Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wystawa o Prymasie Tysiąclecia. Marek Pęk: "Pełnił rolę ojca polskiego narodu w ciemną noc komunizmu"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwana - odsunięta w czasie przez pandemię koronawirusa - beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, nazywanego Prymasem Tysiąclecia - odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Tymczasem w krakowskim kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach można oglądać wystawę, poświęconą nie tylko Wyszyńskiemu, ale również drugiej wielkiej postaci polskiego kościoła: papieżowi Janowi Pawłowi II, który powtarzał, że gdyby nie ofiarna posługa prymasa, nie byłoby go na Stolicy Piotrowej.

FLESZ - Probiotyki. Jakie mają właściwości lecznicze?

od 16 lat

- Polska bardzo długo na tę beatyfikację czekała. Kiedy już wszystko było gotowe, pandemia koronawirusa próbowała ją uniemożliwić, na szczęście jedynie odsunęła w czasie. Kardynał Wyszyński to postać absolutnie wyjątkowa, zarówno w historii kościoła polskiego, jak i kościoła powszechnego. W ostatnich dziesięcioleciach głównie byliśmy wpatrzeni w postać i dzieło papieża Jana Pawła II. Ale z jego osobą nierozerwalnie związana jest osoba Prymasa Tysiąclecia. Wielokrotnie o tym papież mówił: że nie byłoby go na Stolicy Piotrowej, gdyby nie ofiarna posługa i wielkie dzieło kardynała Wyszyńskiego. Te postaci się uzupełniają. To nie byli tylko kapłani, ale też wielcy mężowie stanu. Kardynał Wyszyński pełnił rolę ojca polskiego narodu w ciemną noc komunizmu, kiedy nie mieliśmy swoich władz, a byliśmy przedmiotem dominacji - mówił podczas inauguracji wystawy wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk.

Z kolei wicemarszałek Sejmu (również PiS) prof. Ryszard Terlecki przypomniał życiorys kard. Stefana Wyszyńskiego - począwszy od jego nauki w seminarium we Włocławku, poprzez izolację w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy, aż po historyczny dzień - 12 listopada 1948 roku - kiedy to został mianowany przez papieża Piusa XII prymasem Polski. - Wówczas to była zupełnie inna funkcja niż dziś. Prymas to był nie tylko przewodniczący episkopatu, ale też pierwsza osoba w kościele w danym państwie - przypomniał Ryszard Terlecki.

Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Można ją zobaczyć w sali parafialnej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach. Wystawa upamiętnia życie i myśl dwóch wielkich postaci kościoła: kard. Stefana Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II. "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia nie jest wystawą biograficzną: skomponowaliśmy ją, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć, będących filarami, na których opiera się - jak to nazwał Karol Wojtyła - ludzka gramatyka życia" - twierdzą jej autorzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Wystawa o Prymasie Tysiąclecia. Marek Pęk: "Pełnił rolę ojca polskiego narodu w ciemną noc komunizmu" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski