Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyróżnieni działacze Solidarności za walkę z komunizmem

Karolina Zabiegaj
W piatek, 9 marca 2018 roku w Pałacu Krzysztofory w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989 połączona z uroczystością wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Po krótkim powitaniu zgromadzonych gości i przekazaniu gratulacji od Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy miało miejsce uroczyste wręczenie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Pani Mirosławie Gruszczyńskiej za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Odznaczenia dokonał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Następnie przyszła kolej na wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności byłym opozycjonistom. Prezydent RP Andrzej Duda nadał odznaczenia 30 osobom za działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w czasach PRL-u. Wśród tych osób znaleźli się miedzy innymi: Piotr Fugiel (w latach 1981-1985 współzałożyciel, organizator, animator działalności Grup Oporu/Ruchu Młodzieży Niezależnej w Krakowie-Nowej Hucie, organizator, koordynator, kolporter podziemnych wydawnictw i prasy) , Una Gurawska-Mach (Związana z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów od 1980 r., a po wprowadzeniu stanu wojennego z podziemną „Solidarnością”. Współpracowniczka wielu krakowskich pism podziemnych), Anna Kawalec (sygnatariuszka deklaracji Studenckiego Komitetu Solidarności z 17 maja 1977 r., od 1980 r. związana z NSZZ „Solidarność”. Etatowy pracownik Sekcji Kultury Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego dwukrotnie internowana) i Adam Rąpalski (Współtwórca struktur NSZZ „Solidarność” w Związku Polskich Artystów Plastyków, współtwórca i były dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie).

Nadane zostały też odznaczenia pośmiertne dla Marii Indyk, Jacka Marchewczyka, Henryka Szewczyka i Janiny Żebrowskiej. Wszystkie odznaki wręczył Jarosław Szarek, który następnie przypomniał o znaczeniu działalności odznaczonych oraz tego, z jakimi konsekwencjami się ona wiązała.

Następnie głos zabrał Piotr Fugiel, dziękował odznaczonym za ich postawę i świadectwo.

Na koniec odbył się krótki koncert akustyczny z utworami Jacka Kaczmarskiego. Rozbrzmiały utwory: Zbroja, Prośba i Grande.

Kilka słów o osobach wyróżnionych:

Władysław Baruś (ur. 1943)
Działacz NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Oświęcim”. Organizator druku i kolporter pism drugoobiegowych, m.in. serwisów informacyjnych „Solidarność – Ziemia Oświęcimska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego kurier pomiędzy podziemnymi strukturami „Solidarności” w Krakowie i Oświęcimiu. Organizator i uczestnik akcji ulotkowych, a także akcji wsparcia materialnego rodzin zatrzymanych opozycjonistów. Aresztowany w okresie kwiecień – lipiec 1983 r., inwigilowany przez SB.

Janusz Fatyga (ur. 1942)
Będąc funkcjonariuszem pionu zwalczania przestępczości kryminalnej MO w latach 1964-1967 w Białej Podlaskiej i Łodzi konsekwentnie odmawiał wstąpienia do PZPR oraz sabotował zlecane mu zadania związane z inwigilacją duchownych katolickich, za co został zwolniony z pracy. W 1977 r. związał się z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a następnie Konfederacją Polski Niepodległej. Kolporter pism drugoobiegowych i publicysta podziemny, współtwórca struktur NSZZ „Solidarność” w regionie łódzkim. Represjonowany, po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, inwigilowany przez SB do 1990 r.

Piotr Fugiel (ur. 1965)
Organizator i uczestnik akcji antyreżimowych oraz akcji wsparcia materialnego rodzin represjonowanych działaczy opozycji w okresie stanu wojennego. Współzałożyciel Grup Oporu skupiających zaangażowaną w działalność patriotyczną i antyreżimową młodzież w Nowej Hucie. Organizator druku i kolportażu wydawnictw podziemnych i ulotek. Współtwórca Ruchu Młodzieży Niezależnej w Krakowie (1985), przekształconego następnie w Federację Młodzieży Walczącej. Represjonowany, inwigilowany przez SB do 1990 r.

Ewa Gawlikowska (ur. 1946)

Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w działalność zakonspirowanych struktur NSZZ „Solidarność” przy Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie, a następnie Konfederacji Polski Niepodległej. Powielała i kolportowała ulotki i wydawnictwa podziemne, umożliwiła zorganizowanie w swoim domu podziemnej drukarni. Delegatka na zjazd w 1987 r. w Warszawie, podczas którego doszło do odrodzenia Polskiej Partii Socjalistycznej. W 1984 r. zatrzymana i przesłuchiwana, inwigilowana przez SB do 1990 r.

Una Gurawska-Mach (ur. 1959)
Związana z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów od 1980 r., a po wprowadzeniu stanu wojennego z podziemną „Solidarnością”. Współpracowniczka wielu krakowskich pism podziemnych, m.in. „Hutnika”, „Aktualności”, „Serwisu Informacyjnego RKW »Solidarność« Małopolska”, „Gazetki Krakowskiej”, „Przeglądu Akademickiego”. Organizatorka kolportażu prasy podziemnej, akcji ulotkowych i plakatowych, koordynatorka współpracy pomiędzy podziemnymi strukturami NZS i „Solidarności”. Wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana, w okresie 1983-1984 ukrywała się. Inwigilowana przez SB do 1990 r.

Aleksander Herzog (ur. 1951)
Uczestnik antyreżimowej akcji ulotkowej w marcu 1968 r. za co został zatrzymany. Od 1980 r. związany z NSZZ „Solidarność”, przewodniczący Krajowej Komisji NSZZ „Solidarność” Pracowników Prokuratury PRL. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemną, m.in. współorganizował Radio „Solidarność Małopolska”. Czynnie uczestniczył w pracach Małopolskiego Komitetu Walki o Praworządność, zorganizował redakcję podziemnego pisma „Paragraf”. Aresztowany w 1983 r., inwigilowany przez SB do końca 1989 r.

Zdzisława Jurczak (ur. 1944)
Uczestniczka strajku w marcu 1971 r. w Andrychowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Andropol” za co została zwolniona z pracy. Od 1980 r. związana z NSZZ „Solidarność”, po wprowadzeniu stanu wojennego związana z podziemną „Solidarnością” w Andrychowie i Międzyzakładową Komisją Koordynacyjną Regionu Śląsko-Dąbrowskiego (1984-1986), a następnie z Delegaturą Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, działającą przy kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu (1986-1989). Kolporterka pism podziemnych, uczestniczka akcji pomocy materialnej dla osób represjonowanych i ich rodzin.

Romana Kahl-Stachniewicz (ur. 1943)
Uczestniczka protestów studenckich w marcu 1968 r. Po śmierci Stanisława Pyjasa w maju 1977 r. związała się z opozycja antykomunistyczną – Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a następnie Konfederacją Polski Niepodległej, jako członek założyciel oraz Wolnymi Związkami Zawodowymi i NSZZ „Solidarność”. Współorganizatorka oraz redaktor podziemnego pisma „Opinia Krakowska”. Kolporterka wydawnictw antyreżimowych, uczestniczka licznych uroczystości patriotycznych, akcji plakatowych i ulotkowych. W 1985 r. uczestniczka protestu głodowego na terenie parafii Narodzenia NMP w Bieżanowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowana do marca 1982 r., inwigilowana przez SB do 1990 r.

Anna Kawalec (ur. 1955)
Sygnatariuszka deklaracji Studenckiego Komitetu Solidarności z 17 maja 1977 r., od 1980 r. związana z NSZZ „Solidarność”. Etatowy pracownik Sekcji Kultury Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego dwukrotnie internowana – w grudniu 1981 r. oraz w okresie maj – lipiec 1982 r. Zorganizowała i kierowała zakonspirowaną grupą opartą na dawnych pracownikach etatowych „Solidarności”, której celem było udzielanie pomocy opozycjonistom prześladowanym przez reżim komunistyczny. Inwigilowana przez SB.

Stanisław Kuś (ur. 1940)
Związany z NSZZ „Solidarność” od 1980 r., od lipca 1981 r. sekretarz prezydium Zarządu Regionu Małopolska. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany do lipca 1982 r., po czym w okresie październik – grudzień 1982 r. internowany po raz drugi za działalność w Konfederacji Polski Niepodległej. Sygnatariusz apelu o powstaniu Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Człowieka przeciw Przemocy (1984 r.), członek redakcji pisma podziemnego „Zomorządność” (od 1982 r.). Aresztowany (do lipca 1986 r.) w związku ze zorganizowaniem manifestacji antyreżimowej w dniu 1 maja 1986 r. w Nowej Hucie. Inwigilowany przez SB i nękany częstymi zatrzymaniami na okres 48 godzin zdecydował się opuścić PRL w 1988 r.

Maria Makuch (ur. 1954)
Nauczycielka licealna i pracownik Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak” w Krakowie. Inwigilowana przez SB w latach 1977-1978 w związku antyreżimowymi poglądami i negatywną postawą wobec władz PRL. W latach 1983-1989 zaangażowała się w podziemną działalność opozycyjną, biorąc udział w kolportażu wydawnictw bezdebitowych wśród osób związanych z krakowskim miesięcznikiem „Znak” i Klubem Inteligencji Katolickiej.

Roman Mazur (ur. 1949)
Od października 1980 r. związany z NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza”, przewodniczący samorządu pracowniczego. Uczestnik antyreżimowych akcji ulotkowych i plakatowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizator akcji opracowania petycji w sprawie zwolnienia z internowania przewodniczącego ZKZ NSZZ „Solidarność” KWK „Siersza”. Zaangażowany w podziemną działalność antyreżimową, dwukrotnie internowany – w okresie styczeń – maj 1982 r. oraz sierpień – listopad 1982 r. Zwolniony z pracy, administracyjnie kierowany do wykonywania pracy nieprzystającej do jego wykształcenia i umiejętności, za rzekome uchylanie się od pracy. W maju 1984 r. skazany przez Sąd Rejonowy w Chrzanowie na osiem miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem podjęcia pracy na wskazane przez sąd cele społeczne.

Józef Misiek (ur. 1941)
Zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Jagiellońskim od 1980 r., członek Komisji Zakładowej w Instytucie Filozofii UJ. Współorganizator i redaktor niezależnego czasopisma „Universitas”. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w Tajnej Komisji Zakładowej „Solidarności” w Instytucie Filozofii UJ, m.in. odpowiadając za finanse TKZ. Uczestnik akcji plakatowych i ulotkowych, organizator sieci kolportażu i kolporter wydawnictw drugoobiegowych, rozprowadzanych m.in. na terenie ówczesnej Huty im. Lenina. Pozbawiony możliwości wyjazdów zagranicznych w okresie marzec 1983 r. – marzec 1985 r., inwigilowany przez SB.

Ryszard Nadolnik (ur. 1939)
W 1981 r., jako rolnik prowadzący gospodarstwo ogrodnicze w Porąbce Uszewskiej, zaangażował się w działalność struktur NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie przerwał działalności angażując się w działalność podziemną rolniczej „Solidarności”. W 1989 r. czynnie zaangażował się w tworzenie Komitetu Obywatelskiego w gminie Dębno. Inwigilowany przez SB.

Wacław Niemirski (ur. 1933)
Związany z NSZZ „Solidarność” od 1980 r., od kwietnia 1981 r. przewodniczący Komisji Zakładowej w Rejonie Budowy Dróg i Mostów w Bochni. Działacz Konfederacji Polski Niepodległej od 9 grudnia 1981 r., członek redakcji niezależnego pisma „Kurierek BB”, związany z podziemnym pismem „Tarnina”. Organizator uroczystości, wieców i demonstracji patriotycznych, m.in. w celu upamiętnienia agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. i oficerów polskich zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. Organizator druku i kolporter wydawnictw podziemnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemną, m.in. w ramach Tarnowskiej Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”. Internowany, a następnie aresztowany w okresie grudzień 1981 r. – styczeń 1982 r., ponownie internowany w okresie maj – listopad 1982 r. Wielokrotnie karany administracyjnie, inwigilowany przez SB do 1990 r.

Roman Nowak (ur. 1941)
Związany ze Związkiem Zawodowym Hutników w Komórkach Funkcjonalnych Działu Głównego Mechanika Huty Katowice, a od 1980 r. z NSZZ „Solidarność”. Członek komisji strajkowej w sierpniu 1980 r., a następnie przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Dziale Głównego Mechanika Huty Katowice. Bliski współpracownik Kazimierza Świtonia, współtwórcy Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku, Wolnych Związków Zawodowych i śląskich struktur NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany do maja 1982 r.; inwigilowany przez SB.

Zbigniew Orzechowski (ur. 1953)
Od 1980 r. zaangażowany w działalność w rolniczej „Solidarności”, przewodniczący Koła NSZZ „Solidarność Wiejska” w Glewie, następnie współorganizator NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność związkową, uczestnicząc w Duszpasterstwie Rolników (opactwo Cystersów w Mogile) i biorąc udział w przybierających charakter manifestacji antyreżimowych pielgrzymkach rolników na Jasną Górę (od 1982 r.). Aktywnie włączył się w działalność zarejestrowanej ponownie w 1989 r. „Solidarności” RI, współpracując z powstającymi Komitetami Obywatelskimi.

Edward Postawa (ur. 1953)
Związany z Konfederacją Polski Niepodległej 1980 r., nie przerwał działalności po wprowadzeniu stanu wojennego. Drukował w swoim domu jedno z najważniejszych pism Obszaru II KPN, zatytułowane „Niepodległość”, a także inne wydawnictwa KPN (m.in. pismo „Opinia Krakowska”) i podziemnej „Solidarności”. Aresztowany w 1985 r., skazany w zawieszeniu na dwa lata więzienia. Po zwolnieniu z aresztu kontynuował niepodległościową działalność podziemną.

Adam Rąpalski (ur. 1944)
Współtwórca struktur NSZZ „Solidarność” w Związku Polskich Artystów Plastyków w 1980 r., przewodniczący Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Projektantów Wzornictwa Przemysłowego, następnie przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Okręgu Krakowskiego ZPAP. Po wprowadzeniu stanu wojennego kontynuował działalność w ramach Tajnej Komisji Zakładowej oraz w tajnych strukturach zdelegalizowanego Polskiego Związku Artystów Plastyków. Współzałożyciel tajnej Regionalnej Komisji Wykonawczej „Solidarność Małopolska”. Założyciel krakowskiego antykwariatu „Galicja”, który pełnił rolę miejsca spotkań i punktu kolportażowego opozycji. Związany z Niezależnym Ruchem Kombatantów Armii Krajowej. Inwigilowany przez SB.

Tadeusz Rola (ur. 1954)
Działacz NSZZ „Solidarność” w Nowym Sączu. Prowadzony przez niego kiosk z prasą wykorzystywany był jako punkt kontaktowy opozycji. Kolporter ulotek i plakatów antyreżimowych, uczestnik demonstracji zorganizowanej przez Konfederację Polski Niepodległej w Nowym Sączu 3 lipca 1989 r. Wielokrotnie nękany tzw. rozmowami ostrzegawczymi, inwigilowany przez SB do końca 1989 r.

Bronisław Skoczek (ur. 1952)
Związany z NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Kamiennego „Czeczott”. W 1985 r. nawiązał współpracę z działaczami podziemnej „Solidarności” z Jastrzębia-Zdroju. Współpracował z tajną Regionalną Komisją Wykonawczą „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie. Kolporter prasy podziemnej, m.in. „OŚĆ”, „RIS”, „GROS”. Uczestnik mszy za ojczyznę, pielgrzymek ludzi pracy, demonstracji i manifestacji patriotycznych. Inwigilowany przez SB.

Janina Smaza (ur. 1943)
Uczestniczka strajku w marcu 1971 r. w Andrychowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Andropol” za co została zwolniona z pracy. Związana z NSZZ „Solidarność” od 1980 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego związana z podziemną „Solidarnością” w Andrychowie i Międzyzakładową Komisją Koordynacyjną Regionu Śląsko-Dąbrowskiego w latach 1984-1986, a następnie (w latach 1986-1989) z Delegaturą Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, działającą przy kościele pw. św. Joachima w Sosnowcu. Kolporterka pism podziemnych, uczestniczka akcji pomocy materialnej dla osób represjonowanych i ich rodzin.

Sylwester Staszewski (ur. 1956)
Na przestrzeni lat 80. XX wieku związany z Duszpasterstwem Ludzi Pracy powstałym w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach. Uczestnik konfraterni robotniczej, która wraz konfraternią akademicką, nauczycielską i samarytańską tworzyła mistrzejowickie duszpasterstwo oraz akcji pomocowych dla represjonowanych opozycjonistów i ich rodzin. Pomagał przygotować Międzynarodową Konferencję Praw Człowieka, zorganizowaną przez Komisję Interwencji i Praworządności NSZZ „Solidarność” oraz Ruch „Wolność i Pokój” w dniach 25-28 sierpnia 1988 r.

Bożena Szymon z d. Cząstka (ur. 1948)
Związana z NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Śląskiego, w latach 1983-1984 współtworzyła podziemną grupę prowadzącą działalność niepodległościową na terenie Rudy Śląskiej. Umożliwiała w swoim mieszkaniu spotkania przedstawicieli Regionalnej Komisji Wykonawczej katowickiej „Solidarności”. Kolporterka wydawnictw podziemnych. Aresztowana w okresie czerwiec – lipiec 1984 r., w kwietniu 1985 r. zatrzymana na 48 godzin. Inwigilowana przez SB.

Marcin Zaczek (ur. 1960)
Zaangażowany w podziemny ruch wydawniczy jako student Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, a następnie lekarz akademicki. Nadzorował druk książek „Krakowskiego Towarzystwa Wydawniczego”, począwszy od uzgodnień z drukarzami, poprzez odbiór wydanych egzemplarzy i przekazanie ich do kolportażu. Współpracownik Krzysztofa Budziakowskiego, który utworzył „KTW” i wydawał podziemne publikacje w oparciu o oficjalnie działające zakłady małej poligrafii.

Józef Żegliński (ur. 1948)
W 1980 r. współtwórca struktur NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Kamiennego „Czerwone Zagłębie” w Sosnowcu. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestnik akcji kolportażu wydawnictw podziemnych, członek Komisji Interwencji Tajnej Komisji Zakładowej „Solidarności” w KWK „Czerwone Zagłębie”. W październiku 1988 r. wszedł w skład Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Pracowników KWK „Czerwone Zagłębie”, który złożył w Sądzie Wojewódzkim w Katowicach wniosek o rejestrację związku. Działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Sosnowcu. W 1989 r. był członkiem Komitetu Obywatelskiego. Inwigilowany przez SB do 1989 r.

POŚMIERTNIE
Maria Indyk (1950-2006)

Związana z podziemną „Solidarnością” od 1982 r. jako pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyła w pracach podziemnych redakcji i wydawnictw, m.in. „Krąg”, „NOWa”, „Przedświt”, „ABC”. Recenzowała publikacje ukazujące się w „Hutniku”. Brała udział w kolportażu wydawnictw podziemnych, udostępniała własne mieszkanie na potrzeby zorganizowania punktu poligraficznego. Aresztowana w 1983 r., pobita przez „nieznanych sprawców” w styczniu 1989 r. Inwigilowana przez SB do końca 1989 r.

Jacek Marchewczyk (1941-2016)
Związany z NSZZ „Solidarność” od 1980 r. Wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej w Klinice Ortopedii Akademii Medycznej w Krakowie, członek Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność”, delegat na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”, członek Komisji Krajowej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemną, m.in. uczestniczył w zainicjowaniu kontaktów między grupami opozycjonistów, co zaowocowało powołaniem w 1982 r. kierownictwa tajnej Regionalnej Komisji Wykonawczej. Współorganizator druku i kolportażu wydawnictw podziemnych oraz uczestnik akcji pomocy dla opozycjonistów. Aresztowany w okresie listopad 1982 r. – styczeń 1983 r., inwigilowany przez SB. W 1986 r. nie powrócił do PRL z pobytu czasowego we Francji.

Henryk Szewczyk (1960-2017)
Związany z Studenckim Komitetem Solidarności, założonym po śmierci Stanisława Pyjasa w maju 1977 r.; kolporter wydawnictw Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, w 1981 r. uczestnik strajków studenckich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w podziemnej „Solidarności”. Uczestnik akcji ulotkowych, organizator kolportażu i kolporter wydawnictw podziemnych w Krakowie i Nowym Sączu. Uczestnik manifestacji ulicznych, spotkań samokształceniowych, w 1989 r. współorganizator Komitetu Obywatelskiego w Nowym Sączu. Aresztowany w okresie marzec – lipiec 1984 r., inwigilowany przez SB, nękany tzw. rozmowami ostrzegawczymi i przeszukaniami miejsca zamieszkania.

Janina Żebrowska (1932-2013)
Od 1980 r. związana z Konfederacją Polski Niepodległej. Po wprowadzeniu stanu wojennego pomagała mężowi Jerzemu Żebrowskiemu, szefowi Centralnego Kierownictwa Akcji Bieżącej KPN w organizacji spotkań oraz w sprawach administracyjnych. Zajmowała się także ochroną spotkań CKAB, pełniąc ważną funkcję w systemie sygnalizacyjnym zorganizowanym na wypadek zagrożenia ze strony funkcjonariuszy SB. W latach 1980-1989 r. publikowała swoje wiersze w wydawnictwach podziemnych, używając pseudonimów „Harcerka” oraz „Janina Jałowiecka”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Wyróżnieni działacze Solidarności za walkę z komunizmem - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski