Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zakończyła się kontrola przebudowy placu Biskupiego. Radni wnioskują o większy nadzór nad wydawaniem miejskich pieniędzy [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W poniedziałek (30 maja) podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Krakowa przedstawiono sprawozdanie zespołu ds. kontroli Zarządu Dróg Miasta Krakowa w zakresie modernizacji placu Biskupiego.

FLESZ - Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

od 16 lat

- Przeprowadzona przez nas kontrola nie wykazała, że w związku z inwestycją doszło do złamania prawa. Po przeglądnięciu dokumentacji sformułowaliśmy jednak uwagi i wnioski dodatkowych działań przy okazji realizacji kolejnych tego typu miejskich przedsięwzięć - komentuje radny Tomasz Daros (PO), który przewodniczył pracom zespołu ds. kontroli urzędu w sprawie modernizacji placu Biskupiego.

Zaznacza, że są dwa główne wnioski. Pierwszy z nich dotyczy przygotowania inwestycji na etapie konsultacji społecznych. - Na tym etapie mieszkańcy powinni być informowani o kosztach dotyczących elementów małej architektury - informuje Tomasz Daros.

Przypomnijmy, że w przypadku przebudowy placu Biskupiego wielkie kontrowersje wywołała cena ławki, jaką zakupiono tam za 228 tys. zł.

- Zawnioskowaliśmy także, by po przeprowadzeniu konsultacji społecznych i sporządzeniu projektu inwestycji upoważniona osoba jeszcze raz weryfikowała dokumenty pod względem planów dotyczących małej architektury i związanych z tym kosztów - dodaje radny Tomasz Daros.

Przypomnijmy, że przetarg na przebudowę placu Biskupiego rozstrzygnięto w styczniu 2019 r. Wtedy wygrała firma Włomex, należąca do Zygmunta Włodarczyka, byłego miejskiego radnego z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. Z tą firmą podpisano umowę na kwotę 4 888 346 zł. Prace zaczęto na początku czerwca 2019 r. Umowny termin ich zakończenia wyznaczono na 30 października 2019 r. W związku z niedotrzymaniem terminu umowa została zerwana. Plac budowy został zinwentaryzowany, co pozwoliło ogłosić przetarg na dokończenie robót. Wybrano ofertę firmy Profkam z Nawojowej Góry, opiewającą na kwotę 3,2 mln zł. Po ponad półrocznej przerwie, roboty związane z dokończeniem przebudowy placu Biskupiego wznowiono na początku września 2021 r. i skończono je w lutym tego roku.

Inwestycja kosztowała w sumie ok. 6,1 mln zł.

Zarząd Zieleni Miejskiej informuje, że donice z drzewami na terenie Krakowa,  m.in. na placu Nowym przechodzą metamorfozę. Do każdej donicy dosypywany jest wolnodziałający, organiczno-mineralny środek.

Kraków. Zieleń z placu Nowego przechodzi metamorfozę. Pomóc ...

Na zmodernizowanym placu Biskupim pojawiły się trzy nowe strefy. Pierwsza z nich, największa, parkowa, ciągnąca się od ul. Asnyka – to nowe nasadzenia, ławki, oświetlenie i kosze na śmieci. Środkowa strefa to plac zabaw – przestrzeń zarezerwowana dla dzieci – trampoliny, część zabawowa oraz miejsce do rysowania kredą czy gry w klasy. Natomiast strefa znajdująca się przy ul. Krowoderskiej (zlikwidowano tam naziemny parking) – to plac miejski z dekoracyjnym oświetleniem, ławkami oraz fontanną.

Miejsca postojowe zostały wyznaczone na ul. Biskupiej i wokół placu. Pojawiły się też stojaki rowerowe, nowa nawierzchnia i chodniki.

Mieszkańcy mieli sporo uwag do wykonania przebudowy, m.in. do tego, że na wyremontowanym placu Biskupim jest za dużo betonu. Zwracali też uwagę, że fontannę uruchomiono jedynie na pokaz, a na placu zabaw pojawiły się łopatki do piaskownicy, ale nie było piasku. Urzędnicy przekonywali, że pełen efekt będzie można zobaczyć jak rozkwitną kwiaty. Fontanna działa w sezonie letnim. Łopatki do piasku zostały zdemontowane, bo okazało się, że piaskownicy nie będzie, ale zamontowano urządzenie zabawowe z tym elementem, który okazał się zbędny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski