Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zamurował okna zabytkowego budynku. Zdaniem policji do przestępstwa nie doszło

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Kamienica przy ulicy Krowoderskiej 8
Kamienica przy ulicy Krowoderskiej 8 Anna Kaczmarz / Polska Press
Krakowska policja umorzyła postępowanie w sprawie uszkodzenia wpisanej do rejestru zabytków kamienicy przy ulicy Krowoderskiej 8, w której znajduje się Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Juliusza Słowackiego. Z ustaleń Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie wynikało, że współwłaściciel cennego budynku bez wymaganego pozwolenia zamurował w nim... okna sali gimnastycznej. Co prawda od nowego roku szkolnego lekcje wychowania fizycznego są tam prowadzone, ale nie bez problemów, ponieważ sali nie można przewietrzyć, otwierając okna. - Korzystamy z wentylacji założonej wewnątrz budynku - informuje dyrekcja szkoły.

- Analiza zebranego materiału nie daje podstaw do stwierdzenia, że w omawianym przypadku doszło do przestępstwa - uznali policjanci po analizie sprawy.

Postępowanie wyjaśniające

Pierwszy raz pisaliśmy o niej w kwietniu br. Postępowanie wyjaśniające wszczął wówczas również WUOZ.

- Odbyła się kontrola doraźna w terenie, która potwierdziła zamurowanie okien na elewacji zachodniej budynku bez wymaganego pozwolenia konserwatorskiego - tłumaczyła nam w kwietniu br. Barbara Karkoszka, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Teraz poinformowała, że czynności podejmowane przez WUOZ w tej sprawie jeszcze się nie zakończyły. - Sprawa nadal jest w toku - przekazała nam Barbara Karkoszka.

Chodzi konkretnie o budynek, który został wybudowany w latach 1925-1926 z inicjatywy międzynarodowego stowarzyszenia Young Men's Christian Association. Związek powstał w 1844 roku i jego celem był duchowy rozwój młodzieży. W Polsce pojawił się w 1919 roku.

Wyposażenie budynku przy Krowoderskiej sfinansowano z pieniędzy, ofiarowanych przez mieszkańców Krakowa.

Nieruchomość wzniesiono z cegły. "Budynek posiada zarówno wartość artystyczną, jak i historyczną. Był pierwszym obiektem z nowoczesnymi pomieszczeniami, służącymi rozwojowi fizycznemu: dużą salą gimnastyczną o żelbetowym, belkowanym stropie, pierwszym w Polsce krytym basenem oraz ulokowanymi na części dachu kortami tenisowymi i boiskiem sportowym" - można przeczytać w uzasadnieniu wpisu nieruchomości do rejestru zabytków.

Wymienili substancję

Szkoła posiada 80 proc. udziałów w budynku oraz w parkingu, który znajduje się na jego tyłach. 20 proc. udziałów w nieruchomości ma natomiast osoba prywatna, a konkretnie znany przedsiębiorca z Nowego Targu. W kwietniowej rozmowie z nami stwierdził, że okna były już zamurowane wcześniej. - Wymieniliśmy tylko substancję. Kłaniam się. Do widzenia - powiedział mężczyzna.

Przedstawiciele szkoły zdementowali przekazywane przez przedsiębiorcę informacje. Jak stwierdzili, okna nigdy wcześniej nie były zamurowane. Niegdyś na kilka miesięcy zakryto je dyktami, ale przez ostatnich kilka lat były odsłonięte.

Zamurowanie okien nie jest bez wpływu na funkcjonowanie szkoły. Utrudniona jest wentylacja sali gimnastycznej, na której ćwiczą uczniowie. Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się, ale nie bez problemów. - Nie można wywietrzyć sali poprzez otwarcie okien, bo są zamurowane. Korzystamy z wentylacji zamontowanej wewnątrz budynku - usłyszeliśmy od dyrekcji szkoły.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zamurował okna zabytkowego budynku. Zdaniem policji do przestępstwa nie doszło - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski