Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znaleźli średniowieczny topór na ul. Szewskiej, przy dawnej bramie do miasta

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Topór jest mocno skorodowany. Być może odkryje swoje tajemnice po odczyszczeniu przez konserwatorów
Topór jest mocno skorodowany. Być może odkryje swoje tajemnice po odczyszczeniu przez konserwatorów Michał Rutkowski
Żelazny topór, który może pochodzić nawet z XV wieku, znaleziono w wykopie na ulicy Szewskiej. Odkrycia dokonano przy okazji toczących się tutaj prac związanych z przyłączaniem Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Topór przechował się w nienaruszonej warstwie ziemi, na głębokości 1,7 metra poniżej obecnej nawierzchni. Mocno skorodowany zabytek być może "opowie" o sobie więcej po odczyszczeniu przez fachowców - na razie nie wiadomo, czy była to broń, czy może narzędzie ciesielskie.

Wcześniej w wykopach wykonanych na potrzeby inwestycji MPEC na ulicy Szewskiej - w rejonie, gdzie przecina ją alejka Plant - natknięto się na biegnące równolegle do siebie dwa mury. To pozostałości północnego i południowego muru szyi Bramy Szewskiej, niegdysiejszej jednej z głównych bram wiodących do Krakowa i części fortyfikacji miejskich.

Kolejnym znaleziskiem, w bardzo bliskiej odległości od muru południowego szyi bramy (którego znalezione partie badacze datują na XV wiek), okazała się nienaruszona warstwa ze średniowiecza. W jej obrębie badacze odkryli fragmenty naczynia ceramicznego i właśnie topór. Znaleziona w tym miejscu ceramika jest późnośredniowieczna (natomiast z innej części wykopu archeolodzy wydobyli fragmenty ceramiki późniejszej, XVII-wiecznej).

- Odkryty topór ma dość uniwersalną formę - to tak zwany topór z długą brodą. Występowały one mniej więcej od XIV wieku w górę, nawet do XVIII wieku. Natomiast na podstawie ceramiki, która zalegała w tej samej warstwie, znaleziony przez nas topór datujemy na późne średniowiecze, czyli prawdopodobnie XV, może początek XVI wieku - mówi nam prowadzący badania na ul. Szewskiej archeolog Michał Rutkowski. Dodaje też: - Dopóki nie odczyści się go z korozji - czym będą się zajmować specjaliści od konserwacji zabytków - i nie przebada, trudno coś więcej o nim powiedzieć. Z uwagi na stan zachowania, pokrycie warstwą korozji wprawdzie widać kształt topora, ale już nie ma dostępu do drobnych szczegółów, dzięki którym można by ocenić, do czego służył. Ten kształt równie dobrze może odpowiadać toporowi bojowemu, który służył do walki, jak i toporowi ciesielskiemu.

Warstwa korozji nie pozwala też stwierdzić, czy żelazny topór był inkrustowany innymi metalami (co się zdarzało) lub czy są na nim znaki kowalskie, pozostawione przez wykonawcę. Dalsze prace konserwacyjne - jak liczą badacze - przyniosą nowe informacje o znalezisku, jak też ujawnią, ile tak naprawdę zachowało się ze średniowiecznego topora, a ile stanowi rdza, którą obrósł do obecnych czasów.

- Nie wiadomo, jak topór się tu znalazł ani czy został porzucony, czy pochowany - kontynuuje Michał Rutkowski. - Możliwości jest mnóstwo. Odkryliśmy go w warstwie ziemi po zewnętrznej stronie Bramy Szewskiej i w sąsiedztwie wielu fragmentów tego samego naczynia, prawdopodobnie garnka. Może leżał obok, a może w tym garnku był składowany? - zastanawia się.

Archeolog podsumowuje, że topór ze średniowiecza nie jest częstym znaleziskiem, a w tym przypadku jeszcze o tyle odkrycie jest ciekawe, że dokonano go stosunkowo płytko. Zabytek znajdował się 1,7 m poniżej obecnej powierzchni terenu, podczas gdy warstwy pamiętające późne średniowiecze na krakowskim Starym Mieście i pod Rynkiem zwykle kryją się ok. 4 m pod ziemią. - Nie spodziewaliśmy się topora z XV wieku na tej głębokości. Można się zastanawiać, jak wyglądał w przeszłości ten rejon, może było tu wcześniej jakieś wyniesienie terenu. Ustalenie tego wymagałoby dodatkowych badań - zauważa Michał Rutkowski.

Jak chronić dziecko w sieci? Posłuchaj rad eksperta w programie 3 sposoby NA

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Znaleźli średniowieczny topór na ul. Szewskiej, przy dawnej bramie do miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski