrana po przebudowie, inwestycja nadal nie jest zakończona. Podczas prowadzonych odbiorów technicznych inspektorzy ZDMK zakwestionowali poprawność wykonania części płyt torowych oraz niektórych odcinków chodników.

Przypomnijmy, że modernizacja ul. Krakowskiej wraz z mostem Piłsudskiego rozpoczęła się pod koniec marca ubiegłego roku. Początkowo planowano zakończenie prac na koniec stycznia tego roku. W zeszłym roku plany pokrzyżowały prace archeologiczne. Na placu budowy natrafiono m.in. na pozostałości po piwnicach historycznego krakowskiego domostwa, elementy średniowiecznej kanalizacji oraz przyczółki mostu Królewskiego. Odkrycia powodowały wstrzymanie robót, do czasu przeprowadzenia prac konserwatorsko-archeologicznych.

Na początku tego roku urzędnicy przedstawili nowy harmonogram, według którego na początku maja zaplanowano uruchomienie połączenia tramwajowego ul. Dietla z ul. Stradom (ostatecznie tramwaje pojechały tą trasą 31 maja). Następnie od początku lipca przywrócony miał zostać ruch na całej ul. Krakowskiej wraz z oddaniem do użytku mostu Piłsudskiego.

Od marca pojawiły się jednak problemy spowodowane pandemią koronawirusa - wiosną na czas nie dotarły materiały z Włoch, były też ubytki kadrowe, ponieważ część pracowników z Ukrainy opuściło Polskę.

Pod koniec maja tego roku podczas prac na ul. Krakowskiej odkryto kolejny fragment dawnego mostu. Oznaczało to interwencję służb konserwatorskich. Później pojawiły się problemy z nawierzchnią. Tramwaje przejechały ul. Krakowską dopiero w połowie sierpnia. Wciąż jednak nie mogą nią jeździć samochody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wielki problem z przebudową ulicy Krakowskiej. Prezydent Majchrowski jest oburzony sytuacją - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski