Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wspiera uchodźców nie tylko muralami. Raport po trzech tygodniach

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Mural przy skrzyżowaniu Lubomirskiego/Rakowicka
Mural przy skrzyżowaniu Lubomirskiego/Rakowicka Anna Kaczmarz
Przed wojną w Ukrainie szacowano, że w Krakowie mieszka ok. 60–70 tysięcy obywateli Ukrainy. Tylko w ciągu ostatnich trzech tygodni do Krakowa przybyło 130 tys. osób, które potrzebują schronienia przed rosyjską inwazją. W pomoc dla Ukrainy od początku wojny zaangażowane są mieszkańcy i wolontariusze oraz instytucje miejskiej.

FLESZ - Ignazio Cassis: Szwajcaria zachowa neutralność militarną

od 16 lat

W dzień po wybuchu wojny samorząd uruchomił zbiórkę darów od krakowian, dzięki której pomoc otrzymało już wiele potrzebujących miast w Ukrainie. Do tej pory wysłaliśmy już 41 tirów i 21 ciężarówek z darami dla Ukrainy, m.in. do Lwowa, Kijowa, Starego Sambora, Białej Cerkwi, Włodzimierza Wołyńskiego, Morszyna, Równego, Jaworowa i Obwodu Winnickiego.

Od początku wojny miasto zapewniło schronienie w hotelach, pensjonatach, hostelach i halach wielkopowierzchniowych – m.in. na Kolnej, w budynku przy ul. Śniadeckich, w budynku „czerwonej chirurgii” przy ul. Kopernika 21. Właśnie uruchomiona została Plaza, a niebawem budynek przy ul. Kapelanka.

Nie obyło się jednak bez potknięć:

Niezbędne było uruchomienie środków finansowych miasta. W takiej sytuacji samorząd może korzystać wyłącznie z rezerwy kryzysowej. W budżecie miasta na 2022 rok całościowa kwota przeznaczona na ten cel to 19 mln zł. Z tej kwoty na pomoc dla uchodźców zaangażowano już ponad 15 mln zł.

Jak poinformowała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki, w szkołach podstawowych jest ok. 8 tys. wolnych miejsc, w szkołach w ponadpodstawowych 2 tys. Miasto dysponuje też ponad 400 miejscami w przedszkolach. Ta oferta będzie większa, ponieważ minister edukacji podpisał rozporządzenie zwiększające limity miejsc zarówno w przedszkolach, jak i w klasach I–III szkoły podstawowej. To pozwoli miastu zaoferować 2 tys. dodatkowych miejsc w szkołach podstawowych (klasy I–III) oraz prawie 1 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach.

W 82 krakowskich szkołach pracują nauczyciele władający językiem ukraińskim, jest ich w sumie 140. Bardzo pomocni są nauczyciele mający kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako obcego – to grupa prawie 300 osób. Ten potencjał jest nie do przecenienia także w razie konieczności językowego przeszkolenia nauczycieli ukraińskich. Do urzędu miasta wpłynęło już 120 zgłoszeń od ukraińskich nauczycielek, zainteresowanych pracą w krakowskich szkołach i przedszkolach.

Blisko 40 dyrektorów szkół zgłosiło gotowość do utworzenia oddziałów przygotowawczych. Zgody na uruchomienie tych oddziałów zostały już wydane dla 8 szkół, na 12 oddziałów. Te oddziały nie są przepełnione, są w nich jeszcze wolne miejsca. Do tej pory zakwalifikowano do nich kilkudziesięciu uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków wspiera uchodźców nie tylko muralami. Raport po trzech tygodniach - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski