Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielkie osiedle komunalne rośnie na Ruczaju. Powstaje 10 budynków [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Budowa osiedla Przyzby/Zalesie
Budowa osiedla Przyzby/Zalesie ZIM Kraków
Na Ruczaju, w rejonie ulic Przyzby i Zalesie, powstaje wielkie osiedle komunalne. Budowa 10 gminnych bloków to aktualnie największa tego typu miejska inwestycja realizowana przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Etap pierwszy budowy osiedla Przyzby/Zalesie obejmuje cztery budynki mieszkanie i jeden mieszkalno-usługowy.

– W zasadzie zakończyły się już roboty budowlane związane z elewacjami i dachami budynków. Zaawansowane są również roboty wykończeniowe – kładzione są tynki, posadzki, montowane drzwi wewnętrzne, układane płytki oraz instalacyjne, w tym biały montaż. Niebawem rozpoczną się prace związane z budową dróg i parkingów – wylicza Jarosław Skóra, zastępca dyrektora ZIM.

Ten etap inwestycji zakończy się jesienią 2019 roku. Plan na ten rok jest taki, żeby pod koniec roku 179 mieszkań przekazać Zarządowi Budynków Komunalnych. Pierwszy etap to także dwa lokale użytkowe z przeznaczeniem na żłobek i bibliotekę. Także w przypadku drugiego etapu inwestycji, którego realizacja rozpoczęła się latem 2018 roku widać duży postęp prac.

– Na czterech z pięciu budynków wykonano już dachy, na trzech elewacje. Równocześnie wykonawca realizuje wewnątrz budynków prace instalacyjne i tynkarskie, a w najbliższym czasie przystąpi do wykonywania wylewek – informuje Jarosław Skóra. Wykonawca chciałby zrealizować 178 mieszkań w ramach tego etapu przed terminem – w I kwartale 2020 roku.

Osiedle przy ulicach Przyzby i Zalesie to obecnie największy mieszkaniowy projekt Gminy Miejskiej Kraków realizowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Powstanie łącznie 357 mieszkań oraz 2 lokale użytkowe z przeznaczeniem na bibliotekę i żłobek. Zgodnie z zawartymi umowami, realizacja powinna zakończyć się najpóźniej w listopadzie 2020 roku. Osiedle przy ulicach Przyzby i Zalesie dofinansowane jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego kwotą ok. 14,8 mln zł.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. (lider konsorcjum) oraz Acciona Construccion S.A. z Hiszpanii. Wartość kontraktu to 44 mln zł. Projektantem osiedla jest Perbo Inwestycje.

Budowa mieszkań komunalnych

Drugi pod względem wielkości projekt mieszkaniowy miasta to osiedle Wańkowicza w Bieńczycach. Budowa rozpoczęła się latem 2018 roku, a zakończy do 2021 roku. Łącznie w 7 budynkach znajdzie się 165 mieszkań o łącznej powierzchni ponad 6900 mkw. W ramach inwestycji powstanie 97 miejsc postojowych, w tym 9 stanowisk dla osób niepełnosprawnych.

Prawie 44 proc. terenu inwestycji to zieleń urządzona. Zarówno plac zabaw, zieleń, miejsca postojowe jak i układ drogowy będą ogólnodostępne także dla okolicznych mieszkańców.

Wartość kontaktu wraz z układem drogowym to 30 mln zł. Obecnie prace są już prowadzone na wszystkich 7 budynkach. Wykonawca zakłada, że za rok 4 z bloków powinny być w stanie surowym, wytyczone będą i utwardzone drogi oraz zrealizowane wszystkie instalacje podziemne.

W 2016 roku został oddany do użytku blok komunalny przy ul. Mały Płaszów (48 mieszkań), a wcześniej osiedle Magnolia (blisko 300 mieszkań) oraz 82 mieszkania przy ul. Łazy.

Około 25-30 procent nowych mieszkań komunalnych przeznaczanych jest dla osób, które już teraz mieszkają w lokalach gminnych, ale z jakiegoś powodu chcą lub muszą opuścić swoje dotychczasowe mieszkanie. Są to np. osoby, które obecnie zamieszkują w placówkach oświatowych, a ich dotychczasowe lokale mieszkalne będą zlikwidowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wielkie osiedle komunalne rośnie na Ruczaju. Powstaje 10 budynków [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski