Kraków. Zerwane rozmowy, nie będzie wspólnej listy Jacka...

Kraków. Zerwane rozmowy, nie będzie wspólnej listy Jacka Majchrowskiego z PO!

Zdjęcie autora materiału
Piotr Ogórek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Kraków. Zerwane rozmowy, nie będzie wspólnej listy Jacka Majchrowskiego z PO!

©Andrzej Wiśniewski

Rozmowy Jacka Majchrowskiego, jego klubu Przyjazny Kraków oraz Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej spełzły na niczym! Nie będzie wspólnej listy koalicyjnej w wyborach do Rady Miasta Krakowa, ani wspólnego kandydata Jacka Majchrowskiego. Do tych informacji "Gazeta Krakowska" dotarła jako pierwsza. Platforma zachowanie strony prezydenckiej nazywa niepoważnym. Swojego kandydata przedstawi do dwóch tygodni. Będzie nim zapewne senator Bogdan Klich lub Łukasz Gibała. Ten drugi wariant jeszcze do niedawna wydawał się nierealny. Teraz tak nie jest. W sobotę popołudniu PO i N wydały oficjalne oświadczenie.
Kraków. Zerwane rozmowy, nie będzie wspólnej listy Jacka Majchrowskiego z PO!

©Andrzej Wiśniewski

- Jacek Majchrowski i jego otoczenie są niepoważni. Wszystkie ustalenia z końca czerwca były aktualne, podział na listach, itp. Liczyliśmy, że jak dorośli rozmawiają, to dotrzymują ustnych umów. Ale tak się nie stało - mówi nam jeden z głównych polityków PO w Krakowie.

Rozmowy miały być zerwane, bo radni prezydenccy zdecydowali, że wolą iść do wyborów na osobnych listach, bo to da im pewność dostania się do Rady Miasta. Obawiali się, że start ze wspólnych list, nawet z pierwszego miejsca, nie dam im mandatu, bo "przykryją" ich bardziej rozpoznawalni kandydaci PO. Ostatecznie sceptyczny miał być też Jacek Majchrowski, który tam samym otwiera sobie furtkę do ewentualnej współpracy z PiS po wyborach. Jego klub znów może być języczkiem u wagi przy tworzeniu koalicji w Radzie Miasta.

Co dalej? - Oficjalnie decyzję ogłosimy po weekendzie. Może wcześniej. Teraz dajemy sobie dwa tygodnie do ogłoszenia naszej decyzji - mówi nasz rozmówca. - Teraz wdrażamy plan B lub C - zaznacza inny ważny działacz PO z Krakowa. - Wygrał egoizm Jacka Majchrowskiego i Przyjaznego Krakowa, kosztem wspólnej troski o Kraków. Przykre to - dodaje inny zwolennik Koalicji Obywatelskiej.

Te warianty do senator Bogdan Klich lub Łukasz Gibała ze stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. Tajemnicą poliszynela jest, że Nowoczesna najchętniej poparłaby Łukasza Gibałę. Wspólny komitet PO, N i Gibały z nim jako kandydatem na prezydenta mógłby poważnie zagrozić Jackowi Majchrowskiemu. Niewykluczony byłby wtedy scenariusz, gdzie do II tury wyborów wchodzą Gibała i Majchrowski kosztem Małgorzaty Wassermann.

Oficjalne oświadczenie

Powyższe wypowiedzi usłyszeliśmy od naszych źródeł w piątek późnym wieczorem, kiedy Jacek Majchrowski poinformował PO i N o swojej decyzji, oraz w sobotę rano. Popołudniu PO i N opublikowały oficjalny komentarz.

"Mimo zawartego porozumienia, prezydent Jacek Majchrowski oraz klub Przyjazny Kraków wycofali się z niego, łamiąc tym samy zawarte ustalenia. Zwyciężył egoizm radnych klubu Przyjazny Kraków, dla których najważniejsze jest to by zdobyć swój własny mandat, a nie to, by obronić demokratyczny Kraków" - czytamy w komunikacie podpisanym przez szefa PO w Małopolsce Aleksandra Miszalskiego, szefa PO w Krakowie Dominika Jaśkowca i Grzegorza Filipka, szefa Nowoczesnej w Małopolsce i jej kandydata na prezydenta Krakowa.

Podział na listach


Jeszcze pod koniec czerwca informowaliśmy, że doszło do porozumienia Jacka Majchrowskiego z Platformą Obywatelską i Nowoczesną. Ułożono kształt list wyborczych do Rady Miasta i podział miejsc na nich. Radni prezydenccy na siedem okręgów wyborczych mieli dostać 4 pierwsze miejsca, PO dwa, Nowoczesna jedno. Partie ta miały mieć natomiast pięć drugich miejsc.

Już wtedy pisaliśmy, że taki podział może nie dać gwarancji dostania się radnych prezydenckich do rady miasta, bo mogą ich wyprzedzić bardziej rozpoznawalni kandydaci PO. W przypadku osobnych list prezydenccy mogą liczyć spokojnie na 6-7 mandatów z pierwszych miejsc.

Wygląda więc na to, że Jacek Majchrowski od początku wziął PO na przetrzymanie. Już gdy ogłaszał decyzję o starcie w wyborach mówił, że nie będzie wspólnych list. Potem zmienił decyzję, ale była to najwyraźniej gra na czas. Decyzje w sprawie list zapadały podczas uchwalania absolutorium dla prezydenta za wykonanie budżetu miasta. Wtedy potrzebował głosów PO. Teraz nie są mu do niczego potrzebne. Do końca kadencji zostało sześć sesji.

Sondaże nie przekonały


W PO dziwią się zachowaniu prezydenta, bo z sondaży które zamówili (pojawiły się one w lokalnych mediach, m.in. na KRK News), wynikało, że Koalicja Obywatelska zdobywa zdecydowaną większość w Radzie Miasta, a prezydent Majchrowski - jako wspólny kandydat, wygrywa nawet w I turze. Według naszych informacji podobne wnioski wynikały z sondaży zamówionych przez Jacka Majchrowskiego, na dużej próbie - 1500 osób. Ale jak widać, nie przekonały one prezydenta.

Tym samym Jacek Majchrowski wystartuje z własnego komitetu KWW Jacka Majchrowskiego. Z kolei na listach wyborczych Przyjaznego Krakowa znajdą się ludzi związani z PSL i SLD, co jest normą. Przedstawiciele tych ugrupowań zawsze wspierają Jacka Majchrowskiego w wyborach i pojawiają się na jego listach, choć nie pod szyldem partyjnym.

ZOBACZ KONIECZNIE:Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Barometr Bartusia. Piękna twarz polskiego kapitalizmu

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (74)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mamy kandydata na prezydenta

Marek z Krakowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Bogdan Klich kandydatem na prezydenta Krakowa? To były minister obrony, który zwijał nasze wojsko i ten sam, który miał lecieć z naszymi generałami do Smoleńska w jednym samolocie, ale ostatecznie...rozwiń całość

Bogdan Klich kandydatem na prezydenta Krakowa? To były minister obrony, który zwijał nasze wojsko i ten sam, który miał lecieć z naszymi generałami do Smoleńska w jednym samolocie, ale ostatecznie zrezygnował z miejsca w samolocie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kolejny odcinek

^kosmo^ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Ile razy jeszcze będziemy czytać o układzie Majchrowski - PO. Wszyscy siebie warci, wszyscy w jesieni muszą odejść bo ta żenada nadal będzie trwała.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jedna wielka manipulacja gazety Krakowskiej

henrk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

gdzie jest mój wpis ? tam nie było. nic wulgarnego i naruszającego regulamin. GW knuje przeciwko Majchrowskiemu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Świadek

Świadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Po ostatnich wpadkach Urzędu Miasta Krakowa mam już dość obecnego prezydenta Krakowa! 2 zatrzymali dyrektorzy wydziału mieszkalnictwa pokazują wierzchołek góry machlojęk!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nie budowaniu.

krak.. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

Ten prezydent i obecna rada Krakowa to ludzie developerów.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kwiczą młode świnki do koryta...

post nieopłacony (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 15

Jeszcze 5 lat zaczekacie. Większość mieszkańców Krakowa wybierze prof. Majchrowskiego. Być może już w I rundzie. Dlaczego? Wyborcy cenią sobie mądrość, doświadczenie i spokój. Te zalety oferuje...rozwiń całość

Jeszcze 5 lat zaczekacie. Większość mieszkańców Krakowa wybierze prof. Majchrowskiego. Być może już w I rundzie. Dlaczego? Wyborcy cenią sobie mądrość, doświadczenie i spokój. Te zalety oferuje wyłącznie Majchrowski. Kraków to stan umysłu a nie pseudopolityczne trolowanie o porcję piregów.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ty stara swnio

kiedy ostatnio myslalas ? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

chlipiesz z koryta bez ustanku, i czy aby jestes w stanie upojenia alkoholowego po sobocie ? Z tym czekaniem moze byc roznie, moze zaczniesz kwiczec od listopada jak folksdojcze, zdrajcy i...rozwiń całość

chlipiesz z koryta bez ustanku, i czy aby jestes w stanie upojenia alkoholowego po sobocie ? Z tym czekaniem moze byc roznie, moze zaczniesz kwiczec od listopada jak folksdojcze, zdrajcy i totalniacy. Fortuna kolem sie toczy.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchrw

myślący folksdojcz, totalny zdrajca, upojona świnia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Brawo. Mamy lidera peletonu po pierogi! Lem miał rację. Bez internetu nie dowiedzielibyśmy się ilu mamy idiotów wokół nas.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchrowski podpina się pod PiS

Anty¥ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 3

Żenada platformy sięga zenitu, Majchrowski stary cwaniak podpina się pod PIS żeby go zostawili w spokoju i nie grzebali w aferach magistratu.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Manipulant

Jjj4 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 8

Majchrowski rozegrał koncertowo, manipuluje od 16 manipuluje nami wszystkimi, a teraz wystawia Kraków PiSowi. Kiedy wreszcie Kraków otworzy oczy i zagłosuję na Gibałę.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ty chyba

nie otworzysz (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

zaslepiony jestes klapkami na oczach. Nie swiruj mola.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do więzienia a nie na kolejną kadencję

edw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

Majchrowski zawierając niekorzystną dla miasta umowę dzierżawy stadionu zyskał kilkadziesiąt tysięcy głosów kiboli czyli tyle ile dostałby z PO .

Natomiast w moim przekonaniu może on przed...rozwiń całość

Majchrowski zawierając niekorzystną dla miasta umowę dzierżawy stadionu zyskał kilkadziesiąt tysięcy głosów kiboli czyli tyle ile dostałby z PO .

Natomiast w moim przekonaniu może on przed wyborami zostać aresztowany za gigantyczną niegospodarność jaką była budowa z publicznych pieniędzy stadionu ,pod pretekstem ,że miejski , w rzeczywistości dla prywatnej drużyny piłkarskiej . Wszyscy to widzieli ,wiedzieli i milczeli bo był krakowski układ .
Z tego powodu może lepiej ,żeby PO wystawiła swojego kandydata ,bo gdy Majchrowski zostanie aresztowany zostaliby na lodzie i Wasserman wygrywa wybory .Ponadto PO nie powinna wystawiać tych członków ,którzy są umoczeni w tę inwestycję i współwinni tej kolosalnej niegospodarności w wydatkowaniu środków publicznych ,przez to ,że nie przeznaczyli ich na potrzeby ogółu mieszkańców lecz dl grupki kiboli w zamian za głosy wyborcze.
Teraz w PO robią w portki ,szczególnie ci wiecznie radni ,którzy tylko kupony odcinają zamiast zrobić coś pożytecznego dla ogółu obywateli tego miasta a nie tylko grup biznesowych ,których interesów w radzie pilnują.
Wieprze do rzeźni, przestępcy do paki .

Dobra rada obywatele to nie głosować na partyjnych lecz oddać głos na tych ,którzy rozliczą sitwę i powsadzają ich do więzienia ,bo jak widać szykują się na kolejna kadencję.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
do edw

Przykład paranoi znad klawiatury (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

W moim przekonaniu w poniedziałek wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, za miesiąc wizyta u specjalisty, przed wyborami pobyt w Kobierzynie. Pierogami już się najadłeś.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tys sie nazarl bryi

z koryta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

albo w KFC

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Artykuł to stek bzdur i półprawd

real news (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

Poczekajmy na oficjalną wypowiedź prezydenta Majchrowskiego.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?