Kraków Wspólnie - mieszkańcy Krakowa pokazują ogromne serce i wspierają potrzebujących!

Materiał informacyjny - "INTERNATIONALER BUND POLSKA"
Kraków Wspólnie to projekt, który ma na celu integrację i pomoc dla uciekających przed wojną w Ukrainie. W ramach proponowanych działań czekają na uczestników bezpłatne: aktywności integracyjne, miejsca w przedszkolach, kursy języka polskiego, szkolne wyprawki dla dzieci i wiele innych działań.

Projekt Kraków Wspólnie to olbrzymie działanie, które łączy wiele aktywności, mających realny wpływ na poprawę komfortu życia osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Rozmach i tak szerokie spektrum działań projektu Kraków Wspólnie to odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby osób uciekających z dziećmi do Krakowa przed wojną. Kraków Wspólnie jest realizowany przez fundację Internationaler Bund Polska przy współpracy z Wydziałem Edukacji UMK i finansowaniu przez UNICEF.

Tu podaj tekst alternatywny

- Misją Fundacji jest udzielanie wsparcia oraz aktywizacja zawodowa i społeczna osób wykluczonych w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. Jako operatorzy Centrum Wielokulturowego w Krakowie i Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, wraz z wybuchem wojny, rozpoczęliśmy szereg dodatkowych aktywności pomocowych na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie, gdyż po to właśnie aby pomagać tym najbardziej potrzebującym zostaliśmy powołani. - mówi Maria Wojtacha, dyrektor fundacji Internationaler Bund Polska.

Internationaler Bund Polska obecnie prowadzi Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców w Galerii Kazimierz, Centrum Wielokulturowe przy al. Daszyńskiego 22, Szafę Dobra (obecnie w dwóch lokalizacjach os. Górali 8 oraz filia przy ul. Śniadeckich 3) oraz Magazyn na Daszyńskiego 16 z podstawową żywnością, kosmetykami czy chemią gospodarczą.

Do tej pory magazyny prowadzone przez Centrum Wielokulturowe w Krakowie wydały ponad 1 000 000 sztuk różnego rodzaju asortymentu, od żywności, poprzez środki czystości, po podstawowe leki czy odzież.

W prowadzonym przez Centrum Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie obsłużonych zostało już ponad 11 000 osób.

- Nasze działania są odpowiedzią na realnie pojawiające się potrzeby, przykładem tego jest, działająca od 11 marca ‘Szafa Dobra’, zainicjowana przez naszą Fundację. W jej działalność zaangażowało się tysiące osób i wydaliśmy już ponad 600 000 sztuk odzieży dla ponad 80 000 osób.Obecnie wciąż zarządzamy funkcjonowaniem tych miejsc, starając się w jak najszybszy i jak najlepszy sposób odpowiadać na potrzeby naszych przyjaciół z Ukrainy. Gdyby nie lokalna współpraca, nie osiągnęlibyśmy tak dużo - mówi Agnieszka Skibińska koordynatorka wolontariatu.

Co oznacza KRAKÓW WSPÓLNIE?

To przede wszystkim Integracja! Dotychczas do programu dołączyło szesnaście krakowskich instytucji i organizacji: muzea, teatry, uczelnie, ośrodki kultury i kluby sportowe!

W zajęciach dla osób w wieku od 7 do 24 lat wzięło udział około 8,5 tysiąca dzieci i młodzieży z Ukrainy, Polski i innych krajów w 375 wydarzeniach! Podczas realizowanych spotkań i warsztatów ważne były integracja i zabawa, ale także rozwój zdolności i umiejętności.

Kraków Wspólnie - mieszkańcy Krakowa pokazują ogromne serce i wspierają potrzebujących!

W tym momencie programowane są zajęcia jesiennie. A cały projekt potrwa co najmniej do końca czerwca przyszłego roku.
Koordynatorka projektu integracyjnego Angelika Nocoń mówi - Planujemy oczywiście kontynuować projekt, który spotkał się z takim zainteresowaniem, czy wręcz entuzjazmem. Z pewnością nie zabraknie więc wielu wydarzeń jesiennych i zimowych. Mamy je już w planach! Wydarzeń było i będzie wiele. Oferta jest bardzo szeroka: od zajęć dla początkujących po zajęcia dla profesjonalistów. A tematyka? Oczywiście również różnorodna! Przecież różnorodność i wielokulturowość to nasze znaki rozpoznawcze. W planach zajęć jesiennych znajdziemy warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe, teatralne, muzyczne, komputerowe, graficzne, muzealne, rekreacyjne. Część z nich obejmuje również wyżywienie (w przypadku długich zajęć).

Kraków Wspólnie - mieszkańcy Krakowa pokazują ogromne serce i wspierają potrzebujących!

A to jeszcze nie wszystko! Fundacja Internationaler Bund Polska, Wydział Edukacji UMK oraz UNICEF zadbają również o możliwość nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych a także naukę języka ukraińskiego dla polskich nauczycieli.
KRAKÓW WSPÓLNIE to również zakupy, a jak zakupy to te najbardziej potrzebne czyli sprzęt komputerowy, wyprawki dla dzieci i dla szkół, a także tworzenie stref relaksu w krakowskich szkołach, aby dla wszystkim dzieciom poprawić warunki edukacji i wspólnie przetrwać ten trudny czas.

Kraków Wspólnie - mieszkańcy Krakowa pokazują ogromne serce i wspierają potrzebujących!

Aby zadbać o całe rodziny, dla co najmniej 200 dzieciaków zostaną dofinansowane miejsca w przedszkolach, aż do czerwca 2023 roku. Nabór jest tu ciągły i trwa do wyczerpania środków.

Aby być w stałym kontakcie z potencjalnymi uczestnikami, Fundacja dzieli się wszystkimi informacjami na bieżąco na swojej stronie internetowej (www.ib-polska.pl/unicef). Tam znajdą Państwo pełną listę wydarzeń. Polecamy sprawdzać informacje i kalendarz.

Wielokulturowość to część krakowskiego DNA. Kraków jest ciekawy i niezwykły dzięki wszystkim mieszkającym w tym mieście. Jesteśmy tu razem: przyjrzyjmy się sobie nawzajem, poznajmy, odnajdźmy własne miejsca na mapie miasta.
Spędźmy najbliższy czas wspólnie!

Zapraszamy do śledzenia wszystkich działań Fundacji Internationaler Bund Polska w social mediach i włączenia się w aktywną pomoc!

Kraków Wspólnie - mieszkańcy Krakowa pokazują ogromne serce i wspierają potrzebujących!

Kraków Wspólnie realizowany jest dzięki Fundacji Internationaler Bund Polska ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) oraz we współpracy Wydziałem Edukacji Miasta Kraków w ramach wspierania dostępnej i wysokiej jakości edukacji dla dzieci uchodźców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie