Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wybuchy, dymy, eksperymenty. Nadchodzi Małopolska Noc Naukowców

Anna Piatkowska
Noc Naukowców w Małopolsce odbędzie się po raz szesnasty
Noc Naukowców w Małopolsce odbędzie się po raz szesnasty Robert Wozniak
Chrzanów, Kraków, Niepołomice, Nowy Sącz, Oświęcim, Skawina, Sułkowice-Bolęcina oraz Tarnów to przystanki tegorocznej, 16. już edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. Młodzi pasjonaci nauki będą mogli eksperymentować i podpatrywać profesjonalistów już 30 września.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Gry, zabawy edukacyjne, konkursy, pokazy i eksperymenty, warsztaty, wykłady, wystawy i zwiedzanie laboratoriów. Stacjonarnie i online. Nauki humanistyczne, przyrodnicze i ścisłe. Dla maluchów i tych niemal dorosłych, także po ukraińsku. Tak w telegraficznym skrócie zapowiada się 16. Małopolska Noc Naukowców.

Blisko 40 instytucji, przez wiele miesięcy opracowywało program tak, by zainteresował dzieci, młodzież jak i dorosłych widzów. O czym szumi las, jak zaprojektować robota czy chemiczne eksperymenty zamknięte w szkle, to tylko niektóre z ponad 2 000 propozycji przygotowanych na tegoroczne naukowe święto. W programie znajdzie się kilka nowości, dużo wiedzy, ale najwięcej dobrej zabawy. To wszystko w ramach bezpłatnych pokazów, które mają za zadanie zachęcić do podjęcia kariery naukowej i do lepszego poznania zawodu naukowca. Przygotowywane spektakle mają różnorodną tematykę, która zadowoli nawet najbardziej wymagających widzów.

Jak co roku, tak i teraz na uczestników czekają nowe atrakcje, nowe miejsca i nowe wyzwania. Program 16. edycji Małopolskiej Nocy Naukowców wzbogacą: Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, Szpital na Klinach „Neo Hospital”, Instytut Mechaniki Górotworu PAN , Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Wyższa Szkoła Biznesu National Louis University w Nowym Sączu oraz Zespole Szkół Samorządowych w Sułkowicach-Bolęcinie. To miejsca, których nie wolno przegapić.

Noc Naukowców to nie tylko nowe eksperymenty i doświadczenia, ale także okazja na rozmowę z naukowcami czy powtórkę z najbardziej lubianej rozrywki. Na wybrane wykłady, pokazy czy eksperymenty (w tym m.in. inaugurację wydarzenia) obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zapowiedzią Nocy Naukowców jest konkurs plastyczny. W tym roku, uczestnicy rywalizują w czterech kategoriach wiekowych, tworząc arcydzieła z materiałów pochodzących z recyklingu. Laureatów konkursu poznamy podczas Inauguracji Małopolskiej Nocy Naukowców w Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Co w programie? Oto kilka wybranych wydarzeń. Szczegółowy program Małopolskiej Nocy Naukowców na stronie internetowej wydarzenia.

  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - Prezentacja przedstawiająca, czym są i co możemy uczynić z falami akustycznymi, które są generowane wokół i przez samych nas.
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie - Pokaz działania trebusza – drewnianej machiny oblężniczej z w pełni funkcjonującym ramieniem, który może miotać pociski (na przykład balony z wodą) na odległość nawet 40 metrów.
  • Uniwersytet Jagielloński - Warsztaty z udziałem wolontariuszy zaangażowanych w działalność hospicjów onkologicznych.
  • Instytut Filozofii UJ - Rozmowa i warsztaty z udziałem Cecylii Malik, krakowskiej artystki, założycielki kolektywu zaangażowanego w ochronę dzikich rzek.
  • Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie - Uczestnicy zmierzą się z dobrze znanym problemem kostki Rubika, niemniej poznają nowe algorytmy pozwalające na uporanie się zadaniem ułożenia kostki.
  • Szpital na Klinach - Nowoczesne technologie w medycynie.
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - oprowadzanie.
  • Małopolskie centrum Nauki Cogiteon w Krakowie - Pokaz popularnonaukowy "Ogień i woda"
  • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie - Wiele twarzy cukru
  • Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN - Kobiety nauki
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - Po nitce do kłębka - detektywistyczna gra dydaktyczna
  • Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie - Przy wykorzystaniu cykloergometru, airbike, trenażera lub smartwatcha badającego wydatek energetyczny uczestnicy będą mogli sprawdzić wartość wysiłku potrzebnego do spalenia ulubionej przekąski.
  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu - Spotkanie z ekspertami z dziedziny nauk o zdrowiu
  • Wyższa Szkoła Biznesu - Nationa Louis University w Nowym Sączu - Zajęcia warsztatowe z projektowania grafiki pozwalające poznać podstawowe metody graficzne
  • Centrum Edukacji ekologicznej "Symbioza" - Spacer "Leśny naukowiec", podczas którego uczestnicy dowiedzą się, na czym polega praca naukowca-przyrodnika oraz jakie ptaki mieszkają w Lesie Wolskim. Na warsztatach będzie okazja, by wcielić się w leśnych detektywów i razem z nami odkrywać tajemnice przyrody, własnoręcznie wykonać model sowy z materiałów z recyclingu oraz zgłębić temat odnawialnych źródeł energii w przyrodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wybuchy, dymy, eksperymenty. Nadchodzi Małopolska Noc Naukowców - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski