Kraków. Zatrzymani handlarze narkotyków. Mogli zarobić ponad...

Kraków. Zatrzymani handlarze narkotyków. Mogli zarobić ponad 100 mln zł

Marcin Banasik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Kraków. Zatrzymani handlarze narkotyków. Mogli zarobić ponad 100 mln zł
1/16
przejdź do galerii
Kolejne zatrzymania w sprawie, w której łącznie występuje 39 podejrzanych, z czego 26 usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku i wprowadzić na rynek prawie 5,6 tony marihuany o wartości blisko 89 mln zł oraz ponad 122 kg kokainy wartej niemal 4,4 mln euro. Podczas jednej z ostatnich realizacji zatrzymano 13 osób, zlikwidowano wówczas także plantację, gdzie rosło niemal 1300 krzewów konopi. W trakcie działań zabezpieczono m.in. broń palną, amunicję, maczety, noże, kastet, kominiarki oraz narkotyki.
Policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji od 2017 roku prowadzą śledztwo pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie. Sprawa dotyczy grupy, której członkowie mają związek z pseudokibicami jednego z krakowskich klubów sportowych.

Pierwsza realizacja została przeprowadzona w grudniu 2017 roku. Wtedy to, zatrzymano 9 osób, z czego siedem podejrzanych o uprowadzenie pokrzywdzonego dla okupu, a dwie osoby usłyszały zarzuty posiadania znacznych ilości narkotyków. Do pozbawienia wolności mężczyzny doszło 4 grudnia 2017 roku w Krakowie. Wówczas pokrzywdzony został uwolniony. W efekcie przeprowadzonych przez policjantów CBŚP działań u podejrzanych zabezpieczono m.in. broń palną, amunicję, maczety, noże, kastet, kominiarki oraz narkotyki, tj.: 100 gramów kokainy i marihuanę.

Pod koniec września policjanci CBŚP z Zarządu w Krakowie przeprowadzili kolejne działania wymierzone w tę grupę. W tym przypadku podejrzewani są o przemyt narkotyków z Hiszpanii i Holandii, dystrybucję oraz posiadanie środków odurzających w znacznych ilościach. Podczas działań, policjantów CBŚP wsparli funkcjonariusze z wielu SPAP-ów KWP z kraju oraz BOA KGP.

Działania były prowadzone przez kilka dni. Wówczas to, policjanci weszli do mieszkań zatrzymując jednocześnie cztery osoby. Kolejne dziewięć zostało doprowadzonych z aresztów śledczych, z czego pięć z nich tymczasowo aresztowano podczas grudniowej realizacji. Łącznie 13 podejrzanych zostało aresztowanych.

Ta akcja została przeprowadzona na terenie województwa małopolskiego, a dokładnie w powiecie krakowskim i myślenickim. Podczas działań policjanci przeszukali wiele obiektów i samochodów użytkowanych przez zatrzymanych, znajdując m.in. broń palną, maczety oraz gaz. Na poczet przyszłych kar oraz grożących grzywien zabezpieczono luksusowe samochody, pieniądze oraz sztabki złota. Wartość zabezpieczonego mienia wstępnie oszacowano na co mniej 1,3 mln zł.

W jednym z wynajętych domów na terenie powiatu myślenickiego policjanci znaleźli i zlikwidowali profesjonalną oraz zautomatyzowaną uprawę konopi. Plantacja liczyła łącznie 1260 krzaków. Z takiej ilości zabezpieczonego towaru można by uzyskać 89 kg marihuany, o przybliżonej wartości rynkowej 1,2 mln zł. Ponadto zabezpieczono także 9 kg gotowego już suszu roślinnego.

W prokuraturze zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. dotyczące przestępczości narkotykowej oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna osoba kierowania nią.

Ostatnie działania policjanci CBŚP przeprowadzili także na terenie Krakowa, gdzie zatrzymano kolejne dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie. Z ustaleń śledczych wynika, że oboje inwestowali w nieruchomości pieniądze pochodzące z przestępstw. Na podstawie zebranego materiału obydwoje zostali tymczasowo aresztowani.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli działać od 2015 roku i wówczas wprowadzić na rynek prawie 5,6 tony marihuany o wartości niemal 89 mln zł oraz ponad 122 kg kokainy wartej blisko 4,4 mln euro. Łącznie w ramach prowadzonego śledztwa zatrzymano 39 osób, z czego 26 usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono mienie o łącznej wartości 5,5 mln zł.

Śledztwo jest nadal rozwojowe i policjanci CBŚP wspólnie z Małopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Krakowie wykonują intensywne czynności w sprawie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (9)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Trzymajcie sie

Czarni Staniatki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

Niskich wyroków!!!
Szybkiego wyjścia na wolność!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cracovia konfidenci

Cracovia konfidenci (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

Jude Gang sie pieknie pruje na policji. Pasy konfidenci, od zawsze na zawsze.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Bandyci niszczący własny klub

konrad44 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

A takie wielkie oburzenie było niedawno na reportaż superwizjera, że same bzdury i pomówienia o biednych kibicach. Dziś pewnie GK też wszystko zmyśliła?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ty to widzę dopiero znawca tematu Panie Lenny

Jacek placek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

"Chodzi o zielaków" hahaha
Kumaty kum


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Frajerze

Lenny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

A kto siedzi za to uprowadzenie ?? Nie zielaki imbecylu, jesteś kumaty jak twa stara pod prysznicem


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
dałn

lenny pajac (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

chyba jeden zielak, bo drugi nie zyje kretynie kumaty z fejsbuka

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Znawco

Lenny (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

To chodzi o Craxe debilu i zielakow

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
brawo kibole

Pablo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

Kolejna wspaniala reklama dla Wisly Krakow :/


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Błazen

pablosrablo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

Pie....dolnij się w łeb imbecylu!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu

Od królowej przedmieścia do globalnego koncernu