Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wojciech Mann zamiast do radia przyjechał na wystawę Muzeum Etnograficznego w Krakowie [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Znany dziennikarz Wojciech Mann nie pojawił się w piątek w swojej radiowej audycji. Zamiast tego przyjechał do Krakowa, by odwiedzić Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Dlaczego?

Powodem jego wizyty w Krakowie jest wystawa "Kazimierz Mann. Sztuka to sztuka", poświęcona twórczości jego ojca, malarza, grafika, projektanta.

Nie chciałbym mówić, dlaczego taki jest tytuł. Niech każdy sam to odkryje dla siebie. Jeśli ja zacznę to tłumaczyć, cały abstrakcyjny urok uleci

- mówi Wojciech Mann.

Dodaje, że cieszy go ta wystawa, bo pokazuje wszechstronność jego ojca i różnorodność jego inspiracji.

- W jego głowie była taka maszyneria, która przetwarzała rozmaite bodźce w sztukę. Ale to nigdy nie było dosłowne - mówi Wojciech Mann. - Chociaż pamiętam taką sytuację, gdy miałem może 12 lat, chciałem trochę sprowokować mojego tatę, i powiedziałem: "A czy ty potrafisz namalować coś takiego prawdziwego, istniejącego?". A on nam mnie spojrzał, jakby Artura Rubinsteina zapytać, czy umie zagrać kołysankę. Wziął kartkę i narysował portret mojej siostry. Wyglądała na nim dokładnie tak jak w rzeczywistości - dodaje.

Kazimierz Mann urodził się we Lwowie w 1910 roku. Studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ukończył też wydział malarstwa wiedeńskiej Kunstgewerbeschule. W połowie lat 30. XX wieku osiedlił się w Warszawie. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. W 1939 roku został uhonorowany złotym medalem Światowej Wystawy w Nowym Jorku. Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Tworzył ilustracje, plakaty, karty pocztowe, wykonywał polichromie, projektował mozaiki. Pracował także dla ówczesnych centrali handlu zagranicznego (Paged, Cetebe, Universal) jako autor wystaw i aranżacji targowych.

Powojenna twórczość Kazimierza Manna, choć powstaje w głębokim PRL-u, dialoguje z kulturą Zachodu, jest w niej wyraźna fascynacja wątkami klasycznymi i sporo odwołań na przykład do Picassa czy Matissa. Artystę inspiruje również rodzima etnografia, co widać w serii niezwykle pięknych kart pocztowych poświęconych polskim grupom etnicznym i regionalnym legendom. Projekty Manna są eleganckie, wyszukane i zupełnie pozbawione doraźności, jaką mają prace artystów z tamtego okresu.

Kameralną wystawę Kazimierz Mann, sztuka to sztuka tworzą prace dotychczas nieeksponowane publicznie. Pokazujemy je z radością, przekonani, że artysta, choć próżno go szukać w dwudziestowiecznych kolekcjach sztuki, miał wpływ na wrażliwość wizualną i wyobraźnię kilku pokoleń powojennej Polski.

WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski