Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zaplanowany na marzec Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami na przełomie czerwca i lipca

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Planowany pierwotnie na marzec Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się na przełomie czerwca i lipca
Planowany pierwotnie na marzec Tydzień Kina Hiszpańskiego odbędzie się na przełomie czerwca i lipca Karolina Misztal
Od 25 czerwca do 2 lipca odbędzie się Kinie Pod Baranami Tydzień Kina Hiszpańskiego. To już dwudzieste spotkanie z filmami Półwyspu Iberyjskiego. W programie hiszpańskie hity kasowe, kameralne filmy artystyczne oraz zdobywcy prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach.

FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

od 16 lat

Początkowo zaplanowany na marzec przegląd kina hiszpańskiego, z powodu koronawirusa, został odwołany. Pokazy odbędą się w nowym terminie od 25 czerwca do 2 lipca. Seanse odbywają się z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych.

W programie 20. edycji przeglądu kina hiszpańskiego zaprezentowane zostaną hity kasowe, kameralne filmy artystyczne oraz zdobywcy prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach.

Mistrzowie gatunku z Półwyspu Iberyjskiego zaproszą wszystkich widzów w szaloną podróż w poszukiwaniu zaginionego złota („Taksówką na Gibraltar”), ostrzegą przed skutkami nagłego wzbogacenia („Gdybym był bogaty”) oraz ukażą kulisy pewnej karnawałowo-narkotycznej afery („Bo pójdzie z dymem”). Wypełnione śmiechem i radością seanse, uzupełni filmowa odpowiedź na niecodzienne pytanie: „Jak zostać cesarzem”?

Siłę hiszpańskiego kina gatunkowego zaprezentuje również kryminał „Detektyw Areta”, zrealizowany przez José Luisa Garcię, który po niemal czterdziestu latach powraca do postaci słynnego prywatnego detektywa, Germana Arety. Swoje trzy grosze dorzuci zrealizowany z rozmachem dramat historyczny „Póki trwa wojna”. Ta nakręcona przez Alejandro Amenábara („Inni”, „W stronę morza”) opowieść o losach wybitnego pisarza i filozofa, Miguela de Unamuno, buduje złożony portret Hiszpanii w czasach dyktatury generała Franco.

W programie przeglądu znalazły się także różnorodne adaptacje, takie jak zrealizowane na podstawie powieści Rafaela Azcony „Po europejsku”. Ta energetyzująca opowieść o szalonych wakacjach, przenosi widzów na Ibizę końca lat 50., z jej wciągającym wirem imprez, organizowanych przez dobrze sytuowanych wczasowiczów.

Inny rodzaj strategii adaptacyjnej reprezentuje balansujący na granicy dramatu i komedii „Gryplan”, będący filmową wersją sztuki teatralnej Ignasiego Vidala. Jego trzej bohaterowie – byli koledzy z pracy – toczą ze sobą przejmujące dyskusje, nierzadko przemieniające się w prawdziwe awantury, ujawniające ich prawdziwą twarz. Warto w tym miejscu wspomnieć również o remaku włoskiego filmu „Przestanę, kiedy zechcę”. Bohaterami „Mam to pod kontrolą” – jednego z największych hiszpańskich hitów 2019 roku – są wykładowcy akademiccy, którzy po wynalezieniu wprawiającego w znakomity nastrój witaminowego koktajlu, ruszają na podbój świata nielegalnych używek.

20. Tydzień Kina Hiszpańskiego oferuje także pełne emocji spojrzenie na wyzwania codzienności i uniwersalne problemy, dotykające nie tylko mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego. Listę tego typu produkcji otwiera zwycięzca ostatniego Festiwalu Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze, film „Dni, które nadejdą”. Jego młodzi bohaterowie, zaskoczeni ciążą i perspektywą pojawienia się w ich życiu dziecka, muszą stanąć twarzą w twarz ze swoimi marzeniami oraz dojrzeć w przyspieszonym tempie.

O dorosłości sporo wie Ana, główna bohaterka dzieła Mikela Rueda, „Życie zaczyna się po czterdziestce”. Choć ma męża, dwoje dzieci, psa, piękny dom z ogrodem i dobrą pracę, wyraźnie szuka czegoś jeszcze. Czy tym brakującym elementem okaże się nastoletni Eric, poznany na randkowym czacie? Intrygujące pytania o prawdę, winę i przeżywanie żałoby zadaje „Litus” Daniego de la Ordena, którego tytułowy bohater ginie samobójczą śmiercią. Kilka miesięcy później, jego brat organizuje spotkanie towarzyskie, którego pretekstem są tajemnicze listy pozostawione przez zmarłego.

Organizatorzy przeglądu zarezerwowali w programie specjalne miejsce dla debiutantów – nowych, młodych i utalentowanych twórców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z hiszpańską kinematografią. Taką postacią jest z pewnością Luciia Alemana, której „Niewinność” stanowi osobisty portret małej walencjańskiej wioski i pewnej wysportowanej nastolatki, która marzy o wyrwaniu się z rodzinnych stron. Marzenie o ucieczce spełnił za to Edu, jeden z bohaterów debiutanckiej „Kapeli” Roberta Bueso. Po powrocie do swojej małej ojczyzny z okazji ślubu brata, mężczyzna zaczyna jednak czuć silną potrzebę odzyskania utraconego czasu oraz powrotu do przeszłości, którą zostawił, wyjeżdżając z kraju.

Wisienką na hiszpańskim torcie, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim wielbicielom filmów animowanych, jest „Buñuel w labiryncie żółwi” Salvadora Simó Busoma. Pierwowzorem tej, nagrodzonej na licznych festiwalach, animacji jest komiks Fermina Solisa, w którym autor przedstawia okoliczności powstania pierwszego i jedynego filmu dokumentalnego w karierze Luisa Buñuela „Ziemia Hurdów” (znanego także jako „Ziemia bez chleba”).

Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa fotograficzna "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa. "MAD about Hollywood" to projekt, którego twórcy postawili sobie za cel odnalezienie i identyfikację śladów, jakie pozostawili po sobie w Madrycie i okolicach hollywoodzkie aktorki i aktorzy, tacy jak Ava Gardner, Orson Welles, Cary Grant, Elizabeth Taylor czy Marlena Dietrich, którzy w latach 50. i 60. XX wieku nie tylko pracowali, ale i mieszkali w stolicy Hiszpanii, szczególnie po powołaniu tam do życia Studia Filmowego Bronston.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zaplanowany na marzec Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami na przełomie czerwca i lipca - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski