Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wojewódzka Biblioteka Publiczna podsumowała 2022 rok. Najczęściej sięgaliśmy po klasykę literatury, lektury i Harrego Pottera

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Według danych za 2022 rok udostępnionych nam przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, liczba wypożyczonych książek wzrosła o 60 tysięcy względem 2021 roku. Najchętniej sięgamy po klasykę literatury, lektury szkolne i Harrego Pottera, a spóźnialscy rekordziści muszą zapłacić ponad 16 tys. złotych kary. O szczegółach opowiada Agnieszka Będkowska, rzecznik WBP.

Ilu mieszkańców Krakowa bądź Małopolski odwiedziło Państwa filie?

WBP w Krakowie jest biblioteką wojewódzką, a co za tym idzie nie ma filii. Mieścimy się w dwóch budynkach na ulicy Rajskiej 1 i 12. W tej przestrzeni mamy 14 tematycznych agend (wypożyczalni i czytelni). Poniżej kilka danych z 2022 roku:

  • liczba odwiedzin: 331 429
  • liczba czytelników zarejestrowanych: 51 429
  • liczba wypożyczeń do domu: 329 292
  • liczba udostępnień na miejscu: 122 616
  • liczba wypożyczeń międzybibliotecznych: 482
  • liczba udzielonych informacji: 95 867
  • liczba uczestników wydarzeń edukacyjnych (lekcje, warsztaty, szkolenia): 5223

Ile książek wypożyczono? Czy więcej wypożyczyli sami krakowianie czy Małopolanie? Po co najchętniej sięgano i jakich autorów?

W roku 2022 wypożyczono u nas 329 292 różnego rodzaju zbiorów. Niestety dane dotyczące małopolski są dopiero zbierane z sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych, więc nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie w skali Małopolski.

Niezmiennie największym zainteresowaniem cieszy się klasyka literatury (np. Sylvia Plath „Szklany klosz” (62 wypożyczenia w ciągu roku), lektury szkolne z różnych poziomów edukacji (Jan Parandowski, Mitologia (118 wypożyczeń), poza tym do najczęściej wypożyczanych należą: Harry Potter i Kamień Filozoficzny Joanne Kathleen Rowling (73 wypożyczenia), Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyny Bednarek (67 wypożyczeń), Lew, czarownica i stara szafa autorstwa C.S. Lewisa (52 wypożyczenia), 21 lekcji na XXI wiek - Yuval Noah Harari (51 wypoożyczeń). Obserwujemy także rosnące zainteresowanie wszelkiego rodzaju poradnikami dotyczącymi rozwoju osobistego czy też radzenia sobie ze stresem.

Największe wirtualne kolejki są do: Atomowe nawyki : drobne zmiany, niezwykłe efekty / James Clear ; przekład: Piotr Cieślak, Dlaczego zebry nie mają wrzodów? : psychofizjologia stresu / Robert M. Sapolsky ; przeł. Małgorzata Guzowska-Dąbrowska, Kiedy ciało mówi nie : koszty ukrytego stresu / Gabor Maté ; przełożył Piotr Cieślak, Nie zaczęło się od ciebie : jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces / Mark Wolynn ; przełożyła Maria Reimann, Włam się do mózgu / Radek Kotarski, Obsesja piękna / Renee Engeln ; przełożyła Marta Bazylewska czy też Finansowa forteca : jak inwestować skutecznie i mieć święty spokój / Marcin Iwuć.

Kochamy także powieści. Tutaj rządzą takie tytuły jak: Gdzie śpiewają raki / Delia Owens ; z angielskiego przełożył Bohdan Maliborski, Lata / Annie Ernaux ; przełożyli Krzysztof Jarosz i Magdalena Budzińska, Siedmiu mężów Evelyn Hugo / Taylor Jenkins Reid ; przekład Agnieszka Kalus, Zanim wystygnie kawa / Toshikazu Kawaguchi ; przełożyła Joanna Dżdża.

Pamiętać jednak należy że biblioteka to nie tylko książki. Wypożyczamy także czytniki eboków, filmy, płyty CD i winyle z muzyką, nuty czy audiobooki. Mamy te sporą ofertę zbiorów elektronicznych (kody do platform: legimi, empikgo, ebooklibra, ebookpoint; dostępy do elektronicznych baz danych z zakresu prawa, ekonomii i nauk społecznych.

Czy wypożyczono więcej czy mniej książek względem roku poprzedniego?
W roku 2021 wypożyczono u nas 268 396 wszystkich zbiorów, a w roku 2022 - 329 292, co stanowi wzrost o 60896. Ogólnie w całej Małopolsce w 2021 roku dokonano 8.765.219 wypożyczeń.

Nie mamy jeszcze dokładnych danych za rok 2022 ale z danych które aktualnie spływają do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie z sieci Małopolskich Bibliotek Publicznych wynika, że w rok 2022 liczba ta zdecydowanie wzrosła.

Ile książek wypożyczyli rekordziści w 2022?
Rekordziści 2022 wg. kategorii wiekowej: 0-6 lat :140 wypożyczeń, 7-15 lat: 168 wypożyczeń, 16–24 lata: 256 wypożyczeń, 25-59 lat: 519 wypożyczeń, 60+: 267 wypożyczeń.

Co z karami za nie oddanie w terminie książek? Ile wynosi najwyższa naliczona w 2022 roku kara, do kogo należy (czy Krakus czy Małopolanin), czy dużo ogółem kar nałożono na mieszkańców i czy to więcej czy mniej niż w latach poprzednich.

Jako biblioteka publiczna musimy dbać o to, aby każdy z czytelników miał równy dostęp do zbiorów dlatego, obowiązują zasady wypożyczeń. Biblioteka wysyła także do czytelników maile przypominające o zbliżającym się terminie zwrotu wypożyczonych materiałów. Jeśli ktoś, z różnych przyczyn, nie może się dostosować do istniejących reguł, to naliczana mu jest opłata za przekroczenie terminu zwrotu. W naszej bibliotece taka opłata to 35 groszy za dzień za jeden dokument lub w przypadku czytnika 5 złotych za dzień.

Do rekordzistów należą: za niezwrócone 4 książki wypożyczone w roku 2013 czytelnik ma do zapłaty 7404,30 złotych (Kraków), a za 2 niezwrócone do tej pory czytniki również wypożyczone w 2013 roku opłata wynosi 16457,50 za każdy (Kraków, Małopolska)

W celu wyegzekwowania zwrotu wypożyczonych dokumentów biblioteka podejmuje wiele prób kontaktu z czytelnikami, jeżeli nie przynoszą one efektu sprawa kierowana jest do firmy windykacyjnej.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski