Kraków. Wojewódzka Biblioteka Publiczna podsumowała 2022 rok. Najczęściej sięgaliśmy po klasykę literatury, lektury i Harrego Pottera

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Według danych za 2022 rok udostępnionych nam przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, liczba wypożyczonych książek wzrosła o 60 tysięcy względem 2021 roku. Najchętniej sięgamy po klasykę literatury, lektury szkolne i Harrego Pottera, a spóźnialscy rekordziści muszą zapłacić ponad 16 tys. złotych kary. O szczegółach opowiada Agnieszka Będkowska, rzecznik WBP.

Ilu mieszkańców Krakowa bądź Małopolski odwiedziło Państwa filie?

WBP w Krakowie jest biblioteką wojewódzką, a co za tym idzie nie ma filii. Mieścimy się w dwóch budynkach na ulicy Rajskiej 1 i 12. W tej przestrzeni mamy 14 tematycznych agend (wypożyczalni i czytelni). Poniżej kilka danych z 2022 roku:

  • liczba odwiedzin: 331 429
  • liczba czytelników zarejestrowanych: 51 429
  • liczba wypożyczeń do domu: 329 292
  • liczba udostępnień na miejscu: 122 616
  • liczba wypożyczeń międzybibliotecznych: 482
  • liczba udzielonych informacji: 95 867
  • liczba uczestników wydarzeń edukacyjnych (lekcje, warsztaty, szkolenia): 5223

Ile książek wypożyczono? Czy więcej wypożyczyli sami krakowianie czy Małopolanie? Po co najchętniej sięgano i jakich autorów?

W roku 2022 wypożyczono u nas 329 292 różnego rodzaju zbiorów. Niestety dane dotyczące małopolski są dopiero zbierane z sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych, więc nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie w skali Małopolski.

Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszy się klasyka literatury (np. Sylvia Plath „Szklany klosz” (62 wypożyczenia w ciągu roku), lektury szkolne z różnych poziomów edukacji (Jan Parandowski, Mitologia (118 wypożyczeń), poza tym do najczęściej wypożyczanych należą: Harry Potter i Kamień Filozoficzny Joanne Kathleen Rowling (73 wypożyczenia), Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek (67 wypożyczeń), Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C.S. Lewisa (52 wypożyczenia), 21 lekcji na XXI wiek - Yuval Noah Harari (51 wypoożyczeń). Obserwujemy także rosnące zainteresowanie wszelkiego rodzaju poradnikami dotyczącymi rozwoju osobistego czy też radzenia sobie ze stresem.

Największe wirtualne kolejki są do: Atomowe nawyki : drobne zmiany, niezwykłe efekty / James Clear ; przekład: Piotr Cieślak, Dlaczego zebry nie mają wrzodów? : psychofizjologia stresu / Robert M. Sapolsky ; przeł. Małgorzata Guzowska-Dąbrowska, Kiedy ciało mówi nie : koszty ukrytego stresu / Gabor Maté ; przełożył Piotr Cieślak, Nie zaczęło się od ciebie : jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces / Mark Wolynn ; przełożyła Maria Reimann, Włam się do mózgu / Radek Kotarski, Obsesja piękna / Renee Engeln ; przełożyła Marta Bazylewska czy też Finansowa forteca : jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój / Marcin Iwuć.

Kochamy także powieści. Tutaj rządzą takie tytuły jak: Gdzie śpiewają raki / Delia Owens ; z angielskiego przełożył Bohdan Maliborski, Lata / Annie Ernaux ; przełożyli Krzysztof Jarosz i Magdalena Budzińska, Siedmiu mężów Evelyn Hugo / Taylor Jenkins Reid ; przekład Agnieszka Kalus, Zanim wystygnie kawa / Toshikazu Kawaguchi ; przełożyła Joanna Dżdża.

Pamiętać jednak należy że biblioteka to nie tylko książki. Wypożyczamy także czytniki eboków, filmy, płyty CD i winyle z muzyką, nuty czy audiobooki. Mamy te sporą ofertę zbiorów elektronicznych (kody do platform: legimi, empikgo, ebooklibra, ebookpoint; dostępy do elektronicznych baz danych z zakresu prawa, ekonomii i nauk społecznych.

Czy wypożyczono więcej czy mniej książek względem roku poprzedniego?
W roku 2021 wypożyczono u nas 268 396 wszystkich zbiorów, a w roku 2022 - 329 292, co stanowi wzrost o 60896. Ogólnie w całej Małopolsce w 2021 roku dokonano 8.765.219 wypożyczeń.

Nie mamy jeszcze dokładnych danych za rok 2022 ale z danych które aktualnie spływają do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie z sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych wynika, że w rok 2022 liczba ta zdecydowanie wzrosła.

Ile książek wypożyczyli rekordziści w 2022?
Rekordziści 2022 wg. kategorii wiekowej: 0-6 lat :140 wypożyczeń, 7-15 lat: 168 wypożyczeń, 16–24 lata: 256 wypożyczeń, 25-59 lat: 519 wypożyczeń, 60+: 267 wypożyczeń.

Co z karami za nie oddanie w terminie książek? Ile wynosi najwyższa naliczona w 2022 roku kara, do kogo należy (czy Krakus czy Małopolanin), czy dużo ogółem kar nałożono na mieszkańców i czy to więcej czy mniej niż w latach poprzednich.

Jako biblioteka publiczna musimy dbać o to, aby każdy z czytelników miał równy dostęp do zbiorów dlatego, obowiązują zasady wypożyczeń. Biblioteka wysyła także do czytelników maile przypominające o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych materiałów. Jeśli ktoś, z różnych przyczyn, nie może się dostosować do istniejących reguł, to naliczana mu jest opłata za przekroczenie terminu zwrotu. W naszej bibliotece taka opłata to 35 groszy za dzień za jeden dokument lub w przypadku czytnika 5 złotych za dzień.

Do rekordzistów należą: za niezwrócone 4 książki wypożyczone w roku 2013 czytelnik ma do zapłaty 7404,30 złotych (Kraków), a za 2 niezwrócone do tej pory czytniki również wypożyczone w 2013 roku opłata wynosi 16457,50 za każdy (Kraków, Małopolska)

W celu wyegzekwowania zwrotu wypożyczonych dokumentów biblioteka podejmuje wiele prób kontaktu z czytelnikami, jeżeli nie przynoszą one efektu sprawa kierowana jest do firmy windykacyjnej.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie