MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wkrótce poznamy raport z konsultacji w sprawie pomnika AK. A co z panelem obywatelskim?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
303 opinie przekazali krakowianie w ramach konsultacji dotyczących formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Raport z nich poznamy 30 września.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Zebranie opinii i propozycji mieszkańców było pierwszym etapem konsultacji, które trwają od 1 czerwca. Wypełnione formularze można było przekazywać przez miesiąc. Następnie, na okres wakacji, zaplanowana była ich analiza przez urzędników. Teraz magistrat informuje, że raport podsumowujący zebrane opinie zostanie zaprezentowany podczas otwartego spotkania z mieszkańcami 30 września o godz. 17 w Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12). Poznamy też wtedy rekomendacje urzędu co do formy i miejsca uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej.

Złożone i nadesłane zostały 303 formularze. Analizował je magistracki Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak wcześniej, po pobieżnej analizie, informowali urzędnicy, w ok. 120 ankietach zgłoszono postulat ustawienia pomnika w dotychczas przewidywanej lokalizacji i kształcie - a więc wzniesienia „Wstęgi Pamięci” obok Wawelu. To pomnik, jakiego chcą kombatanci.

Nieco mniejsza liczba - ok. 90 osób - opowiedziała się za umiejscowieniem monumentu przy ul. Armii Krajowej, ze szczególnym uwzględnieniem cokołu po zdemontowanym pomniku marszałka Koniewa. Kolejne ok. 20 osób chciałoby upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej w okolicy Muzeum AK.

Pojawiło się kilkadziesiąt ankiet z propozycjami, by forma upamiętnienia miała bardziej „zieloną” formę - a więc aby był to np. park, gaj, skwer.

Kilkanaście osób zasugerowało remont ulicy Cichociemnych AK. W kilku formularzach zaproponowano jako formę upamiętnienia AK pomoc dla kombatantów, konkurs wiedzy o AK itp. Kilka osób wręcz uznało, że Armia Krajowa jest już wystarczająco upamiętniona w Krakowie.

Teraz szczegółową analizę, podsumowanie opinii i ich ocenę przedstawi Wydział Kultury. Spotkanie 30 września będzie też okazją do otwartej dyskusji.

A co z panelem obywatelskim dotyczącym upamiętnienia AK w Krakowie? Przypomnijmy, że gdy w marcu radni miasta anulowali wcześniejsze uchwały mówiące o budowie pomnika AK obok Wawelu i zdecydowali o przeprowadzeniu nowych konsultacji, cały czas była mowa, że mają one mieć formę tzw. panelu obywatelskiego. Uczestnicy takiego panelu to losowo wybrana grupa np. ok. 100 mieszkańców, którzy wypracowują stanowisko końcowe.

Niemożliwe okazało się wyłonienie realizatora przedsięwzięcia w ramach zapytania ofertowego. W związku z tym w piątek ukazało się zarządzenie prezydenta Krakowa w sprawie ogłoszenia i przeprowadzenia otwartego konkursu ofert na realizację w tym roku zadania pod nazwą: „Panel obywatelski na temat formy i miejsca uczczenia pamięci Żołnierzy Armii Krajowej”. Miasto przeznacza na to zadanie 150 tys. złotych.

- Po wyłonieniu najkorzystniejszej oferty na realizację panelu zostaną podjęte kolejne kroki w tej sprawie - informuje Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu.

Zapytaliśmy, do kiedy miasto chce zakończyć konsultacje, zdecydować o formie upamiętnienia, a w końcu- kiedy miałoby ono zostać zrealizowane. Urząd odpowiada: „Trudno podać w tym momencie ostateczne terminy - wiele zależy od tego, czy w ogóle uda się wybrać ofertę na realizację przedmiotowego panelu obywatelskiego”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski