Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zakończył się drugi etap przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Niemal wszystkie uniwersyteckie kliniki działają już w nowej siedzibie przy ul. Jakubowskiego 2. Drugi etap „operacji przeprowadzka" przebiegł bez komplikacji, a w ciągu trzech dni na południe Krakowa bezpiecznie przewieziono ponad 100 pacjentów, w tym wielu w bardzo ciężkim stanie.

WIDEO: Barometr Bartusia

W czwartek do innowacyjnego kompleksu medycznego, który powstał w Prokocimiu przeprowadzili się specjaliści urologii, którzy dotychczas przyjmowali pacjentów w budynku przy ul. Grzegórzeckiej 18, anestezjologii i intensywnej terapii (z ul. Kopernika 50), otolaryngologii (z ul. Śniadeckich 2), ginekologii i onkologii (z ul. Kopernika 23) oraz kardiologii i elektrokardiologii interwencyjnej (z ul. Kopernika 17). Transportu na południe Krakowa wymagało 17 pacjentów przebywających na tych oddziałach. Łącznie w ciągu trzech dni drugiej tury operacji „przeprowadzka” do innowacyjnego kompleksu medycznego ambulansami z ratownikami bądź lekarzami na pokładzie przewieziono ponad 100 chorych.

- To był wyjątkowo trudny etap przeprowadzki ze względu na fakt, że przewoziliśmy pacjentów w bardzo ciężkim stanie. Choć obawialiśmy się tego, całość udało się zorganizować w taki sposób, że wszyscy chorzy bezpiecznie zostali przetransportowani do Prokocimia. Oddziały oczywiście muszą jeszcze przyzwyczaić się do pracy w nowym miejscu, wszystko jednak działa, pacjenci są zadowoleni, całą operację możemy więc uznać za zakończoną sukcesem – mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Po czwartkowej przeprowadzce urologii, anestezjologii i intensywnej terapii, ginekologii onkologicznej, otolaryngologii oraz kardiologii i elektrokardiologii w nowej siedzibie są już niemal wszyscy specjaliści, dla których przygotowano miejsca w innowacyjnym kompleksie. Zmiana adresu czeka jeszcze tylko hematologię i endokrynologię, które w centrum miasta mają zostać do połowy roku, w dedykowanym im pomieszczeniach trwają bowiem ostatnie prace wykończeniowe. Wyłącznie na południu Krakowa pomocy udzielają już m.in. specjaliści z uniwersyteckiego ostrego dyżuru oraz powiązanego z nim Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof – jedynego tego rodzaju w Małopolsce – dotychczas mieszczących się w budynku przy ul. Kopernika 50.

- Już w pierwszym dniu do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w nowej lokalizacji zgłosiło się ponad 100 pacjentów – informuje dyr. Jędrychowski.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego to najnowocześniejsza lecznica w Polsce. W Prokocimiu na pacjentów czekają wygodne dwuosobowe sale, wyposażone w sterowane elektrycznie łóżka z materacami zapobiegającymi odleżynom. Każda z nich jest klimatyzowana i ma własną łazienkę. Zadbano również o specjalne strefy socjalne, gdzie chorzy mogą spędzić czas z odwiedzającymi ich bliskimi. Lekarzom w ratowaniu zdrowia i życia pomaga zaś innowacyjny sprzęt – m.in. dwa roboty chirurgiczne oraz maszyny do precyzyjnej radioterapii nowotworów: nóż cybernetyczny i aparat do tomoterapii.

Choć prokocimski kompleks składa się aż z dziesięciu budynków, nie dla wszystkich uniwersyteckich specjalistów udało się tam stworzyć pomieszczenia. Na razie w centrum bez zmian będą przyjmować m.in. specjaliści okulistyki, położnictwa i ginekologii, neonatologii czy psychiatrii. Większość pozostałych budynków opuszczonych już przez uniwersyteckich lekarzy przejmie miasto, które odkupiło je od szpitala za ponad 280 mln zł. Pierwsze z nich mają trafić w ręce gminy już w marcu. Ciągle nie wiadomo jednak jak zostaną wykorzystane. Władze Krakowa na temat przyszłości nieruchomości i cennych gruntów wypowiadają się bardzo ogólnikowo, a miejscy radni właśnie odrzucili projekt uchwały ws. konsultacji społecznych dotyczących ich wykorzystania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski