Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Znamy plany repertuarowe Starego Teatru. Na początek adaptacja głośnej powieści

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Waldemar Raźniak, Beniamin M. Bukowski oraz Justyna Skoczek opowiedzieli o planach repertuarowych Starego Teatru na sezon 2022/2023.
Waldemar Raźniak, Beniamin M. Bukowski oraz Justyna Skoczek opowiedzieli o planach repertuarowych Starego Teatru na sezon 2022/2023. Andrzej Banas
7 premier zapowiedział na najbliższy sezon Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Wśród nich dwa spektakle muzyczne, adaptacja legendarnego awangardowego tekstu, z kolejną sztuką wróci też Luk Perceval.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Sezon 2022/2023 nie będzie dla nas łatwy. Sytuacja ekonomiczna dotyka nie tylko wszystkie instytucje kultury, ale wszystkich nas. W związku z tym nasz plan repertuarowy został nieco zredukowany, ale chcemy zaznaczyć, że niekoniecznie też jest zamknięty – sytuacja zmienia się na bieżąco i nie jest wykluczone, że plany repertuarowe poszerzą się jeszcze w trakcie sezonu - podkreślił na początku konferencji prasowej poświęconej planom repertuarowym Starego Teatru jego dyrektor Waldemar Raźniak.

Plany te otwiera zapowiadana na 4 listopada 2022 roku premiera "Baśni o wężowym sercu". Spektakl zapowiadany już w ubiegłym sezonie i przesunięty na prośbę artystów zostanie wyreżyserowany przez Beniamina M. Bukowskiego. To adaptacja rozsławionej już m.in. dzięki nagrodzie Nike w 2020 roku książce Radosława Raka, która dla twórców stała się punktem wyjścia do pytania o tożsamość. Tę osobistą, w której chęć dokonania zmiany w świecie jest okupiona przemianą samego siebie, społeczną, w której chłopska i szlachecka przeszłość mieszają się za sobą, oraz polityczną, w której skomplikowane koleje rabacji pokazują tragiczne splątanie stanowych resentymentów, historii krzywd i pragnienia zemsty.

Kolejnym premierowym pokazem będzie na początku grudnia pierwszy w tym sezonie spektakl muzyczny, nawiązujący do Roku Romantyzmu Polskiego "Książę niezłomny" Pedra Calderona de la Barcy w przekładzie Juliusza Słowackiego i wyreżyserowany przez Małgorzatę Warsicką. Inną muzyczną sztuką będzie natomiast "Opera za trzy grosze" z muzyką Kurta Weilla i tekstem Bertolta Brechta w reżyserii znanego niemieckiego twórcy Ersana Mondtaga.

Jestem niezwykle dumna, że mamy zamiar zrealizować ten spektakl w oryginalnej instrumentacji Kurta Weilla, co dzisiaj jest niezwykle rzadkie - zaznaczyła Justyna Skoczek, kierowniczka muzyczna teatru. - Myślę, że obecnie instrumentacja bez zmian - na instrumenty dęte, kotły i klawisze, jest tą najbardziej progresywną. Mamy nadzieję uruchomić naszych grających aktorów, wśród których są świetni perkusiści, gitarzyści, i którzy będą też śpiewać. Chcemy również mieć dwóch perkusistów, wymiennie, ponieważ obydwoje będą wykonywać role wokalne - zapowiedziała.

"Opera za trzy grosze" po raz pierwszy zostanie wystawiona 3 lutego 2023 roku. Wcześniej jednak widzowie będą mogli obejrzeć premierowy spektakl inspirowany awangardową książką "Życie instrukcja obsługi" Georges'a Pereca - "Art of living", który na ten sezon został przełożony ze względów pandemicznych. Jego premiera odbędzie się 9 grudnia.

Wiosenne plany to z kolei "Genialna Przyjaciółka" na podstawie powieści Eleny Ferrante, wyreżyserowana przez Ewelinę Marciniak. W tej czułej historii przyjaźni Eleny i Lily w skrupulatny sposób jest opisywana natura kobiecości, a właściwie fenomen kobiecej wrażliwości, kojarzonej z intuicją i emocjonalnością. W "Genialnej Przyjaciółce" kobieca wrażliwość to także dojrzewająca świadomość procesów społecznych zachodzących w środowisku głównych bohaterek. Premierę zaplanowano na 17 marca 2022 roku. Dwa miesiące później na Nowej Scenie odbędzie się premiera spektaklu "Niemęski" w reżyserii Darii Kubisiak, tytułu, który w teatrze zaistniał w ubiegłym roku w ramach czytań performatywnych, a teraz zostanie zrealizowany jako pełnoprawne przedstawienie. Na koniec - do teatru wróci Luk Perceval, reżyser m.in. "3 Sióstr".

Co do wielkiego finału naszego sezonu, jeśli chodzi o tytuł, pozwolimy sobie, żeby była to jeszcze zagadka. Natomiast możemy już powiedzieć o nazwisku - będzie to znany i, mam nadzieję, wzbudzający wiele dyskusji w ostatnim sezonie teatralnym w Polsce Luk Perceval, który na Dużej Scenie naszego teatru zrealizuje swoje drugie przedstawienie - zapowiedział Beniamin M. Bukowski, dyrektor ds. artystycznych teatru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Znamy plany repertuarowe Starego Teatru. Na początek adaptacja głośnej powieści - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski