Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Za dwa lata znów wejdziemy do Czartoryskich

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Muzeum Narodowe w Krakowie rusza z dwoma wielkimi projektami - wykończeniem Pałacu Czartoryskich i przebudową dawnego Hotelu Cracovia. Ten pierwszy ma zostać udostępniony zwiedzającym w grudniu 2019 roku. Wszystko dzięki unijnym pieniądzom.

„Surowy zamknięty” - tak aktualny stan wnętrz budynku przy ul. św. Jana określa dyr. Andrzej Betlej. - Mamy do czynienia z murami pozbawionymi posadzek, detalu, oświetlenia - tłumaczy. Aby ze stanu surowego, w którym budynek pozostaje już od trzech lat, Muzeum Czartoryskich przeszło w „stan użytkowy”, potrzeba 43 milionów złotych. 31 przyznał Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, resztę dołożyło Ministerstwo Kultury. Pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na dokończenie remontu (m.in.. korektę wentylacji, montaż udogodnień dla osób niepełnosprawnych), ale też na renowację zbiorów, ich digitalizację i wykonanie projektu nowej ekspozycji. - Do końca tego roku powinien być gotowy projekt aranżacji wnętrza. Równolegle trwają ustalenia konstrukcyjne i remontowe. Od pierwszego stycznia chcemy rozpisywać przetargi - opowiada dyrektor dodając, że dla MNK „Czartoryscy” to priorytetowy projekt. - W grudniu 2019 roku wejdą państwo do zaskakującej przestrzeni, która z jednej strony będzie przypominać znane od lat wnętrze, a z drugiej będzie nowoczesna i komfortowa, dostosowana również do widzów młodego pokolenia. Za jej aranżację odpowiada firma ART FM - zwycięzca ogłoszonego przez MNK konkursu.

Dyrektor zapewnia również, że wszystkie zbiory, które na czas remontu eksponowane były m.in. w Szczecinie, Toruniu i Sandomierzu, w ubiegłym roku wróciły już do Krakowa. - W tej chwili znajdują się w magazynach - mówi.

Równolegle toczą się dyskusje na temat przebudowy dawnego Hotelu Cracovia, który w grudniu ubiegłego roku stał się własnością MNK. Zielone ogrody na dachach, sprowadzenie ruchu samochodowego z al. Focha pod ziemię, sklepy z designem - to tylko część pomysłów na aranżację Cracovii, które krakowianie zgłosili w ramach trwających wiosną konsultacji społecznych. - Przypominam, że czeka nas nie tyle remont, co przebudowa kwartału miasta pomiędzy gmachem głównym, a hotelem - mówi zastępca dyrektora muzeum, Łukasz Gaweł. - Teraz wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotowujemy wstępną koncepcję, która posłuży do zaprojektowania nowej Cracovii. I chociaż o dacie zakończenia remontu trudno na razie mówić, do wnętrza dawnego hotelu będzie można wejść już 24 listopada. Okazją będzie wystawa Odwilż 56 - Cracovia 65, poświęcona dokonaniom Witolda Cęckiewicza - twórcy gmachu, a zarazem jednego z najwybitniejszych architektów powojennego modernizmu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nas
ze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski