MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Współpraca dla tworzenia kultury pamięci, opartej m.in. o dziedzictwo św. Jana Pawła II

Małgorzata Mrowiec
Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy. Obie strony pragną współpracować przy organizacji cyklicznych sympozjów Akademii Sprawiedliwych, współdziałać w ramach towarzystwa naukowego pod taką samą nazwą, a także tworzyć i realizować projekty badawcze poświęcone problematyce praw człowieka.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej a Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zakłada "współpracę w zakresie działalności naukowo-badawczej, edukacyjnej oraz promocji dziedzictwa kulturowego w celu tworzenia kultury pamięci, opartej o dziedzictwo św. Jana Pawła II oraz polskie tradycje intelektualne, artystyczne i społeczne".

Jeśli chodzi o projekty badawcze, obie strony porozumienia chcą realizacji w szczególności chcą się skupić na interdyscyplinarnych badaniach naukowych poświęconych działalności Kościoła oraz chrześcijan i ich zrzeszeń na rzecz wolności sumienia i idei praw człowieka w krajach europejskich pod rządami komunistycznymi w latach 1956-1990.

W planach dotyczących współpracy jest także wspólne stworzenie internetowego portalu poświęconego kulturze pamięci pod kątem różnych dyscyplin nauki.

Porozumienie podpisano w środę w Domu Długosza - siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego. Poprzedziło je sympozjum Akademii Sprawiedliwych "Miłosierdzie - chrześcijańskie imię sprawiedliwości". Uczestnicy sympozjum wysłuchali wykładu "Ulmowie - męczennicy w imię Miłosierdzia", który wygłosił ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Józefa i Wiktorii Ulmów razem z ich dziećmi. Dyskusję, która odbyła się po wykładzie, moderował Waldemar Rataj - dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Tego samego dnia została też odprawiona w kościele pw. Bożego Miłosierdzia w Krakowie msza św. w intencji Polaków, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.

Z kolei 24 marca (piątek) w Markowej odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Weźmie w nich udział prezydenta RP Andrzej Duda, obecni będą także członkowie Akademii Sprawiedliwych.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów odbędzie się 10 września br. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Współpraca dla tworzenia kultury pamięci, opartej m.in. o dziedzictwo św. Jana Pawła II - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski