Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wzorem, ale nie dla ministerstwa

Urszula Wolak
Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku
Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku Andrzej Banaś
Kontrowersje. Jeden z flagowych projektów miasta nie otrzymał dotacji resortu kultury.

Na stronie internetowej Miastoliteratury.pl możemy zapoznać się z dziesięcioma najważniejszymi powodami, dla których Kraków zasłużył właśnie na wspomniany tytuł. Wystarczy wymienić liczne festiwale literackie, które się u nas odbywają, nazwiska dwóch noblistów - Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza, które do dziś promują Kraków za granicą, oraz wielu innych uznanych pisarzy, w tym Sławomira Mrożka czy Stanisława Lema. I wreszcie Kraków zyskał ten zaszczytny tytuł Miasta Literatury UNESCO, co wiązało się z wielkim prestiżem i otworzyło przed miastem szerokie promocyjne perspektywy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zdecydowało się jednak wesprzeć finansowo literackich działań Krakowa w obszarze programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Mowa o funduszach w wysokości 295 tys. zł, o które starało się KBF.

- Nie ukrywamy, że niemiło zaskoczyła nas informacja o decyzji MKiDN dla wsparcia programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Cały program UNESCO powstawał wszak na bazie podstawowych wytycznych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a i deklarowany wkład miasta jest niebagatelny. Kraków zagwarantował projektowi 1,5 mln zł na realizacje na przestrzeni 3 lat - mówi Michał Zalewski, rzecznik prasowy KBF.

Krakowskie Biuro Festiwalowe nie ma jednak cienia wątpliwości, że odwołanie przyniesie pożądany efekt. - Wszak w pierwszym naborze zabrakło ledwie 0,7 punktu, a oceny eksperckie są bardzo wysokie. Zaskoczyła nas zatem obniżona ocena strategiczna, bo przecież projekt kontynuuje nowatorski nie tylko w skali naszego kraju program, tworzony w ścisłej i stale zacieśnianej, partnerskiej współpracy ze środowiskiem - m.in. organizacjami pozarządowymi, księgarzami i wydawcami z naszego miasta - tłumaczy rzecznik KBF.

Koordynacją Projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO zajmuje się zastępca dyrektora KBF - Robert Piaskowski. - To system, w którym wszyscy zarządzamy wizerunkiem miasta literackiego. Dlatego tak bardzo cieszy nas informacja o trzyletnim zabezpieczeniu przyszłości naszych miejskich festiwali: Conrada i Miłosza (promesy 3-letnie), a także imprezy Partnera KBF - Festiwalu Literatury dla Dzieci - wymienia Michał Zalewski.

To kwintesencja programu literackiego dla Krakowa. Czy więc brak wsparcia ministerstwa dla działań w obrębie projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO, może przeszkodzić w realizowaniu literackiej misji miasta? - Absolutnie nie ma żadnego zagrożenia dla tytułu Miasta Literatury UNESCO dla Krakowa, a wręcz przeciwnie. W styczniu tego roku Rada Miasta Krakowa przyjęła pierwszą taką uchwałę gwarantującą wsparcie miasta dla wieloletniego programu Miasto Literatury UNESCO - wyjaśnia Zalewski.

Wiadomo też, że działania miasta podobają się UNESCO. Zastępca dyrektora generalnego Éric Falt powiedział, że ambicja i determinacja Krakowa jest wzorem dla wszystkich miast kreatywnych w świecie. Czy dostrzeże to również polskie ministerstwo kultury?

- Jesteśmy przekonani o słuszności obranego przez nas kursu. Nie widzimy zatem powodów do niepokoju o ostateczną decyzję ministerstwa - puentuje Zalewski.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski