Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zamieni się w stolicę międzynarodowego folkloru

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
W środę, 4 lipca, rozpocznie się w Krakowie międzynarodowy festiwal muzyki etnicznej – EtnoKraków/Rozstaje. Będzie to jego dwudziesta edycja.

W ramach jubileuszowej edycji imprezy na początku lipca w Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów. To oznacza, że obejrzymy i posłuchamy wykonawców reprezentujących różne kultury i odmiany muzyki świata.

– Staramy się, by nasz program, wzorem sejsmografu, odnotowywał artystyczne wstrząsy, ale też niezauważalne lub pomijane, a często najważniejsze dla krajobrazu muzycznego podziemne nurty i przepływy – tłumaczy Jan Sowiński, twórca i dyrektor artystyczny festiwalu.

Imprezę zainauguruje 4 lipca w przestrzeniach Muzeum Inżynierii Miejskiej koncert wielkich głosów. Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia) to wykonawcy należący do światowej czołówki najbardziej charyzmatycznych wokalistów nurtu world music.

– Również kolejne dni festiwalu obfitować będą w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru. Każdy z nich będzie miał odrębną specyfikę i będzie się odwoływał do nieco odmiennych skojarzeń stylistycznych, geograficznych, kulturowych, jednocześnie prezentując typową dla world music wielobarwność, różnorodność i wielość form artystycznych – dodaje Izabela Helbin, szefowa współorganizującego festiwal Krakowskiego Biura Festiwalowego.

O tym, jak muzyka etniczna miesza się dziś z muzyką elektroniczną przekonają nas występy trójki wykonawców. Pochodzący z Syrii Omar Suleyman już od kilku lat jest ulubieńcem zachodniej publiczności klubowej, wykonując egzotyczne piosenki o tanecznym rytmie. Podobną syntezę dokonują w swej muzyce zespoły Lua Preta i MLDVA .

Bardziej tradycyjne podejście do muzyki etnicznej dominować będzie wśród artystów występujących w piątek i w sobotę. Zobaczymy nepalską grupę Night, holendersko-węgierski projekt Szikra oraz afrykańską formację Mama¬dou Diabate. Biesiadny klimat bałkańskich orkiestr dętych wprowadzi na festiwal Marko Markovic Brass Band, a to jak się gra latynoską cumbię, zaprezentuje grupa Chico Trujillo.

Ostatni dzień festiwalu będzie należał do polskich muzyków. Na krakowskiej scenie dwudziestolecie swego istnienia obchodzić będzie zespół Muzykanci. Adam Strug zaprezentuje dwa programy – pieśni kurpiowskie i „Leśny bożek”. Wystąpią też dwa młode krakowskie zespoły ze sceny etno – Raraszek i Pokrzyk. W ramach „Koncertu Wolności”, usłyszymy czołowych artystów polskiej sceny jazzowej improwizujących wspólnie z artystami etno z różnych stron świata.

Karnet na czterodniowy festiwal kosztuje 160 zł, natomiast karnety na poszczególne dni – 60 zł. Można je kupić w serwisie eventim.pl. Na piątkowy i sobotni koncert wstęp jest wolny. Wszystkie informacje:_www.etnokrakow.pl

ZOBACZ KONIECZNIE:

Mówimy po krakosku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków zamieni się w stolicę międzynarodowego folkloru - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski