Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyjątkowy samolot w Muzeum Lotnictwa! Są tylko dwa takie na świecie

Adam Wojnar
Jeden z dwóch takich zachowanych na świecie samolotów, myśliwiec produkcji francuskiej Caundron-Renault CR 714 Cyclone, na którym walczyli Polacy w 1940 roku, po przeprowadzonych pracach konserwatorsko–renowacyjnych w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego, już wkrótce pojawi się na ekspozycji.

FLESZ - Tik Tok szpieguje? Duda rezygnuje

- Jest to jeden z dwóch egzemplarzy, jakie zachowały się na świecie – mówi Jakub Link-Lenczowski z MLP. Udało się go zrekonstruować, wykorzystując m.in. technologię 3 D. Samolot, w tym część odtworzona, został już pomalowany. Jest widoczna cała jego bryła. Można więc zobaczyć, jak wyglądał w latach świetności.

Zgodnie z wymogami konserwatorskimi, nowe, pomalowane elementy samolotu, odróżniają się nieco od oryginalnych części płatowca. Co prawda, samolot ma kamuflaż, jaki stosowany był w lotnictwie francuskim, ale na tym sprzęcie latali piloci w fińskich siłach zbrojnych ze znakami fińskimi. Staramy zachować prawdziwą historię samolotu, będącego w naszych zbiorach – podkreśla Jakub Link-Lenczowski.

Tak jak mówi umowa, zawarta z fińskim Muzeum Wojska, samolot Caudron CR 714 Cyclone prezentuje się tak, jak służył on w fińskich Siłach Zbrojnych i uczestniczył w walkach fińsko-sowieckich.

Samolot ten jest depozytem. Strona fińska jest bardzo zadowolona ze współpracy MLP, stąd też udało się przedłużyć umowę o depozycie na kolejne lata.

Samolot myśliwski Caudron-Renault CR 714 Cyclone zaprojektowany i zbudowany został w 1938 roku przez francuskiego konstruktora Marcela Riffada. Jest to lekki samolot, w układzie wolnonośnego dolnopłata. Konstrukcja jego jest mieszana, przeważnie drewniana, z chowanym podwoziem. Napędzana była rzędowym silnikiem Renault 12 R01 o mocy 450 KM, osiągając prędkość 490 km/h.

Z uwagi na liczne ujawnione wady (brak np. możliwości zastosowania mocniejszych jednostek napędowych) samolot Caudron nie był stosowany w francuskim lotnictwie, ale sześć egzemplarzy zostało dostarczone do Finlandii.

W 1940 roku na tym myśliwcu latali Polacy z utworzonej we Francji lotniczej jednostki Dywizjonu Warszawskiego. Jako jedyna jednostka lotnicza walcząca we Francji została ona wyposażona w te samoloty.

Polscy lotnicy między 8 – 11 czerwcem 1940 roku zestrzelili 12 samolotów wroga.

Kraków. Najnowsze atrakcje Muzeum Lotnictwa Polskiego [ZDJĘCIA]

29 kwietnia 2015 r. samolot ten został przekazany z fińskiego muzeum do MLP jako długoterminowy depozyt. Samolot był niekompletny; bez silnika i wyposażenia kabiny. Do Polski przybył z Finlandii na pokładzie wojskowego samolotu transportowego Casa.

Oficjalnie myśliwiec z II wojny światowej zostanie zaprezentowany na powstającej nowej wystawie „Samoloty i losy lotników w okresie II wojny światowej”, która mieścić się będzie w wyremontowanym zabytkowym głównym hangarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski