Kraków. Wizualizacje inwestycji a rzeczywistość - porównujemy

  • Gazeta Krakowska

Piotr Rąpalski

Kraków się zmienia. Najpierw na papierze rysowane są koncepcje nowych budynków, dróg, inwestycji. Następnie architekci tworzą piękne wizualizacje, by uzyskać poklask społeczny dla swoich wizji. Później dochodzi (lub nie) do realizacji zamierzeń w terenie. Z jakim skutkiem? Różnym. A cześć inwestycji jest jeszcze w budowie. Zobaczcie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.02.2019, 02:34

Może ktoś by włożył trochę pracy i zrobił zdjęcia z takiej samej perspektywy. Artykuł jest żenujący rodem z TVP, wstyd

23.02.2019, 00:07

Nie ma to jak porównywać rozkopany plac budowy z prokjetem, albo robić budynki na wysokiej ogniskowej z tak ciulowej perspektywy, że nijak ma się to do projektu.

22.02.2019, 21:31

Przeciez tych twoich bredni o prezydencie i Nowej Hucie juz sie czytac nie da? Nie nudzi ci sie pisac ten sam belkot? Moze wysilbys sie na jakies nowe i inteligentniejsze refleksje czlowieku?

22.02.2019, 20:52

Czy Piotr Rąpalski ma RiGCz? Pytanie zasadne i otwarte. Nie odpowiem, bo to pewnie hejt rasizm i homofobia :-)

Takich głupot jak w tym czymś, co udaje artykuł, nieprawd i lenistwa nie widziałem chyba nigdy.

22.02.2019, 19:12

LUDZIE KOCHANI !!!!To jest "dziennik polski i gazeta krakowska"...bzdury,kłamstwa,wyolbrzymienia bździn,robienie z bzdur afery miesiàca i roku.Każdy artykóóóół to jest zwykły gniot z błędami ortograficznymi i stylistycznymi.Nie mają o czym pisać więc pieprzą dyrdymały.Za grosz rzetelności,zwykły bruk.

22.02.2019, 17:34

Co za brednie. Oj Rapalski, nawet nie chcialo ci sie zrobic zdjec z tych samych ujec. Poza tym nie rozumiem za bardzo co artykul wnosi....? Trudno porownac projekt do efektu koncowego jesli jest w budowie, pozostale zdjecia zrobione sa z kompletnie z roznych ujec. Zreszta nie widze roznic nap na gotowej inwestycji wokok Dwroca. Co za fuszera! Krytyjujecie innych a sami wydajecie buble...

22.02.2019, 10:44

Przekrętem stulecia jest tzw. "Nowe Miasto" przy Pawiej. Kraków do I Wojny pozostawał twierdzą zamkniętą kiedyś w pierścieniu murów, a potem fortów austriackich. Miasto nie mogło się rozwijać poza nimi, toteż nie zbudowało nowego eleganckiego XIX/XX wiecznego miasta, jak inne Wiedeń, Praga, Budapeszt, Paryż ..... Taką szansa miało by NOWE MIASTO na "po kolejowych" terenach miedzy Politechniką a dworcem PKP. Miało być eleganckie centrum usługowo-kulturalne z wielkomiejskimi promenadami....jak pokazywały wiuzalizacje Tishmana .... A CO MAMY .....wstrętną ulicę Nową Pawią z torami dla jednej linii 3 , a w miejscu najlepszych parcel budowlanych w mieście koszmarny BARAK GALERII KRAKOWSKIEJ, pod którym i za którym schowano w podziemiu dworzec kolejowy ... zaraz za Awiteksem.. a potem Biedronką. Cały teren do mostu warszawskiego wypełniaja kolejne baraki biurowców oraz niezbyt ambitne budynki hotelowe ... TO JEST TO NOWE MIASTO KRAKOWA ? Miasto rekreacyjnie i handlowo (głownie dla GK) zagospodarowalo dawny Plac Kolejowy, natomiast nie zapewniło przestrzeni dla podróżnych wydostających się z tuneli Galerii Krakowskiej. Należało otworzyć całą przestrzeń do Placu Matejki i Warszawskiej, rezygnując z ruderowej zabudowy Kurnik i Zacisza, komunikując ją urbanistycznie i architektonicznie ze stylem Placu Matejki i Basztowej w rejonie Barbakanu. W jej plan należało wkomponować kościół sw. Floriana, jako punkt zwrotu ku Staremu Miastu. Dziś nie ma czytelnego dostępu do Starego Miasta, nie jest nim tunel przy Basztowa/Westerplatte bo on służy jedynie Galerii Krakowskiej i HistoryLand w starym budynku dworca. Nie jest nim także wyjście na Bosacka, gdzie podróżni przybyli z lotniska w Balicach (szczególnie ci z Dalekiego Wschodu) błąkają się z bagażami po Rakowickiej, Arińnskiej, Lubicz, Bosackiej..... szukając słynnego miasta KRAKÓW ! Czy podobnie będzie z terenem na Wesołej po opuszczeniu go przez kliniki CN ???????

22.02.2019, 08:01

Dam odwrotny przykład. Wizualizacji nie ma a budowa ruszyła. Ponieważ straż pożarna z ul. Zarzecze chce plac na parady, to gmina, po cichu rozpoczęła taką budowę po 2.stronie ulicy. A po cichu, bo wytną prawie 30 zdrowych dorodnych drzew i wybetonują część zieleni. To wszystko pod hasłem "porządkowania" terenu po pomniku marszałka Koniewa. To ma być niby teren rekreacyjny dla mieszkańców. U zbiegu 2 ruchliwych ulic ! Na cokole ma być punkt widokowy !!!, zapewne na budynek straży, pobliskie osiedle lub wspomniane skrzyżowanie. Dodatkowo będzie bajorko - siedlisko dla komarów. To wszystko za prawie 4 mln.złotych, samo oczko wodne, to wydatek prawie 3 mln. Wszystko z naszych podatków, żeby zaspokoić ambicje straży.

22.02.2019, 07:58

Przede wszystkim autor powinien zadać sobie odrobinę trudu i próbować zrobić autentyczne zdjęcia co na renderach architektów szukając jak najbardziej zbliżonego miejsca do zrobienia zdjęcia z prawie tej samej perspektywy. Artykuł nic nie wnosi poza dużą ilością zdjęć

22.02.2019, 07:41

.m

22.02.2019, 06:05

Najgorsze porównanie jakie widziałem.
Zdaję sobie sprawę, że sama gazeta krakowska nie jest wybitna, nie musi być, a ludzie tam pracujący nie są wirtuozami dziennikarstwa, no bo w końcu to tylko lokalny dziennik...
Ale żeby stworzyć tak tendencyjny artykuł?
Panie Piotrze, wstyd. Jak pan skończył tworzyć swoją galerię zdjęć, porównań, które nie mają ze sobą nic wspólnego, stanął pan na przeciw ekranu, chwycił się za boczki, pokiwał głową i z dumą powiedział pan, że jest dobrze? Nie sądzę..
A jeśli jednak czuł pan dumę z tego zestawienia, powinien pan zmienić pracę. Naprawdę.
Chociaż tytuł by pan zmienił na wizualizacje vs raport z budowy, albo koncept a rzeczywistość widziana z zupełnie innej perspektywy. Kraków się zmienia. Wielu uważa że na plus. A po obejrzeniu tej galerii tego nie widać.
Może niech pan się zajmie czymś bardziej przydatnym mieszkańcom. Niech pan zrobi artykuł na temat śmieci w mieście. Treść fotografii będzie zbliżona do tych które poza wizualizacjami pan nawrzucał, a może ktoś pomyśli jak zasyfione jest miasto, które nie zasługuje na to.
Inna kwestią jest to, że w tym mieście żyje za dużo ludzi, którym wszechobecny syf, bród, jedzenie na ulicach nie przeszkadza. I to ci ludzie (albo świnie ) niszczą to miasto w rzeczywistości. Pan również takim przekazem.

21.02.2019, 23:04

ten artykuł to gniot jakis mało

21.02.2019, 21:42

Strasznie słabe porównanie panie Piotrze. Wizualizacje i zdjęcia pokazują obiekty z innych stron. Nie mówiąc o wspomnianych już placach budowy. Zamiast natrzaskać 70 zdjęć można było wstawić 10 z tymi samymi ujęciami. Temat fajny ale spalony.

21.02.2019, 18:28

Po pierwsze bardzo duża część przedstawia owszem projekt, a porównuje go nie z wykonaniem lecz z placem budowy. Rzeczy nieporównywalne na tym etapie. Może warto poczekać. Po drugie przy ratuszu marszałkowskim jako "tu stanie …" pokazano miejsce gdzie go wcale nikt nie planuje. Ma być za prawym ramieniem fotografującego i to jeszcze w pewnej odległości. Może warto by jeszcze skorygować ten artykuł. A swoją drogą to bardzo dobrze, że pokazano jak mogła wyglądać, a jak wygląda Galeria Krakowska od strony placu Nowaka Jeziorańskiego.

21.02.2019, 17:07

obiecywana przez pana pre-zydenta juz dwa razy zwlaszcza przed wyborami.Krakowskie obiekty wyremontowal a z nowohuckiego zabral nawet oswietlenie zeby kibice przestali chodzic na mecze