Kraków. Wojenka w Bieńczycach. PiS wykluczone z komisji. "To...

Kraków. Wojenka w Bieńczycach. PiS wykluczone z komisji. "To dziwny standard w demokracji"

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Radni dzielnicowi i miejscy z PiS

Radni dzielnicowi i miejscy z PiS ©Piotr Ogórek

Kończy się organizowanie krakowskich dzielnic po wyborach. Większość ma już wybranych przewodniczących, tworzą się komisje. Nie obywa się bez kontrowersji. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że w Radzie Dzielnicy XVI Bieńczyce łamane są standardy demokratyczne, bo do komisji rewizyjnej nie trafił nikt z opozycji, czyli z PiS.
Radni dzielnicowi i miejscy z PiS

Radni dzielnicowi i miejscy z PiS ©Piotr Ogórek

- Po wskazaniu przez członków zarządu dzielnicy trzech kandydatów do komisji rewizyjnej, w jej skład wchodzą tylko członkowie rządzącej koalicji PO i niezależnych radnych. Klub opozycyjny jakim jest PiS został wyłączony z funkcjonowania komisji rewizyjnej. To dziwny standard w demokracji - mówi Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w radzie miasta.

Radny Pietrus przypomina, że w poprzedniej kadencji, kiedy PiS rządziło w Bieńczycach, ówczesna opozycja miała swojego przedstawiciela w komisji rewizyjnej. - Teraz opozycja została wykluczona. A jak wiemy, komisje rewizyjne mają za zadanie pilnować, jak funkcjonuje zarząd. Teraz mamy pewne wypaczenie demokracji w tej dzielnicy - dodaje.

PiS podkreśla, że w poprzedniej kadencji Rady Miasta Krakowa, w komisji rewizyjnej nie tylko zasiadali przedstawiciele PiS, ale nawet kierowali pracami komisji. Przewodniczącym był wtedy radny Adam Kalita.

- To niebezpieczna sytuacja. Brak możliwości kontroli zarządu czy chociażby uczestnictwa w komisji rewizyjnej, powoduje że nie będziemy mogli wiedzieć, czy coś niepokojącego się nie dzieje - uważa Adam Kalita.

PiS w Bieńczycach ma siedmioro radnych (na 21). - Chcemy uczestniczyć we wszystkich komisjach. Chociaż jedna osoba od nas powinna być w komisji rewizyjnej. Zgłaszaliśmy poprawkę, żeby powiększyć skład komisji do 5 osób, zgłosiliśmy dwoje swoich kandydatów, ale ta poprawka została odrzucona. Czy rządzący dzielnicą mają coś do ukrycia? - pyta się Łukasz Wabik, radni PiS z "szesnastki".

Jak mówi Anita Biela, kandydująca na do rady dzielnicy w niedawnych wyborach, powodem odrzucenia poprawki było stwierdzenie, "że PiS będzie się czepiał".

Z zarzutami PiS nie zgadza się przewodniczący dzielnicy Zygmunt Bińczycki. - Komisja rewizyjna liczy tylu członków, ilu w poprzedniej kadencji. Odrzuciliśmy poprawkę zwiększającą jej skład do pięciu członków, bo wcześniej za trzyosobową komisją opowiedziała się większość radnych - kwituje.

Zygmunt Bińczycki dodaje także, że większość radnych w Bieńczycach nie jest związana z żadnymi barwami politycznymi, więc trudno też mówić o jakiejś koalicji. - W całej radzie jest raptem dwójka radnych z PO. Tylko jeden jest w komisji rewizyjnej, pozostała dwójka to radni niezależni - zaznacza.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:FLESZ: Escape roomy i kontrole straży pożarnej po tragedii w Koszalinie


Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak to było w Bieńczycach a jak jest teraz?

... (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Poprzednia kadencja skład Komisji Rewizyjnej Rady dzielnicy XVI Bieńczyce: Zofia Strojek (PiS), Antoni Konstanty (PiS), Marek Warzynkiewicz - przewodniczący komisji ( radny od Sławomira Pietrzyka z...rozwiń całość

Poprzednia kadencja skład Komisji Rewizyjnej Rady dzielnicy XVI Bieńczyce: Zofia Strojek (PiS), Antoni Konstanty (PiS), Marek Warzynkiewicz - przewodniczący komisji ( radny od Sławomira Pietrzyka z Przyjaznego Krakowa czyt. SLD). Obecna kadencja - skład Komisji Rewizyjnej : Kamil Bartosik (Plaftorma Obywatelska), Agnieszka Łoś (niezależna z Platformy Obywatelskiej), Renata Połomska (niezależna z Platformy Obywatelskiej). Tak manipuluje się mieszkańcami. Nie ma żadnych niezależnych kandydatów, skończcie z tymi bajkami.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pójdą siedzieć

vxn (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

Nie wiadomo czego czepia się Pietras ,skoro opcja tylko my została po raz pierwszy (bez parytetów) wprowadzona przez PiS.
Niech członkowie PiS uczą się słów pieśni "bój to jest nasz ostatni..." bo...rozwiń całość

Nie wiadomo czego czepia się Pietras ,skoro opcja tylko my została po raz pierwszy (bez parytetów) wprowadzona przez PiS.
Niech członkowie PiS uczą się słów pieśni "bój to jest nasz ostatni..." bo utracie władzy PiS zostanie z pewnościa zdelegalizowane a działacze aresztowani za kłamstwa i obłudę oraz puste obietnice jakie składali członkowie tej partii oraz Dudazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niezależni to kamuflaż

Jan Piotr (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Proszę sięgnąć do do archiwalnych stron Biuletynu Informacji Publicznej, do Internetu i sprawdzić z czyjego poparcia startowali w poprzednich kadencjach,np poprzedni przewodniczący Sławomir...rozwiń całość

Proszę sięgnąć do do archiwalnych stron Biuletynu Informacji Publicznej, do Internetu i sprawdzić z czyjego poparcia startowali w poprzednich kadencjach,np poprzedni przewodniczący Sławomir Góra,Kandydat do Rady Miasta Krakowa z okręgu nr 7, Platformy Obywatelskiej,Andrzej Buczkowski Prawo i Sprawiedliwość, każdego można po kolej sprawdzić i z jednej i z drugiej strony. Barwy polityczne zmieniają jak rękawiczki, teraz na "niezależne"
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wpieprzanie się partii politycznych nawet do Rad Dzielnic

gruba przesada (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

jakieś kluby radnych, opozycja, koalicja. Kogoś pogięło tu na maxa.
A gdzie lokalni aktywiści dzieki którym NAPRAWDĘ ktoś naprawi chodnik albo zrobi oświetlenie lub monitoring na osiedlu ???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
CHamy?

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 8

CHamy nie umieją się zachować, to ich gonią wszędzie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo