Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zieloną stolicą Europy? Nie tym razem. Stolica Małopolski poza finałową czwórką

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Czy Kraków zasługuje na miano Zielonej stolicy Europy?
Czy Kraków zasługuje na miano Zielonej stolicy Europy? Konrad KozłOwski/Polskapress
Kraków nie zostanie Zieloną stolicą Europy 2022 roku. W listopadzie zeszłego roku władze miasta z radością informowały, że Kraków znalazł się wśród 18 miast zakwalifikowanych do konkursu. Dla części mieszkańców i aktywistów ubieganie się o taki tytuł zakrawało na żart. Kontrowersji jednak nie będzie, bo Kraków do finałowej czwórki się nie dostał. O tytuł powalczą Dijon, Grenoble, Tallin i Turyn.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Kraków w gronie 18 europejskich miast ubiegających się o tytuł Zielonej stolicy Europy 2022 znalazł się w listopadzie zeszłego roku. Wtedy też wyszło na jaw, że miasto zgłosiło w ogóle swoją kandydaturę. Wśród części mieszkańców i aktywistów pojawiła się jednak konsternacja. Zwracano uwagę, że choć w mieście od kilku lat działa Zarząd Zieleni Miejskiej, pojawiają się nowe tereny zielone, to jednak miasto wciąż boryka się z problemem smogu, wiele terenów zielonych nadal jest zabudowywanych, a do ścisłego centrum wciąż mogą wjeżdżać samochody ze starymi silnikami, kopcące na potęgę.

Władze miasta przekonywały jednak, że o nagrodę warto się starać, bo "tytuł ten to nie tylko prestiż i wyróżnienie, ale przede wszystkim ogromne zobowiązanie oraz odpowiedzialność".

"Zakwalifikowanie się do grona kandydatów do tytułu Zielonej stolicy Europy to sygnał, że podjęte działania, mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców, wpisują się długofalową strategię, jaką powinny podejmować współczesne miasta. W kwietniu 2020 r. poznamy grono ścisłych finalistów konkursu, którzy na przełomie maja i czerwca zaprezentują komisji swoje działania. Będzie to moment podjęcia przez jury ostatecznej decyzji. Niezależnie od wyników konkursu, miasta-kandydaci otrzymają rekomendacje dotyczące już podjętych oraz kierunku przyszłych działań" - informowali w listopadzie urzędnicy.

Czas wyłonienia finalistów nieco się wydłużył, ale już wiadomo, że w tym gronie zabraknie Krakowa. Do ścisłego finału dostały się dwa miasta francuskie - Dijon i Grenoble, stolica Estonii Tallin oraz włoski Turyn. "Miasta z Polski, w tym Kraków nadal w poczekalni. #workinprogress. Gratulacje dla finalistów. Zwycięzcę poznamy jesienią w Lizbonie" - napisał na Facebooku Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

"Po latach zaniedbań i niedoinwestowania działań w obszarze zieleni miejskiej, Kraków w szybkim czasie nadrobił straty – 3% budżetu miasta przeznaczone jest na zieleń. To precedens w tej części Europy. Zdecydował o tym jednobrzmiący, wspólny głos mieszkańców, aktywistów, radnych i prezydenta. Krakowska zieleń w krótkim czasie i w każdym wymiarze – od parków kieszonkowych aż po największe zielone inwestycje w Polsce – stała się powodem do dumy dla krakowian. Jednocześnie Kraków najszybciej w Polsce powiększa ogólnodostępne zasoby zieleni należące do miasta, czyli do nas wszystkich. W 2016 r. miasto wykupiło tereny pod zieleń za kwotę około 9,2 mln euro, co jest 15-krotnym wzrostem w stosunku do roku 2014. To prawdziwa zielona rewolucja w tej części Europy!" - pisał we wstępie do wniosku aplikacyjnego prezydent Jacek Majchrowski.

Z polskich miast kandydowały jeszcze Katowice, Poznań i Gdańsk. Pierwszą Zieloną stolicą Europy w 2010 roku był Sztokholm. W tym roku jest nią Lizbona, a w przyszłym będzie Lahti. Konkurs organizuje Komisja Europejska.

Kraków powalczy za rok?

Do wyników opublikowanych przez KE odniósł się Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa uważa, że kandydatura miasta została oceniona wysoko, co utwierdza go w przekonaniu o słuszności podjętych działań.

"Kraków w ocenie ekspertów zajął piąte miejsce, tuż za ścisłym finałem, zajmując w niektórych kategoriach bardzo wysokie miejsca, a rozdział dotyczący wody został oceniony najlepiej spośród wszystkich miast kandydujących" - napisał na Facebooku prezydent Krakowa.

"To utwierdza mnie w przekonaniu, że droga, którą rozwija się Kraków, jest dobra, a ocena naszej kandydatury daje podstawy o ubieganie się o ten zaszczytny tytuł w przyszłym roku" - zapowiada prezydent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków zieloną stolicą Europy? Nie tym razem. Stolica Małopolski poza finałową czwórką - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski