Kraków. Wieżowiec przy rondzie Mogilskim wciąż walczy z fatum. Teraz przeszkodziła pandemia [ZDJĘCIA] 26.08.2021

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Budowa wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim zakończyła się pod koniec września 2020 r. Pandemia przeszkodziła w tym, by to miejsce szybko zaczęło tętnić życiem.
Budowa wieżowca Unity Tower przy rondzie Mogilskim zakończyła się pod koniec września 2020 r. Pandemia przeszkodziła w tym, by to miejsce szybko zaczęło tętnić życiem. Unity Centre/ Ewa Wacławowicz
Od prawie roku gotowy jest Unity Tower, najwyższy budynek w Krakowie, dawniej nazywany "szkieletorem", ale do dziś to miejsce nie tętni życiem. Większość powierzchni nie zostało jeszcze wynajętych, wciąż nie otwarto tarasu widokowego na szczycie 102,5-metrowego wieżowca. Nie działają tam też zapowiadane kawiarnie i restauracje przy reprezentacyjnym placu. Właściciele przyznają, że na taką sytuację wpływ ma pandemia.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

- Obserwujemy bardzo duże ożywienie na rynku najmu, który powoli wraca do normy po wstrząsie, jakim był wybuch pandemii covid-19 i związane z tym lockdowny. W lipcu podpisaliśmy umowę najmu z dużą międzynarodową korporacją, która otwiera swoje operacje w Krakowie i wybrała nasz budynek na swoją siedzibę. Ponadto, aktualnie negocjujemy trzy umowy najmu z dużymi partnerami oraz jesteśmy na etapie podpisywania listów intencyjnych z kolejnymi firmami - informuje Magdalena Zielińska-Warszawa z firmy GD&K Group, będącej współwłaścicielem kompleksu budynków Unity Centre, w skład którego wchodzi Unity Tower.

Właściciele centrum biznesowego liczą na to, że sytuacja epidemiologiczna będzie coraz stabilniejsza i już nie będzie już powrotu do tak rygorystycznych obostrzeń jak w pierwszym roku pandemii. Magdalena Zielińska-Warszawa zapewnia, że obecne, 40-procentowe obłożenie powierzchni pod najem pozwala funkcjonować. Właściciele są jednak przygotowani, że może trzeba będzie przetrwać czwartą a nawet kolejne fale pandemii.

- Mamy bardzo doświadczonego i stabilnego partnera - zaznacza przedstawicielka GD&K Group. Ta krakowska firma ma 15 procent udziałów w Unity Centre. Większość (85 proc.) udziałów należy do firmy Uniqua, która jest jedną z wiodących grup ubezpieczeniowych na swoich głównych rynkach w Austrii i Europie Środkowo-Wschodniej. Około 21 300 pracowników tej firmy i wyłącznych partnerów handlowych obsługuje ok. 15,5 miliona klientów w 18 krajach. Uniqua zarządza nieruchomościami o wartości ponad 2,5 miliarda euro, które obejmują łącznie 256 obiektów.

Od 26 sierpnia nowy basen przy ul. Eisenberga zostanie udostępniony do użytku mieszkańcom Krakowa.

Kraków. Otwierają nowy basen przy ulicy Eisenberga [ZDJĘCIA]

Z biur w Unity Tower korzystają na razie pracownicy dwóch firm (i to w ograniczonym zakresie) - w sumie ok. 150 osób. Pandemia spowodowała, że wiele nowych biurowców stoi pustych i zupełnie spadło zainteresowanie budową kolejnych takich obiektów. Budynek przy rondzie Mogilskim ma ten atut, że jest najwyższy w mieście i posiadanie siedziby pod tym adresem jest dla firmy dużym prestiżem. Najemcy mogą tam zaaranżować przestrzenie w odpowiedni dla siebie sposób, np. z salami do prowadzenia wideokonferencji, co ostatnio jest bardzo popularne.

Na 20. piętrze powstał tzw. Marketing Suite. – Jest to biuro pokazowe, w którym nasi potencjalni klienci mogą zobaczyć, jak wygląda przykładowa, w pełni urządzona powierzchnia biurowa w Unity Tower oraz podziwiać przepiękną panoramę naszego miasta. Chcemy, aby wszyscy zainteresowani wynajmem biura w naszych budynkach mieli szansę zobaczyć i poczuć, jak ciekawą i unikaną przestrzenią dysponujemy - zaznacza Magdalena Zielińska-Warszawa.

Właściciele kompleksu budynków przy rondzie Mogilskim zamierzają też nieco zmienić zagospodarowanie Unity Square, czyli placu przed wieżowcem i towarzyszącymi mu mniejszymi budynkami, dodając tam więcej zieleni, niż było to uprzednio planowane. - Aktualne trendy pokazują, że należy limitować ilość betonu i kamienia we wspólnych przestrzeniach miejskich, więc odpowiedzią na to będzie nowa aranżacja placu, nad którą intensywnie pracujemy - wyjaśnia Magdalena Zielińska-Warszawa.

Najwyższe budynki w Polsce. Na którym miejscu jest krakowski...

W pełni urządzony oraz dostępny dla pracowników oraz odwiedzających jest hol wejściowy w Unity Tower. Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na panoramę całego miasta. Niżej jest ostatnie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd też można podziwiać widoki na Kraków z czterech stron świata. Stamtąd można zejść na niższe piętro, gdzie jest balkon z widokiem na część miasta od strony ronda Mogilskiego. Do tej części budynku można wejść osobnym wejściem i wyjechać na górę osobnymi windami (wjazd na ostatnie 26. piętro zajmuje 25 sekund).

- W przypadku tzw. Unity Eye, jesteśmy na etapie poważnych rozmów z potencjalnym najemcą, który będzie operatorem tej przestrzeni - informuje Magdalena Zielińska-Warszawa.

Początkowo planowano, że powstanie tam restauracja, kawiarnia, a przy okazji z tarasu będzie można podziwiać piękne widoki na Kraków. Później, w związku z lockdownem, rozważano utworzenie biletowanego punktu widokowego. Teraz znów powrócono do pomysłu, by na tarasie pojawiła się działalność gastronomiczna.

Kawiarnie i restauracje miały powstać też przy placu w centralnej części kompleksu. Część tych powierzchni zostało już wynajęte, ale restauratorzy czekają na ustabilizowanie sytuacji epidemicznej, powrót pracowników do biur i studentów do pobliskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

- Właściciele wieżowca Unity Tower mieli pecha, że pandemia rozprzestrzeniła się w trakcie procesu komercjalizacji tego obiektu. Tego nikt jednak nie mógł przewidzieć. Lokalizacja pod biura i usługi jest bardzo dobra i prestiżowa – w centrum, z dobrą komunikacją. Można przypuszczać, że gdyby nie pandemia, to przestrzenie byłyby tam już wynajęte w stu procentach - komentuje Jarosław Czerski, wiceprezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. - Na pewno ta lokalizacja będzie budzić zainteresowanie, ale właściciele firm czekają na rozwój sytuacji, nie mając jeszcze pewności, jak rozwinie się sytuacja epidemiczna i jaki model pracy będzie optymalny, czyli jaka powierzchnia będzie niezbędna do ich działalności - dodaje.

Jarosław Czerski przyznaje też, że obecnie firmy oceniają, jak sprawdziło się przejście na pracę zdalną. - Problemy z wynajęciem powierzchni biurowych mają więc przede wszystkim najemcy, którzy się wcześniej nie skomercjalizowali, wstrzymywane są też inwestycje zwłaszcza etapowane związane z budową biurowców - mówi wiceprezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. - Takie trudności będą obserwowane do czasu rozwiązania problemu koronawirusa i zdefiniowania nowej formy istnienia życia biurowego - dodaje.

Przypomnijmy, że Unity Centre to największe w Krakowie, wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z 5 budynków. W skład kompleksu wchodzą: 3 biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower, hotel Radisson Red z 230 pokojami i luksusowy apartamentowiec.

Zaczynali jako studenci inwestując niewielkie oszczędności w przebudowę strychu. Później zaczęli robić karierę w biznesie i wzięli się za najwyższy budynek Krakowa z kompleksem biurowym za około 100 milionów euro! Architekt Szymon Duda i adwokat Henryk Gaertner stworzyli perfekcyjny biznesowy duet i po dziesiątkach lat odczarowali krakowskiego szkieletora.30 września 2020 zakończyła się budowa kompleksu Unity Centre. W skład tego zespołu biurowców wchodzi Unity Tower, najwyższy budynek w mieście o wysokości 102,5 metra. To oznacza, że era "szkieletora" definitywnie przeszła do historii, która trwała od 1968 r. W tym czasie budynek i ludzie z nim związani przechodzili wiele różnych przygód, niespodziewanych zwrotów akcji. Zacznijmy więc od początku.

Kraków. Kto za miliony odczarował szkieletora przy rondzie M...

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęto wiosną 2016 r., a prace zakończono pod koniec września 2020 r.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wieżowiec przy rondzie Mogilskim wciąż walczy z fatum. Teraz przeszkodziła pandemia [ZDJĘCIA] 26.08.2021 - Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lu
Jakie fatum to przez nazwę Unity. Nawet by przeszło Skeleton Tower, albo coś nawiązującego do Kraków.
g
grzeg
Przeczytałem z przykrością. Czekam, czekam, czy się doczekam?
G
Gość
24 sierpnia, 8:42, w2:

Samo to że pozwolono na nazwanie budynku w centrum Krakowa po angielsku jest żenujące. Czy język angielski jest językiem urzędowym Rzeczypospolitej, czy chociaż jakiejś istotnej mniejszości tu żyjącej? Moja noga tam nie postanie i to miejsce albo się zmieni, albo trzeba je zburzyć. Polska dla wszystkich, ale Z POLSKIMI NAZWAMI !

Mnie też żal szkieletora. Był okropny ale nazwę miał piękną, w mowie ojczystej.

A
Antek
Stracona szansa. Sam główny budynek nie jest zły. Jest przeciętny - takie połączenia podrzędnego, pierwszego z brzegu wieżowca z USA z Palecem Kultury i Nauki w Warszawie. A była szansa na odważną, nowoczesna architekturę. Na budynek, który trafiłby na pocztówki. Najbliższa okolica - te wszystkie dodatkowe kloce nabżdżone na mikroskopijnej powierzchni - tu ręce opadają. Ale najwasznisze, ze ktoś tam "otworzy swoje operacje"
Z
Zbigniew Rusek
Biurowców jest w Krakowie o wiele za dużo. Z pracy biurowej nie ma pożytku ani dochodu narodowego, stad też jak najmniej osób powinno wykonywać tego rodzaju prace. W zdrowym społeczeństwie osoby wykonujące prace biurowe stanowią WĄSKI MARGINES ogółu zatrudnionych, a w Krakowie stanowią oni - niestety - większość.
w
w2
Samo to że pozwolono na nazwanie budynku w centrum Krakowa po angielsku jest żenujące. Czy język angielski jest językiem urzędowym Rzeczypospolitej, czy chociaż jakiejś istotnej mniejszości tu żyjącej? Moja noga tam nie postanie i to miejsce albo się zmieni, albo trzeba je zburzyć. Polska dla wszystkich, ale Z POLSKIMI NAZWAMI !
Dodaj ogłoszenie