Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyburzają budynki dawnej przychodni przy rondzie Grzegórzeckim. Powstanie tutaj Ratusz Marszałkowski

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
W poniedziałek trwało wyburzanie budynków dawnej przychodni przy rondzie Grzegórzeckim, gdzie powstanie Urząd Marszałkowski.
W poniedziałek trwało wyburzanie budynków dawnej przychodni przy rondzie Grzegórzeckim, gdzie powstanie Urząd Marszałkowski. Andrzej Banaś
Inwestycje. Do końca lutego z działki przy al. Pokoju w Krakowie znikną pozostałości dawnej przychodni i oczyszczony plac budowy będzie czekał na generalnego wykonawcę Ratusza Marszałkowskiego.

Ale budowa nie ruszy od razu. Do końca lutego inwestor - spółka Regionalne Centrum Administracyjne Małopolska - chce otrzymać promesę kredytową, a w maju podpisać ostateczną umowę z bankiem. Dopiero w marcu zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę.

Przygotowania do tej inwestycji ciągną się od wielu miesięcy. - Od opracowania projektu ratusza minęło 1,5 roku. W tym czasie zmieniły się nieco potrzeby Urzędu Marszałkowskiego, co spowodowało konieczność zmodyfikowania dokumentacji projektowej i planów biznesowych nowego obiektu - tłumaczy Artur Szopa, prezes RCA Małopolska.

Na parterze wszystkich budynków wchodzących w skład kompleksu przewidziane są powierzchnie usługowe. W jednym z biurowców będzie także przedszkole i szatnia dla rowerzystów, z której będą mogli korzystać pracownicy poruszający się po mieście na dwóch kółkach.

Koszt budowy zespołu budynków biurowych, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu to ok. 260 mln złotych. - Budowę sfinansujemy z własnych środków oraz kredytu bankowego - mówi Artur Szopa. - Zaktualizowany harmonogram prac przewiduje zakończenie budowy za dwa i pół roku. Otwarcie kompleksu planujemy na ostatni kwartał 2020 roku - zapewnia.

Ratusz Marszałkowski powstanie na liczącej 1,5 ha działce przy rondzie Grzegórzeckim, u zbiegu al. Pokoju i al. Powstania Warszawskiego. Kompleks biurowy o łącznej powierzchni prawie 47 tys. mkw. będzie się składał z trzech budynków, liczących od 4 do 9 pięter, w których może pracować 1700 osób, głównie urzędnicy marszałka. Dachy budynków zaplanowano jako powierzchnie zielone i tarasy z roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji.

- Obiekt, mimo swojej wielkości, nie będzie dominował nad sąsiadującym otoczeniem, przestrzenie wokół niego będą ogólnodostępne - zapewnia architekt Bartłomiej Kisielewski z HORIZONE Studio, które weszło w skład konsorcjum projektującego Ratusz Marszałkowski. - Dzięki likwidacji ekranów akustycznych oraz odpowiednio zaplanowanym fasadom i funkcjom parterów aleja Powstania Warszawskiego zyska reprezentacyjny miejski charakter. Wewnętrzny dziedziniec ratusza z drzewami i parasolami będzie nowym miejscem spotkań, odizolowanym - dzięki biurowcom - od zgiełku ulicy - dodaje architekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski