Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zamierza walczyć ze szkodliwym promieniowaniem [WIDEO]

Agnieszka Maj
Agnieszka Maj
Analizator widma ma wykrywać zbyt wysokie natężenie promieniowania elektromagnetycznego
Analizator widma ma wykrywać zbyt wysokie natężenie promieniowania elektromagnetycznego fot. Małgorzata Genca
Środowisko. Mieszkańcy będą mogli wypożyczyć do domu urządzenie do pomiaru natężenia fal elektromagnetycznych

W tym roku władze Krakowa kupią urządzenia, które pozwolą zbadać realne - a nie deklarowane przez operatorów sieci komórkowych - promieniowanie fal elektromagnetycznych. 450 tys. zł zostanie przeznaczone na analizator widma wykrywający zbyt wysokie natężenie promieniowania elektromagnetycznego, a także na dwa mniejsze urządzenia, które mogą wypożyczać do swoich domów mieszkańcy.

Autor: Agnieszka Maj

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreśla, że choć wpływ promieniowania na ludzkie zdrowie nie jest jeszcze dokładnie znany, to władze miasta chcą na wszelki wypadek chronić mieszkańców. - Na całym świecie stacje telefonii komórkowej są traktowane jako źródło zanieczyszczenia środowiska. Chcemy zajmować się nie tylko smogiem, ale także promieniowaniem, które może być szkodliwe - mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Na razie mało jest badań mówiących o wpływie na człowieka promieniowania elektromagnetycznego. Nawet jednak z tych nielicznych, które zostały przeprowadzone, wynika, że zbyt duże dawki mogą być przyczyną raka, a także nadpobudliwości u dzieci. - Już teraz wiele miast i krajów podejmuje działania ograniczające natężenie promieniowania, należy do nich Francja, Belgia - wylicza Barbara Gałdzińska-Calik z Instytutu Badań Elektromagnetycznych im. Jamesa Clerka Maxwella.

WIDEO: Barbara Gałdzińska-Calik

Autor: Agnieszka Maj

W Hajfie, w Izraelu, wprowadzony został zakaz stosowania wi-fi w szkołach i przedszkolach. We Francji anteny telefonii komórkowej nie mogą być stawiane na szkołach i przedszkolach.

Tymczasem w Polsce przepisy zostały zliberalizowane przed Światowymi Dniami Młodzieży. - Nie mamy możliwości wprowadzenia zakazu stawiania anten poprzez zapisy w planach miejscowych. Możemy tylko kontrolować, czy natężenie jest zgodne z deklarowanym - wyjaśnia wiceprezydent Elżbieta Koterba.

Do tej pory takie kontrole były utrudnione, ponieważ operator sieci komórkowej musiał być powiadomiony o niej siedem dni wcześniej i - zdaniem mieszkańców - zmniejszał wtedy natężenie. Teraz nowe urządzenia umożliwią niezapowiedziane kontrole. W dodatku będzie można sprawdzić, jakie jest źródło promieniowania, czy to punkt wi-fi, czy stacja telefonii komórkowej. - Do tej pory często pojawiały się wątpliwości, czy na pewno mieszkaniec czuje się źle z powodu promieniowania. Teraz urządzenia kupione przez miasto dokładnie przeanalizują, skąd pochodzi ten sygnał - mówi Barbara Gałdzińska-Calik. Jej zdaniem działania Krakowa są pionierskie w skali kraju.

W Krakowie coraz więcej mieszkańców sprzeciwia się montowaniu na ich blokach stacji bazowych telefonii komórkowej. - I czują się bezsilni w walce z operatorem - mówi Marta Patena, radna PO, która od kilku lat zabiega, aby wprowadzone zostało w Polsce bardziej restrykcyjne prawo dotyczące anten. Teraz mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie miejskiego eksperta ds. promieniowania. Spotkania z Barbarą Gałdzińską-Calik będą odbywać się w wyznaczone środy (7, 14, 28 września, 5, 19, 26 października, 9, 16, 23 listopada, 1 i 7 grudnia) między godz. 16 a 18 w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10.

W tym miejscu będzie również można wypożyczyć urządzenia do pomiaru promieniowania. Pytania mieszkańców w sprawie pól elektromagnetycznych i spotkań w Miejskim Centrum Dialogu można kierować na adres: [email protected].

Anteny zostały po ŚDM

Do tej pory operatorzy telefonii komórkowej nie usunęli tymczasowych anten zainstalowanych na Światowe Dni Młodzieży. Powinny zostać zdemontowane do 14 sierpnia. - Prawo nie do końca reguluje, kto ma w takim przypadku wyegzekwować usunięcie anten, czy ma to zrobić wojewoda, czy prezydent miasta. Uznaliśmy jednak, że sami się tym zajmiemy - mówi wiceprezydent Elżbieta Koterba. Do wszystkich operatorów tymczasowych anten zostało wysłane pismo z prośbą likwidację instalacji, mają na jej usunięcie siedem dni. Jeśli tego nie zrobią, Urząd Miasta nałoży na nich kary. W Krakowie na czas ŚDM zainstalowanych zostało 12 tymczasowych anten.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski