Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zmiany klimatu głównym tematem drugiej edycji Festiwalu Przyszłości

OPRAC.:
Julia Kalęba
Julia Kalęba
Krakowskie Biuro Festiwalowe
Zainaugurowany rok temu w 100-lecie urodzin Stanisława Lema festiwal Bomba Megabitowa wraca w drugiej odsłonie poświęconej zmianom klimatu. Wydarzenie łączące kulturę, naukę i technologię odbędzie się w Krakowie między 5 a 12 września 2022 roku.

FLESZ - 5-dniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa?

od 16 lat

Nazwa festiwalu - Bomba Megabitowa. Festiwal Przyszłości - została zaczerpnięta z jednego z tekstów Stanisława Lema. Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu okazała się ważnym wydarzeniem setnej rocznicy urodzin wybitnego pisarza i futurologa, a organizatorzy zdecydowali kontynuować to wydarzenie i poszerzyć jego formułę. Wśród zaproszonych gości tegorocznej edycji, którzy podzielą się pomysłami, jak przeciwdziałać zmianom i jak się do nich adaptować, będą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, s. Małgorzata Chmielewska, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Adam Wajrak, prof. Marcin Wiącek, Piotr Witwicki i prof. Karolina Wigura.

W programie zaplanowane zostały dyskusje skierowane do szerokiej publiczności oraz międzynarodowa konferencja współorganizowana przez naukowców z cenionych ośrodków amerykańskich, takich jak MIT Center for Collective Intelligence, Uniwersytet Harvarda oraz Uniwersytet Stanowy Wayne’a. Gościem specjalnym będzie jeden z najwybitniejszych ekonomistów na świecie, prof. Richard B. Freeman, kierujący obszarem pracy w Harvard Law School. W Centrum Kongresowego ICE Kraków znajdzie się również strefa expo, gdzie wystawione zostanę technologiczne innowacje sprzyjające dbałości o ekologię.

W festiwalowym tygodniu odbędą się też szkolenia dla dzieci i nauczycieli na temat cyberprzemocy pod hasłem „Ogarnij Hejt”. Ważnym punktem programu będzie Szkoła Ekopoetyki, służąca poszukiwaniu takich sposobów komunikowania się, które uwrażliwiają na przyrodę. Zorganizowana zostanie też Scena Młodych, w ramach której uczestnicy będą mogli spotkać się ze studentami najlepszych uczelni na świecie, jak Uniwersytet Harvarda, Yale czy Berkley. Nie zabraknie również konkursów.

Nowym elementem festiwalu będą prezentacje wyników pracy Okrągłych Stołów Klimatycznych, czyli warsztatów z udziałem aktywistek i aktywistów zaangażowanych w działania prospołeczne i proekologiczne. Podobnie jak w zeszłym roku, finałowym wydarzeniem będzie gala wręczenia Nagród Planety Lema przyznawanych za wybitne osiągnięcia w trzech dziedzinach: kultury, nauki i technologii.

– Kultura tworzy wyobrażenia nowego świata, a wraz z nimi język, który nie tylko pozwoli opisać epokę, w jaką wchodzimy, ale jest też niezbędny do jej pełnego zafunkcjonowania. Bez kreatywności nie ma innowacji. Właśnie dlatego na konferencję zaprosiliśmy Darię Solar, malarkę, której wystawę zobaczymy we wrześniu w Krakowie. Co więcej, w tym roku łączymy siły z festiwalem muzyki eksperymentalnej Sacrum Profanum i jestem pewien, że uda nam się zaskoczyć publiczność – mówił o części artystycznej festiwalu podczas konferencji prasowej jego kurator Szymon Kloska.

Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa jest organizowany wspólnie przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Zmiany klimatu głównym tematem drugiej edycji Festiwalu Przyszłości - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski