MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wykształci weterynarzy

Redakcja
Prof. Włodzimierz Sady Fot. Anna Kaczmarz
Prof. Włodzimierz Sady Fot. Anna Kaczmarz
Rozmowa z prof. dr. hab. WŁODZIMIERZEM SADY, prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który wczoraj miał dzień otwarty.

Prof. Włodzimierz Sady Fot. Anna Kaczmarz

- Idzie wiosna. Jakie nowości szykują się na Uniwersytecie Rolniczym?

- Program nauczania wzbogaci się o trzy kierunki. Pierwszym będzie weterynaria, wspólne przedsięwzięcie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku przyjmiemy 75 osób. Program jest gotowy, trwa inwestycja na Bielanach, gdzie powstają nowoczesne laboratoria i sale zabiegowe. Międzyuczelniane studia powstaną na bazie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR.

- Jakie jest zapotrzebowanie na taki kierunek?

- Sądząc po ilości zapytań, które do nas dotarły, to duże. Kraków jest znanym miastem akademickim, a najbliższe uczelnie, na których można studiować weterynarię (Wrocław, Warszawa, Lublin), znajdują się w promieniu 300 km. W przyszłym roku planujemy otworzyć weterynarię także dla słuchaczy zagranicznych. Chcemy również prowadzić badania w kierunku bezpieczeństwa żywności i chorób odzwierzęcych.

- Będą jeszcze dwa nowe kierunki. Jakie?

- Jednym z nich jest "Inżynieria i gospodarka wodna" na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji, na której chcemy skupić się na takich zagadnieniach jak m.in. powodzie, susze, pozyskiwanie wody do upraw rolniczych. Oprócz tego na Wydziale Inżynierii Produkcji i Energetyki ruszy kierunek "Odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami". Oba powstały na bazie autorskich programów, zostały zatwierdzone przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego i ministerstwo.

- A które kierunki do tej pory cieszyły się największą popularnością?

- Gospodarka przestrzenna, geodezja i kartografia, biotechnologia, ochrona środowiska oraz biologia.

- Kto dziś chce studiować na Uniwersytecie Rolniczym?

- Młodzież zainteresowana kierunkami przyrodniczymi. W ubiegłym roku byliśmy na 6. miejscu w ogólnopolskim rankingu uczelni, które budzą zainteresowanie wśród przyszłych studentów. Cieszy nas to bardzo, ale nie osiadamy na laurach.

W tym roku w UR uczy się 12,5 tys. studentów, mamy 750 nauczycieli akademickich oraz 130 profesorów tytularnych. Na jednego nauczyciela przypada zatem szesnastu studentów, a to bardzo dobry wskaźnik. Generalnie nasi absolwenci nie mają też problemów ze znalezieniem pracy.

Rozmawiała Paulina Polak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski