Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zadba o swoje rzeźby w plenerze, na początek w Nowej Hucie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Nowohuckie rzeźby i instalacje będą odnawiane. Na zdjęciu: rzeźba w parku Wiśniowy Sad
Nowohuckie rzeźby i instalacje będą odnawiane. Na zdjęciu: rzeźba w parku Wiśniowy Sad fot. Michał Czeluśniak
Przestrzeń miasta. Dzieła sztuki w parkach i między blokami są już zinwentaryzowane. Po kolei będą trafiać w ręce konserwatorów.

Na koniec lipca mają być gotowe programy prac konserwatorskich dla dziesięciu plenerowych dzieł sztuki zlokalizowanych na terenie Nowej Huty. To obiekty z lat 60. XX wieku, wykonane z metalu, kamienia. W przyszłym roku ruszą ich remonty. Te działania to efekt uchwały Rady Miasta Krakowa, która w lipcu zeszłego roku postanowiła upomnieć się o rzeźby pod chmurką.

Wytypowane do odnowy obiekty to:
- instalacja w Parku Lotników Polskich, w okolicy ul. Markowskiego,
- rzeźba na os. Piastów 3,
- instalacja przy ul. Łęczyckiej,
- rzeźba na plantach Bieńczyckich,
- rzeźba na os. Spółdzielczym,
- rzeźba w Parku Ratuszowym,
- rzeźba w Parku Wiśniowy Sad,
- instalacja przy zalewie Nowohuckim,
- rzeźba na os. Piastów w rejonie nr. 13,
- instalacja w okolicy MDK im. Bursy - Park Tysiąclecia („Zdobyta przestrzeń” Mariana Kruczka).

Przypomnijmy, z pomysłem, by zadbać o sztukę w plenerze, wystąpił radny miasta z Mistrzejowic Michał Drewnicki. Przygotował projekt uchwały, która została przyjęta. A upominał się przede wszystkim o najbardziej zaniedbane i zapomniane rzeźby i instalacje - te rozrzucone po Nowej Hucie.

- Nowohuckie rzeźby stoją zarośnięte, w pokrzywach, krzewach. Jedne się sypią, inne są pordzewiałe, ich metalowe części można znaleźć obok na ziemi - wymienia Michał Drewnicki.

Radni w uchwale dotyczącej sztuki w plenerze zobowiązali prezydenta Krakowa do przygotowania programu ochrony takich dzieł, miały też one zostać zinwentaryzowane. Radni chcieli, aby teraz systematycznie zajęto się czyszczeniem i renowacją rzeźb i instalacji w terenie. Dotąd jedynie kapliczki i krzyże przydrożne miały taki program gwarantujący systematyczne remonty, a rzeźby plenerowe remontowało się tylko w sytuacjach awaryjnych, brakowało z góry przygotowanego planu odnowy. Uchwała mówi również o tym, by przy każdej z rzeźb i każdym pomniku znalazła się tabliczka informująca o historii dzieła i jego autorze.

- Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma już zinwentaryzowane rzeźby. Systematycznie, w miarę posiadanych środków będzie opracowywać programy konserwatorskie, a potem restaurować kolejne rzeźby na terenie Krakowa - informuje Anna Dominiak z ZIKiT.

Wkrótce zacznie się też poprawiać sytuacja sztuki w parku Krakowskim, który jest wielkim skupiskiem rzeźb. Opiekuje się nim Zarząd Zieleni Miejskiej. W ramach rewitalizacji parku, która ma się rozpocząć w przyszłym roku, zostaną też odnowione rzeźby. Jako pierwsza - „Para” Tadeusza Szpunara. - Zostanie przetransportowana do Muzeum Narodowego, gdzie będzie restaurowana - mówi Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM.

[email protected]
Współpraca (MR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski