Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. X Krakowskie Miniatury Teatralne. W programie spektakle z gwiazdami [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
"Kandydat" - Piotr Cyrwus i Grażyna Wolszczak
"Kandydat" - Piotr Cyrwus i Grażyna Wolszczak Materiały Prasowe
Krakowskie Miniatury Teatralne: już po raz dziesiąty w Krakowie wielbiciele sceny zetkną się z małoobsadowymi spektaklami. W ciągu 10 festiwalowych dni zaprezentowane zostanie aż 8 przedstawień

Jubileusze to zawsze czas podsumowań. To co o Krakowskich Miniaturach Teatralnych dziś można powiedzieć to to, że znalazły już swoje stałe miejsce w wakacyjnym pejzażu kulturalnym miasta. To po pierwsze. Po drugie, formuła się rozrosła - dziś obok prawdziwych „miniatur”, jak monodramy, pojawiają się przedstawienia rozpisane na kilkoro aktorów. Ale wszystkie wciąż po raz pierwszy pokazywane w Krakowie.

Festiwal zainauguruje komedia „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)” (20.07, godz. 18, Variete). To żartobliwe przedstawienie pokaże publiczności wszystkie dzieła autora „Romea i Julii” w ciągu jednego wieczoru. Będą więc cytaty z najsławniejszych dramatów, ale i żarty ze stereotypów na temat dzieł tego autora.

„Kandydat” (21.07, godz. 18, Variete), z udziałem Piotra Cyrwusa i Grażyny Wolszczak, to spektakl, który budził będzie śmiech, ale i refleksję. To komediodramat, który opowiada historię kandydata na urząd prezydenta oraz jego trenerki. Ich relacje sporo opowiadają o współczesnym świecie.

Monodram pt. „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” (25.07, godz. 19, Variete) w wykonaniu Ewy Błaszczyk, to z kolei rzecz, która stroni od dowcipu. Aktorka wciela się w nim w postać jednej z najbardziej znanych dziennikarek i reportażystek XX wieku i korespondentki wojennej, która tłumaczyła zawsze, że pisze o wojnie, bo ta „odsłania w ludziach piękno i brzydotę”.

Drugi monodram – „Moskwa-Pietuszki” (28.07, godz. 19, Variete) – to poetycka podróż w głąb siebie, w której stacjami są kolejne ludzkie problemy i... kolejne butelki alkoholu. To wypełniona humorem i doprawiona ironicznym spojrzeniem opowieść o życiu. A jeśli dodać do tego, że w monodramie tym zobaczymy Mariana Opanię to już każdy wie, że będzie to niezapomniany wieczór.

W spektaklu „Kobieta na zamówienie” (26.07, godz. 19, Variete) spotkamy bohatera, który zanurzony jest w świecie statystyk. Ma jednak swoje marzenie: spotkanie kobiety na całe życie. Zabawna komedia z Jackiem Kawalcem, Beatą Zarembianką i Dariuszem Niebudkiem ma za zadanie pokazać, że życie jest przewrotne, a hasło „oby spełniły się twoje marzenia” czasem może okazać się nie życzeniem, a przekleństwem.

Kolejna komedia – „Raj dla opornych” (23.07, godz. 19, NCK) – opowiada historię Karola i Barbary (Mirosław Baka i Dorota Kolak), czyli bohaterów „Seksu dla opornych”, których spotykamy kilka lat później. Tym razem zobaczymy ich, gdy postanowili wypocząć na biwaku, na łonie natury. Reżyserem spektaklu jest Krystyna Janda, a za teksty piosenek odpowiada Jacek Cygan.

Finał Krakowskich Miniatur Teatralnych to... musical. Mowa o „Nowy Jork. Prohibicja” (30.07, godz. 19, NCK). W towarzystwie zespołu muzycznego, w opowieści o narodzinach nowoczesnego świata i historii ogromnej metropolii lat 20. zobaczymy Katarzynę Zielińską, Kacpra Kuszewskiego, Łukasza Przybylskiego i Ewę Konstancję Bułhak. Będzie to muzyczna opowieść o fascynującym mieście, którym rządzi jazz, mafia i alkohol spod lady.

Nowością jest spektakl zagraniczny, pokazywany w ramach festiwalu. Z okazji obchodów 40-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergi, po raz pierwszy w repertuarze zagości zagraniczny spektakl familijny pt. „Karnawał zwierząt” (27.07, godz. 17, Groteska).

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski